Idén is augusztus első hetében került sor Mogyoródon a Mogyoródi Hegyközségnek és a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Pest megyei Szervezetének szokásos szőlővédelmi tanácskozására és bemutatójára.
A rendezvényen a szakmai előadást követő szabadföldi bemutatón a közreműködő cégek növényvédelmi és tápanyag-ellátási technológiai ajánlásait ismerhették meg a résztvevők.
Egy „keserédes” évjárat tanulságai címmel Dr. Dula Bencéné növényvédelmi mikológus és ismert szőlőtermelő tekintette át a szőlő ez évi eddigi általános és növénykórtani helyzetét. A jelzőt a 100. születésnapját a közelmúltban betöltött Dr. Bálint Györgynek egy könyve címéből kölcsönözte – megemlékezve a köztiszteletben álló szerző küzdelmes, de gazdag életútjáról, egyben a jelenlévők nevében is köszöntve őt –, s utalva a szőlőtermesztők évről évre folytatott, de más okok miatt küzdelmes munkájára.
Az általános helyzethez és a szőlészet-borászat keserédes voltához kapcsolódva előbb az idén bevezetett zöldszüreti támogatás kérdéséről szólt. Mint mondta, kivágási, telepítési, újratelepítési, borlepárlási támogatás már ismert a hazai szőlőtermesztésben, de zöldszüreti támogatás még nem. Igazolt termés nélküli szüret után járó támogatásra eddig még nem volt példa. Hozzátette, megérti azokat a többnyire elkeseredett termelőket, akik éltek ezzel a lehetőséggel, mert nagyon sokszor nagyon keveset fizetnek a termésért, de alapvetően nem tud egyetérteni vele. Véleménye szerint ez egy szűk termelői körnek kedvező, jól hangzó látszatintézkedés. A szőlőágazat egyre súlyosbodó gondjait nem így kellene orvosolni, a hazai termelők nagyobb megbecsülést és védelmet érdemelnének, mindenekelőtt tisztességes árat a nehezen megtermelt szőlőjükért. Az idei év kedvezőtlen időjárása és a betegségek járványos előfordulása sok termelőnek már „fekete szüretet” okozott.
Összesen 5625 hektárra adtak be támogatási kérelmet a zöldszüret kapcsán, a legnagyobb területtel a Kunsági, a Mátrai és a Tokaji borvidékről, ez utóbbi különösen is elgondolkodtató, tette hozzá. Az is meglepő, hogy leginkább fehérbor fajtákra, főként az utóbbi években telepített ún. sláger fajtákra.
Ezt hozta eddig az idei év
Az előadó emlékeztetett a betegségek, a járványok kialakulását befolyásoló tényezőkre (az időjárás, a kórokozó és maga a szőlőnövény), amelyeket kiegészített egy negyedikkel, az emberi tevékenységgel, ami az időjárásra nem, de a másik kettőre jelentős hatással van.
Az időjárás alakulására – mind az aktuális, mind a sokéves átlagok esetében – nem országos, hanem egri meteorológiai megfigyelési adatok alapján tekintett vissza. Az idei évjárat kezdetét „valódi” tél jellemezte, amit a sokéves átlagnál melegebb február és március követett. Áprilisban szokásos mennyiségű eső hullott, de a hónap hűvösebb volt, ami májusban még fokozódott: a hőmérsékleti átlag 4,07 oC-kal maradt el, ami ráadásul jóval 100 mm feletti, sok csapadékkal járt együtt. Ennek nyomán a szőlő lassan fejlődött és az ültetvények igen heterogén képet mutattak. Az eddigi legmelegebbnek bizonyult és bőven csapadékos június erőteljes hajtásnövekedést, de a viharok és jégverés miatt sok helyen súlyos károkat is hozott magával. Kritikus növényvédelmi helyzet alakult ki, a peronoszpóra és a lisztharmat együttesen lépett fel, és sok helyen nem várt, súlyos peronoszpóra fürtkártétel következett be. Július elején hideg-, később melegrekordok jelezték az időjárás szélsőségeit. A sok csapadékos nap jelentősen akadályozta a növényvédelmi munkák idejében történő végrehajtását.
