Mint azt megszokhattuk már, július első hetében ismét partira hívta és várta partnereit az AGROKER Holding Zrt. Fehérgyarmaton. Idén azonban, szakítva a több éves hagyománnyal, nem a gyümölcsültetvények, hanem a szántóföld került a rendezvény középpontjába, erre utalt a rendezvény szlogenje is: „Arccal a szántóföld felé!”
Azoknak a termelőknek sem kellett csalódniuk, akiket a kertészeti bemutató vonzott ide, hiszen a tradícióknak megfelelően, idén is sor kerül a gépbemutatóra a gyümölcsösben.
A szakmai előadások sorát Pintér István, az AGROKER Holding Zrt. vezérigazgatója nyitotta meg: „Első perctől kezdődően az volt a cégünk mottója, hogy ’tápanyag-gazdálkodás, kertészeti gépek értékesítése’, és ezt a hagyományt most, a hatodik rendezvényünknél is meg kívánjuk őrizni, de ki is akarjuk bővíteni. Céljainkat összefoglalva adtuk ki magunknak a jelszót: Arccal a szántóföld felé! Az AGROKER Holding teljes körű szántóföldi palettával rendelkezik. Mivel azonban ez kevésbé ismert, mint azt szerettük volna, ezért azt akarjuk elérni, hogy a partnereink tudják: a szántóföldi beruházásaik alkalmával is számíthatnak ránk. A második téma, amely újdonság a mai programban, a precíziós gazdálkodáshoz kapcsolódó eszközök, szolgáltatások széles körű bemutatása. Azt hirdetjük, hogy a precíziós gazdálkodás nemcsak a nagyüzemek privilégiuma, hanem bármelyik termelőé, aki 50, vagy akár 30 hektáron gazdálkodik. Ők is élhetnek ezzel a technológiával, megéri számukra a hatékonyság fokozása érdekében, a mai napon rájuk is gondolva mutatjuk be szolgáltatásainkat.”
A 4G immár nem a súlymértékre utal
Mint azt a cégvezető elmondta, a magyar mezőgazdaságot igen sok hatás éri napjainkban. Jól látható, hogy rövidesen teljességgel más módszerekkel, eszközökkel kell termelni azoknak a gazdálkodóknak, akik a fokozódó kihívásoknak meg akarnak felelni: „Ezeket a hatásokat kivédeni nem tudjuk, de alkalmazkodni hozzájuk igen. Szemléletváltás, technológia, ezek szükségesek ehhez, és mi ebben segítséget tudunk nyújtani a partnereinknek.” – hangsúlyozta a cégvezető, aki emlékeztetett arra is, hogy az AGROKER Holding számtalan szolgáltatást nyújtott eddig is, de ezek körét a jövőben kiegészítik pl. az e-számlázás bevezetésével. Ezentúl növénybiztosítást is közvetítenek a termelők számára, finanszírozást támogatnak a gépkereskedelem esetében, legyen annak formája a hitel vagy lízing. Kiemelte továbbá, hogy a termelés finanszírozása esetében halasztott fizetés lehetőségével is segítik az azt igénylőket. „Ezek a szolgáltatások teszik teljes körűvé a partnerkapcsolatainkat, többek között ezeknek tulajdonítható, hogy 2018-ban is Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 13. legnagyobb gazdasági vállalkozása lett az AGROKER Holding Zrt., az országos top 100-as listán pedig az előkelő 33. helyen vagyunk.”
Ezt követően Pintér István bemutatta a jelenlevőknek az új kollegáit, illetve beszámolt arról, hogy az elmúlt hónapban a cég megvásárolt egy szárítótelepet Fehérgyarmaton, ahol azóta elkezdődött a termények (kalászosok, repce, kukorica, napraforgó) felvásárlása is.
