Házikert

Vihar utáni károk enyhítése a veteményben

Agrofórum Online

Minden kerttulajdonosnak nagy nehézség, amikor egy viharos idő után kármentenie kell a kiskertben. Hogy mit lehet tenni és mivel segíthetjük növényeink regenerálódását, erről kérdeztük Varga Szabolcs agrármérnököt, növényvédelmi szakmérnököt, akinek bevett gyakorlata van már saját gazdaságában, szabadföldön a problémák megoldására.

Metszés, visszavágás

Az egyik legfontosabb első feladatunk vihar után, hogy átnézzük a kertet és a letört, sérült gallyakat, ágrészeket, hajtásokat összeszedjük, a növényekről levágjuk szakszerű metszéssel.Akár lágyszárú növényekről, akár fásszárúakról beszélünk, a törések felületét metszéssel kompenzáljuk, vágjuk annyira vissza a növényeket, hogy a legminimálisabb sérülési felületet hozzuk létre. Minél kevesebb a sebfelület, annál jobb lesz a regenerálódás is.

Növényvédelem

„Miután a metszésen túl vagyunk, jöhet a növényvédelmi rész. Rezes-gombaölős permetezéssel fedjük a sebeket.” – vallja Varga Szabolcs.

„Nagy sérülésnél a fák esetében a púposszú is beköltözhet és így nemcsak az elhalt ágrészekre lesz veszélyes, hanem sajnos az élő részekbe is berág a kéreg alatt és elpusztítja a teljes növényt. Éppen ezért ne hagyjunk nagy sebeket sem, mert hívogató lehet a púposszú számára.”

A szakszerű metszéshez szükség esetén kérjük segítséget hozzáértőktől. „Ha lehet, elágazáshoz menjünk vissza és ott vágjuk el a fák ágait, ez a fának is egy gyorsabb regenerálódás lesz.” – adja tanácsul Szabolcs.

Mi a teendő lágyszárúaknál?

„Jégverés, törés, szélkár esetében a lágyszárúaknál a rezes kezelés permetezés a következő lépés, illetve ha van kéznél, akkor egy 0.5%-os kalcium-klorid oldattal való permetezéssel zárjuk a sebeket.” – mondja az agrármérnök, aki saját kertészetében is évente többezer paprika és chilifajtát nevel meg szabadföldön.

Ha nagyméretű táblákon van a növény, mint például a paprika szabadföldi termesztésében, akkor használhatjuk a kasugamicin hatóanyagot is, mely első forgalmi kategóriás szer és csak vényre, növényvédelmi szakember segítségével használható, ha nagy a baj.

A felszívódó réz is jó hatással lehet a növények erősítésére, illetve a borostyánkősav és a mikroelemek segítenek kihozni a viharkári stresszből a növényeket. De ez már a második lépés a növényvédelmi stratégián belül. Ugyanígy a növények növekedésének serkentésére alkalmazhatunk más szereket, készítményeket is.

A túl sok víz akár gyökérvesztést is okozhat, érdemes ennek kompenzálására is alga- vagy gombakészítményt használni, mint gyökérstimuláns.

Ilyenkor érdemes aminosavakat lombon keresztül adagolni, hogy gyorsabb regenerálódása legyen a növénynek. Szóba jöhetnek a huminsav, fulvosav-tartalmú készítmények. Ezek mind segítenek kihozni a növényeinket a stresszből és a növekedést helyreállítani.

Egyszerű, de működő tippek a szobanövények sikeres gondozásához

2025. január 16. 09:40

A sikeres növényápolás alapja a növények biológiai szükségleteinek megértése és azok megfelelő kielégítése.

Milyen trágyát használhatunk a kertben?

2025. január 16. 05:40

Cikkünkben összefoglaljuk a leggyakoribb trágyaformákat, és azok előnyeit.

12 beltéri szobanövény, amelyeket lehetetlen elpusztítani

2025. január 15. 10:10

Lássuk, melyek azok a növények, amelyek képesek túlélni, ha mégsem megy minden úgy a gondozásuk során, ahogy kell!

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Kertészeti károsítók előrejelzése (5 .) Az alma ventúriás varasodása és a tűzelhalás betegségek előrejelzése

2019. május 1. 05:47

Az alma két legfontosabb kórokozója a Venturia inaequalis (Cooke) Wint. gomba mely a ventúriás varasodást, valamint az Erwinia amylovora (Burill) Winslow et al. baktérium mely az almatermésűek tűzelhalás betegségét okozza.

A szárazság továbbra is meghatározó - azért a vetésfehérítő bogarakra érdemes figyelni!

2019. április 29. 03:17

A növények fejlődésére és a károsító helyzetre is a szárazság nyomja rá bélyegét. Az őszi árpa kalászol, a búza 2. szárcsomós stádiumban van, a tavaszi kalászosok bokrosodnak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: hamarosan időszerűvé válik a tavaszi regulátoros kezelés

2023. március 7. 09:23

Március közepén továbbra is gyakran borús, hűvös az időjárás. A nappali maximum hőmérséklet nem éri el a 10 C0 fokot, viszont már ritkulnak az éjszakai fagyok.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: még károsítja a repcét a gyapottok bagolylepke hernyója

2022. október 11. 08:46

Sürgető feladat a kalászos árvakelések megszüntetése a vetésekből, mert a növények helyenként már bokrosodnak, valamint a regulátoros kezelések elvégzése szintén időszerű.