Egerben, 2019-ben a szőlőlisztharmat aszkospórás fertőzésből eredő primer tüneteit május 12-én, a peronoszpóra első foltjait levélen június 3-án, míg a fürtökön mindkét betegséget június 22-én észlelték először. Számos felvételen szemléltette az említett betegségek fertőzöttségi fokozatait, a jól ismert és a szokásostól eltérő tüneteit is. A kialakult helyzetben mindenki védekezett, de sok esetben az eredményesség csalóka, hamis képet mutatott; ugyanis a peronoszpóra elleni lombvédelem sok helyen sikeres volt, de a fürtök mégis a járvány áldozatai lettek.
A peronoszpóra fertőzésdinamikájának alakulása az egri Békési dűlőben lévő kísérleti terület kezeletlen parcelláin azt mutatta, hogy betegség gyakorisági %-a a levélen kisbogyó-zöldborsó nagyságú bogyó állapotban mért 15%-ról fürtzáródás idejére 100% lett, és a betegség súlyosságát kifejező F% is ugyanezt az értéket érte el. A fürtökön mért gyakorisági % fürtzáródáskor és zsendülés kezdeté 25%, míg az F% értéke megközelítette az 50%-ot.
A peronoszpórajárványnak és a súlyos fürtkároknak több oka is volt. A folyamatos esők, a növény tartós vízborítottsága és a szállított fertőző anyag jelenléte a szőlő legfogékonyabb fenológiai fázisában alkotott „hatásos együttállása” gyors lefolyású járványhoz vezetett. Az elhagyott, műveletlen szőlők jó táptalajául szolgáltak a kórokozó életben maradásának és folyamatos továbbfertőzésének. Emellett sajnos, védekezési és technológiai hibák is előfordultak, mindenekelőtt a sok csapadék és a felázott talaj miatti megkésett permetezések révén. Hiba volt a nem elegendő lémennyiség használata vagy a minden második sor permetezése, de ugyanígy a nem megfelelő szer, ill. dózis megválasztása is. Sok termesztőt megtévesztett a kevesebb levéltünet, s nem fordítottak kellő figyelmet a fürtök ellenőrzésére. De feltehető a kérdés: vajon minden esetben helyes tanácsot adtak-e a szaktanácsadók, akik a termelőt segítik a döntéseikben? Vajon mennyire ismerték fel a helyzet kritikus voltát?
A szőlőlisztharmat is súlyosan fertőzött, igazolta, hogy a kórokozó csapadékos viszonyok között is jól érzi magát. Annyira súlyos gondot mégsem jelentett, mert 1./ ellene kiváló hatású, megbízható készítmények állnak rendelkezésre (amelyeket az elmúlt években megtanultunk helyesen használni), 2./ vagy csak azért, mert a peronoszpóra nem hagyott elegendő teret neki.
Szólt az utóbbi években már-már legyőzhetetlen ellenségnek tekintett feketerothadás betegségről is, amely mindenekelőtt a biotermesztésben terjed a korlátozott fungicidhasználat miatt, de kedvező számára a sorközök füvesítése és a gépi betakarítás is; utóbbi esetben, mivel a beteg fürtrészek a tőkén maradnak. Terjedését segíti továbbá a venyigezúzalék sorközökben hagyása a talaj felszínén, a hatóanyag-kivonásokkal egyre szűkülő fungicid választék, s az elhanyagolt, műveletlenül hagyott szőlők nagy száma. Sajnos a peronoszpóra-rezisztens és az ún. innovatív (lisztharmat és peronoszpóra ellenálló) fajták sokkal nagyobb fogékonyságot mutatnak e betegség iránt.
Hogy mit tehetünk ellene? 1./ Elsősorban a fertőző anyag (az inokulum) felhalmozódását kell megelőzni a szőlőtáblában! 2./ Lehetőség szerint ki kell iktatni a kockázatnövelő tényezőket. 3./ Csak ez után mérlegelhetjük a kémiai védelem esélyeit.
A sok májusi csapadék és a tőke fás és zöld részeinek tartós vízborítottsága miatt a rendkívülinek tekintett évjáratban szokatlan betegségek is megjelentek. Ilyen volt pl. az Elsinoë ampelina gomba által előidézett szőlőantraknózis, vagy a fomopsziszos betegség, amelynek kórokozója (Phomopsis viticola) szaprofita módon a metszési csonkokon jelen van az ültetvényekben, és csapadékos években az egyéves hajtásokat hamar képes megfertőzni.
