A közönséges takácsatka közismert kertészeti és szántóföldi kártevő, polifág, több mint 280 tápnövényen megél, gyorsan alkalmazkodik a változó életkörülményekhez.
Az utóbbi évtizedek átlaghőmérséklet-emelkedése kedvez a gyorsabb felszaporodásának, egyedszáma viszonylag rövid idő alatt gyorsan növekedhet, így a vegetációs időszakban meglepetésszerű károkat okozhat. A kártevő a növény teljes levélfelületét képes károsítani (1. kép). Felszaporodásuknak a meleg, párás időjárás kedvez, a tartósan meleg klíma a nemzedékek számát növeli.
Szántóföldön extrém klímájú, száraz években okoz jelentős károkat, az utóbbi években kártétele a szója mellett a vetőmag-kukoricában is meghatározóvá vált.
A kártételt valamennyi mozgó fejlődési alak, a szója leveleinek szívogatásával okozza, kezdetben a levéllemezen apró tűpettyes sárga foltok formájában, melyek később összeolvadnak. A növényállomány színváltozása jelzi a fertőzés megjelenését, terjedése a tábla széle felől a tábla belseje felé történik (2. kép).
A levél fonákát az atka finom szövedéke fedi be, az általuk szőtt háló védelme alatt kedvező mikroklímát alakítanak ki, ami mind a túlhevüléstől, mind a kiszáradástól védi őket.
A kártevőt a szövedéke még alkalmassá teszi arra is, hogy kisebb légáram segítségével a felszaporodási helyétől távolabbra – a tábla még nem fertőzött részére – is eljuttassa, így azzal károsítási területe rövid idő alatt tovább növekszik (3. kép).
A fejlődésmenete gyors, a tojásrakástól a kifejlett egyedig csak 10-28 napot vesz igénybe (4. kép). A nőstények kb. 30 napig tartó életük során 80-160 db tojást raknak, ezért az egyedszámuk a nyár folyamán gyorsan növekszik, így akár 6-7 nemzedék is kifejlődhet, amely a vegetációs periódus alatt állandó veszélyt jelent.
Szabadföldi körülmények között a károkozási szintet július, augusztus folyamán éri el, amikor a populáción belül már minden fejlődési alak egyaránt előfordul.
Erős fertőzés esetén hosszantartó károsításukkal a levelek teljes elhalását is okozhatják. Tömeges felszaporodásuk esetén a virágokat és a hüvelyeket is károsíthatják.
Az atkák felszaporodása a talajból is indulhat, ill. gyakran a gyomnövényekről fertőződnek át a kultúrnövényre, ezért különösen fontos az alapgyomirtás elvégzése.
Ajánlatos az első, még jelentéktelennek látszó tünetekre figyelni, és azonnal megkezdeni a védekezést, amely esetében legfontosabb a jó időzítés.
A Sumi Agro Hungary Kft. az Ortus 5 SC és a Nissorun 10 WP atkaölő készítményekre központilag kéri meg a szükséghelyzeti engedélyt 2019-re, így a termelőknek a kártétel észlelésekor azonnal lehetősége lesz a védekezésre.