Váradi István, a fehérgyarmati regionális központ vezetője az öthektáros – zömében alma – ültetvényben történt munkákról, a felhasznált termékekről, azok hatékonyságáról tartott egy rövid összefoglalót. Tóth Béla értékesítési vezető, megbízott műtrágya üzletágvezető előadása kezdetén egy ábra segítségével szemléltette azt, hogy a térség – annak dacára, hogy tavaly sok ültetvényt számoltak fel a termelők – továbbra is az alma, a szilva és a meggy hazája. Mint ahogy Pintér István, ő is emlékeztettette a jelenlévőket arra, hogy az AGROKER a jövőben, a kertészeti ágazat mellett, a szántóföldi termesztésben is markánsan jelen kíván lenni. Előadása központi eleme volt az, hogy generációváltás történt a gazdálkodók egy meghatározó hányadában: „Megjelent egy új termelői csoport, amely a 4G láttán már nem a súlymértékre gondol, hanem a hálózati lefedettségére; ezek a termelők már nem táblázatokat írnak, hanem fájlokat, kiterjesztéseket osztanak meg, és azonnal jelzik is a neten, ha a valamelyik általuk használt technika, gép, növényvédő szer stb. tetszik nekik, vagy esetleg csalódtak abban. Ezzel a csoporttal mint vevővel immár komolyan számolni kell a cégeknek.”
Tóth Béla a bevezetőt követően a Vulcan Kft. termékeit, elsőként a Balance termékcsaládot ismertette, külön kiemelve, hogy a szervetlen és szerves (Vulcan Power) talajjavítók a biogazdálkodásban is engedélyezettek. A Malagrow termékek közül a M-Grow alapműtrágyára, illetve a Mc Cream algakészítményre hívta fel a hallgatóság figyelmét, ez utóbbi, tudtuk meg, fokozza a sejtosztódást és biogazdálkodásban szintén alkalmazható. Az előadás zárásaként tájékoztatást kaptak az érdeklődők arról, hogy az AGROKER ez évtől kezdődően forgalmazza az olasz CIFO finomműtrágya-gyártó cég termékeit is.
Precízen többet
Márián Szabolcs Precízen többet címmel tartotta meg az előadását. „Mi szükséges mindehhez?” – tette fel a kérdést, majd meg is válaszolta azt: az adatgyűjtés és távérzékelés fontosságát hangsúlyozta. Az adatgyűjtés, hozamtérképezés kapcsán elmondta, hogy a mért hozamadatok adathordozón (USB meghajtó, SD kártya, CF kártya stb.) keresztül, esetleg a gyártók által kínált vezetéknélküli adatátviteli megoldással az irodai számítógépre kerülnek, ahol megfelelő szoftverrel elkészíthetővé és elemezhetővé válnak a hozamtérképek. Az adatfeldolgozás, mondta, a helyspecifikus hozamtérképezés gyakorlatilag bármilyen betakarítógépre felszerelhető.” A hozamtérkép a hozzáértők számára képet ad a mezőgazdasági táblák heterogenitásáról, valamint fontos kiegészítő információt nyújt a szakszerű tápanyag-gazdálkodáshoz. Ehhez azonban megfelelő szakértelem szükséges, hangsúlyozta az előadó.
Ezt követően ismertette a helyzetmeghatározás fogalmát, illetve a cég kapcsolódó szolgáltatásait is. Ezek között szerepel pl. az, hogy biomassza-térképet készítenek három műholdszolgáltató segítségével, így a termelő folyamatosan láthatja, hogyan alakul állományának állapota. Az automatizált kijuttatástechnika kapcsán halhattunk még a Gaspardo ISOTRONIC precíziós vetőgépről, a Boguslav Atlant ISOBUS permetezőről, illetve az Agrex Ferti-W mérleges műtrágyaszóróról is, amelyeket a rendezvény második részében közelebbről is megszemlélhettünk.
és akkor a gépek…
A gépbemutatót Dojcsák János gép üzletág vezető tartotta: „Ennek az évnek az eddig megtapasztalt időjárása is azt bizonyítja, hogy nincs más lehetőség számunkra, mint a fenntartható mezőgazdaság. A fenntartható mezőgazdaság pedig nem létezik precíziós gazdálkodás nélkül, amely környezetkímélő és gazdaságos is egyben.” – szögezte le az üzletágvezető. „A precíziós gazdálkodás legfontosabb eszközei a vetőgép, a növényvédő gép, illetve a műtrágyaszóró, így nem véletlen, hogy jelenlegi bemutatónkon ezeket állítottuk a fókuszba.”