Mondandóját akként összegezte, hogy kritikus növényegészségügyi helyzet jellemezte a szőlőtermesztést az idén, s az elkövetett hibák nem voltak korrigálhatók. A jövőre nézve számos tanulságot vonhatunk le belőlük az eredményesebb védekezés érdekében. A rendezvény idején (augusztus eleje) még nincs vége az évnek, mert a szürkerothadás még súlyos veszélyt jelenthet az idei termésre!
A demonstrációs kísérlet
A Mogyoródi Hegyközség szőlőterületén beállított demonstrációs szőlővédelmi kísérletben a BASF Hungária Kft., a Bayer CropScience, a Belchim Crop Protection Hungary Kft., a CORTEVA Agriscience Hungary Kft., a Magyar Kwizda Kft., a Nufarm Hungária Kft., a Sumi Agro Hungary Kft., a Syngenta Kft., a Huminisz Kft., a Malagrow Kft, a Pro-Feed Kft. és a Yara Hungária Kft. növényvédelmi és tápanyag-ellátási technológiai ajánlásai képezték a kísérleti kezeléseket.
Az egyes függöny művelésmódú Kékfrankos ültetvényben 1 hektáros parcellákon a felsorolt cégek ajánlott védekezési technológiáját és az üzem két technológiai változatát hajtották végre, kétféle (egy ún. takart + egy spontán) kontrollal együtt.
A mogyoródi kísérleti téren is több csapadék hullott idén, mint a korábbi évben, de nem olyan sok, mint az egri borvidéken. 2019-ben augusztus elejéig 278 mm, ebből a vegetációs időben (április 1-jétől) 44 csapadékos napon 252 mm esett. A legtöbb május folyamán, majd június második dekádjában, és júliusban több alkalommal. A napi átlaghőmérséklet, mint országosan is, június közepén és július elején ért el kiemelkedő értékeket. A meteorológiai állomás mérési adatai szerint az ökológiai körülmények elsősorban a lisztharmatnak, de számos esetben a peronoszpórának és a feketerothadásnak is kedveztek.
Az értékeléseket ez évben is Dr. Dula Bencéné végezte, három alkalommal: 1./ kisbogyó-zöldborsó nagyságú bogyó állapot (június 26.), 2./ fürtzáródáskor (július 10.) és 3./ zsendülés kezdetén (augusztus 1.). A bonitálások során érdemben a szőlőlisztharmat és a szőlőperonoszpóra fertőzöttségét lehetett értékelni. Meggyőző képeken szemléltette a kezeletlen takart kontroll parcellák növényein kialakult súlyos tüneteket. A lisztharmat levélfertőzöttség gyakorisági %-a (Gy%) már a fürtzáródásra elérte a 100%-ot, a fertőzés erőssége (F%) a fürtzáródáskor 75%, a zsendülés kezdetén pedig 80% volt. A fürtfertőzöttség gyakorisága szintén 100%-ot ért el, míg a fertőzés erőssége fürtzáródáskor 34%, zsendüléskor 78%-osnak bizonyult.
A peronoszpóra levélfertőzöttség mértéke kissé lassabban épült fel: a fürtzáródás előtt mért 53%-os gyakoriság a zsendülésre 95%-ra növekedett, ugyanezen időpontokban a fertőzöttség súlyossága (F érték) 17, ill. 33%-os volt. A fürtök peronoszpórás megbetegedése a lisztharmaté alatt maradt. A fürtzáródás előtti 19%-os gyakoriság a zsendülés idejére 36% lett, míg a fertőzöttség mértéke 5%-ról 11%-ra emelkedett.
A bemutató területen az említett cégek szaktanácsadói, területi képviselői Erdész Ferencnek, a Kamara megyei szervezete elnökének moderálásával a parcellákon röviden ismertették az alkalmazott technológia lényegét, annak előnyeit, a felhasználás, a kijuttatás fontosabb szempontjait.
Ezt követően a Bene Lajos, az Agro-Way Kft. tulajdonosa és egy munkatársa bemutatóval egybekötött ismertetést tartott a drónok szőlőtermesztésben való alkalmazásának lehetőségéről.