Házikert

Vályogtalajú kert dísznövényei, és amire figyelni érdemes

Agrofórum Online

Az agyagos, vályogos talajokkal a legnagyobb nehézség az, hogy sokáig sarasak egy eső után, és a vízraktározás szempontjából olyan növények fogják szeretni, melyek igénylik a sok, kiegyenlített vízmennyiséget és mellette a kötött talajt is kedvelik.

Elég sok magyar tájegységen előfordul a vályogtalaj és még mezőgazdászok is nehezen bánnak vele a hagyományos technológiákkal, a leggyakrabban az eketalp-betegség is ezen a talajtípuson jelenik meg.

Milyen növények bírják a vályogtalajt?

Növénylista szempontjából nem kell megijedni, mert igen sok növényből lehet választani. Egyrészt sok növény szereti a kötött talajokat, másrészt a stabil és sok nedvességet is sok növény intenzív növekedéssel hálálja meg.

Ide tartoznak a legszebb díszfák is, mint a japán juhar (Acer palmatum), mely egy igen kedvelt díszfa. Szerencsére ráadásul rendkívül sok színváltozata van, így a fajták terén is bőven válogathatunk, ha ebben a csodaszép díszfában gondolkodunk. Karakteres lombkoronaformája miatt a kert igazi éke lesz!

A rózsaloncok is ide tartoznak: A Weigela fajták rendkívül mutatósak és a legunalmasabb kertet is feldobják. Főleg, ha a tarkalevelű fajtákat választjuk, mert akkor virágzási időn kívül is látványos lesz ez a csodálatos cserje.

Az őszirózsák közül a havasi őszirózsa (Aster alpinus) a lila virágaival egy csodaszép évelő, ha fenntartható kertben gondolkodunk. Pár év alatt szépen elterjed az ágyásban, így könnyen szaporíthatjuk is!

Szerencsére sok növény szereti a kötött talajokat, van miből választani a kertbe (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/szemely-kezek-fold-kert-169523/)

A klasszikus endemikus növények közül például a cickafarkfélék nagyon szeretik a vályogos és kötöttebb talajokat. Bár az igazat megvallva a homoktalajokon is szépen fejlődnek, így igazából az csak egy plusz, hogy a vályogtalajba is ültethetők.

A parkokból ismert növények közül a Heuchera, mint tűzeső és a hólyagbogyó is ismerős lehet.

Ha sövényt szeretnénk és hasznosat is

Ha például sövényt szeretnék, akkor a Coryllus avellana, azaz a mogyoró egy jó opció lehet vályogtalajra. Magas cserjét nevel, szépen árnyékol, és bár habitusra nem kis termet egy mogyoróbokor, azért a látványa kárpótol a helyigénye ellenére.

Ugyanígy a hólyagbogyó is a madárbarát kertek alapnövénye lehet, sövényként is használható ez a vályogtalajt kedvelő cserje.

Virágzókat is választhatunk!

A virágzók közül már a Weigelát említettem, de ide tartozik a talajtakaró indás ínfű is, mely tavasszal élénk kékes-lila virágával az első izgalmas színfoltok közé tartozik a kertben. A sásliliomokról se feledkezzünk meg, hiszen a Hemerocallis nemcsak kiváló vízpartimitátor növény, de évelőágyásokba is tehetjük a „látvány lazítása” kedvéért, mert hosszú száron nyíló virágai és ívesen lehajló levelei szépen mutatnak nagy lapulevelek, óriásrebarbarák vagy más nagy levelű növények társaságában.

Dobverővirág: látványos, szárazságtűrő különlegesség

2025. április 5. 13:10

A dobverővirág igazi különlegesség a díszkertekben. Élénksárga, gömb alakú virágai nemcsak frissen, hanem szárítva is mutatósak.

Hogyan válasszunk gyümölcsfát kiskertbe?

2025. április 5. 05:40

Az általunk kiszemelt gyümölcsfafajtán mindig kell találjunk egy táblát, mint növényútlevél, és kellene mellé találni egy olyan kitett táblázatot vagy ismertetőt, ahol a porzófajtákról tájékoztatnak egy kertészetben.

Gyömbértermesztés otthon: így kezdje el áprilisban!

2025. április 4. 13:10

Április kiváló időszak arra, hogy megkezdje a gyömbér termesztését cserépben, mivel ilyenkor már biztosíthatók a számára ideális körülmények.

Hogyan válasszunk növényeket új, üres kerthez?

2025. április 4. 05:40

Kerttervezőként személy szerint mindig örülök, ha van mihez igazodni, és nem nulláról indul egy kert. Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit.

Talajlazító ajánlat hazai referenciákkal és videókkal

2019. július 4. 13:51

A talajlazítás fontosságát nem lehet elégszer kihangsúlyozni, a megfelelő időben és módon végzett lazítás látványos eredményeket hozhat a termelésben. A talajlazító alkalmazásával javíthatjuk talajaink állapotát, megszüntethetjük a károsan tömörödött eke- és tárcsatalp réteget. A lazított talajrétegben a víz mélyebbre jut, növekszik a talaj levegőtérfogata és felgyorsul a talaj biológiai élete.

Gépészet Videó

Miért hagyja veszni talajának termőképességét?!

2021. október 7. 09:05

A szántóföldi termesztés kockázatossága évről-évre folyamatosan nő a kiszámíthatatlan időjárási viszonyok miatt.

Mit lehet tenni, ha nem terem a padlizsán?

2023. augusztus 6. 04:39

Padlizsánom gyönyörű, egészséges, számos virágot hoz, de termés egyáltalán nem képződik. (Már tavaly is így volt, nem ugyanoda van ültetve.) Mit lehet tenni?

Egyenletes talajfelszín lazítás után?!

2020. augusztus 25. 05:47

Az egyes szerszámok hatását és a lazítás követelmény rendszerét összevetve felmerül a kérdés vajon a kis szögek milyen lazítóhatásra képesek, milyen mértékben tudják a talaj pórustérfogatát növelni?