Mint azt Dojcsák János felidézte, az AGROKER Holding Zrt. a Gaspardo vetőgépcsoporttal jó pár éve dolgozik: „A Gaspardo MTE ISOTRONIC precíziós szemenkénti vetőgép már korántsem ismeretlen a termelők előtt. A fejlesztés eredményeképpen egy olyan gép látható most itt, amelybe elektronikus vetőelemeket építettek be. Ezek az elemek lehetővé teszik a differenciált kijuttatást egy adott táblán belül, azoknak a technikáknak segítségével, amelyeket Márián Szabolcs kollegám előadása során ismertetett. A fejlesztések lehetővé teszik azt is, hogy pontosan tudjunk szakaszolni, a vetőmagot valóban oda helyezi, ahová kell, és az adagolást ott elzárni, ahol szükséges. Ennek a technikának az alkalmazásával komoly megtakarítást érünk el.”
A vetőgép, tudtuk meg a bemutató során, dupla teleszkópos vázzal, nagy műtrágyatartállyal, mikrogranulátum-szóróval, illetve soronként 60 l-es magtartállyal ellátott. „Ennek a gépnek a lelke az elektromos motor, ami menetközben tud modulálni. Ahogy a traktor sebessége változik, úgy tudja hozzáigazítani vetőtárcsa forgási sebességét, ennek következtében mindig egyenletes magtávolságok jönnek létre. Ez a gép 5 ezrelék pontossággal tudta megvalósítani a tőszámokat, ez azt jelenti, hogy ha 72 ezret állítottunk be, akkor az valóban annyi lesz, maximum 2-300 mag csúszhat el, de összességében mindig garantált az állandó tőállomány.”
Dojcsák János kitért a vetőmag minőségének a fontosságára is: „Tavasszal rendkívül sokat dolgoztunk ezzel a géppel. Az a tapasztalatunk, hogy a vetőmagfrakció milyensége, mérete, rendkívüli módon befolyásolja azt, hogy a vetés hogyan fog sikerülni. Az AGROKER-nek abban nagy előnye és ereje van, hogy a partnereinknek tudunk frakcionált vetőmagot kínálni, ennek használatával jelentősen fokozható minden egyes precíziós vetőgép munkája.”
Ezt követően halhattunk a gépkapcsolat vezéréről, a Massey Ferguson 7614-es erőgépről is. A tavaszi munkálatokat ezzel, a 7614-es traktorral végezték, amelybe robotkormányt szereltek. A következő precíziós eszköz, amelyet Dojcsák János figyelmünkbe ajánlott, a Boguslav Atlant permetezőgép volt. „A Boguslav már évek óta az AGROKER portfoliójának részét képezi, kizárólagosan mi forgalmazzuk Magyarországon. Nagyon jó tapasztalataink vannak az értékesítésével, az ügyfelek elégedetten használják. Az Atlant, akárcsak az előbb bemutatott vetőgép, ISOBUS rendszerrel van felszerelve. A 24 m-es kerete kilenc darab szakaszra van osztva, ezeket a darabokat a robotkormány segítségével automatikusan le lehet szakaszolni. Létrehozható akár fúvókánkénti szakaszolás is, minden a vevő igényeitől függ.”
A harmadik gép, amelyet láthattunk az Agrex Ferti -W H precíziós műtrágyaszóró volt. Dojcsák János kiemelte, hogy az Agrex műtrágyaszórói professzionális felhasználók részére készültek, és tízéves festési garanciával kaphatók. A nagyobb terhelésnek kitett anyagok inoxból, azaz rozsdamentes acélból készülnek, ilyen a belső rács, a szórólap, a keverő és a lapátok, de a hátsó védőlemez is, amely megakadályozza azt, hogy a traktorra kerüljön a visszaszóródó műtrágya. Ez a gép is a korábban megismertekhez hasonlóan sebességarányosan tud kijuttatni a négy mérleg segítségével, amelyet folyamatosan tud állítani, kalibrálni. Ennek a gépnek van egy precíziós változata is, tudtuk meg, melynél pl. a kiszórás közben, ha a talajtérképek rendelkezésre állnak, akár a kijuttatott dózisok szükség szerint módosíthatók is.
„A precíziós gépesítés közel sem egyszerű terület, ezért létrehoztunk egy szakmai gárdát, amelynek egyik tagja Tarcsa Tamás kollegám, a partnereinknek bármi problémája akad a technikával, megoldja azokat.” Ezekkel a mondatokkal konferálta fel Dojcsák János kollegáját Tarcsa Tamást: „A japán Topcon termékekkel 2018 vége óta foglalkozom, rendkívül jó tapasztalatokkal rendelkezem róluk. A család legkisebb tagja az X14 névre hallgató monitor, amely alkalmas sorvezetésre és továbbfejleszthető robotkormányzásra is. A készülék önmagában a precíziós gazdálkodásba beilleszthető, hiszen jelzi, melyik sorra kell ráállni, és így nem fogunk átfedéses gazdálkodást végezni és kizárja a kihagyás lehetőségét is. Egy ilyen sorvezető egy MTZ traktorban pl. egy egyszerű műtrágyaszórót állíthat precíziós műtrágyaszóróvá, egy különálló kültéri vezetőegység segítségével.”
A következő termék, amelyet láthattunk a Topcon X23 monitor, amely ISOBUS kompatibilis: „Egyik sarkalatos pontja a mezőgazdaságnak a tápanyag-utánpótlás, az X23-as készülékhez pedig lehet vásárolni egy valós időben felvételező eszközt, amely a traktorra szerelve igen nagy felületet fed le és menet közben, valós időben tudja állítani a műtrágyaszórókat.” – ismertette az előadó.
Mire is képes az X31
„A következő készülék, amely a robotkormánynál látható, az X31 nevet viselő hatalmas méretű monitor, mely szintén ISOBUS-os kommunikáció alapján dolgozik.” Tarcsa Tamás a kiállított permetezővel szemléltette, hogy az X31-gyel miképpen lehet elindítani a permetezést, miképpen lehet beállítani azt, hogy hány l/ha dózissal tervezünk dolgozni, mindezt természetesen a sebességtől függetlenül. Megtudtuk, hogy táblatérkép alapján viszont képes akár a dózis mennyiségét is változtatni, és ez a műtrágyaszóró esetében szintén megvalósítható.
Az ismertetést követően Tarcsa Tamás egy életszerű bemutatót tarott, amelyben azt modellezte, hogy mire is képes, hogyan könnyíti meg a gazdálkodást ez az eszköz. A rosszul beállított kormányzás viszonylag gyakran előforduló probléma, főleg a kezdetekben. Ezidáig a termelő telefonált és a beszélgetés során hallott utasítások alapján igyekezett megoldani a problémát. A Topcon cég azonban kifejlesztett egy távoli elérést, amelynek segítségével a segítő szakember a saját számítógépén keresztül, azonnal korrigálni is tudja a hibákat. A gyakorlatban láthattuk, ahogy a kormány a korrekciót követően azonnal „kisimul”. Mint azt Tarcsa Tamás elmondta, biztonsági okok miatt az alkalmazás a kormányzás, vetés, permetezés önálló elindítására nem alkalmas.
A Massey Ferguson új családtagjai
A gépbemutató befejező részében a Massey Ferguson termék portfólióját ismertette Dojcsák János. A gépkapcsolatok erőgépei a 6000-es és a 7000-es széria tagjai voltak. Ezt követően alaposan szemügyre vehettük a Massey Ferguson új családtagjait is, a bálázót és a rendképzőt. A cég, emlékeztetett Dojcsák János, három évvel ezelőtt döntött úgy, hogy felveszi termékpalettájára a szálastakarmány sort. A gépsorok mellett kifejlesztették a segédanyagokat, úgy, mint bálahálót, bálacsomagolókat. Ezáltal nyitottak az állattartók, illetve a korábbi, termékeikkel már elégedett partnereik irányába. Mára már a MF RB körbálázók fix- és változókamrás modelljei jól ismertek a termelők körében, mint ahogy a prémium minőségű kaszák, rendsodrók és rendképzők is.
Dojcsák János befejezésképpen elmondta, hogy terveik szerint a jövő évi partin a kiállított gépeket már munka közben, szántóföldi bemutatón is láthatjuk majd.