Kukorica terméskilátások

Agrofórum Online

Az Amerikai Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) augusztusi projekciója szerint világszerte 1108 millió tonna kukorica betakarítására van kilátás a 2019/2020. gazdasági évben, ami minden idők harmadik legnagyobb kibocsátása lehet.

A termelés várhatóan ebben a szezonban – amely már a harmadik lenne a sorban – is elmarad a felhasználástól (1129 millió tonna), így a zárókészlet 308 millió tonnára tovább apadhat.

A világ elsőszámú kukoricatermelőjénél, az USA-ban a kedvezőtlen tavaszi időjárás miatt jelentős mértékben megkésett a vetés: a szokásos május végéhez képest június második felében fejeződtek be a munkálatok. Ennek ellenére a múlt évinél valamivel nagyobb területen került mag a földbe és a növény termőterülete 33,2 millió hektár lehet (2018: 33,1 millió hektár). A kései vetés miatt az érés és a betakarítás is kitolódik, ami a hozamkilátásokat elbizonytalanítja. Az állományok kondíciója is gyengébb a tavalyinál, a növényzet mindössze 57%-át minősítették jónak vagy kiválónak 2019. augusztus 12-én, szemben az egy évvel korábbi 70%-os aránnyal. Az előrejelzések pillanatnyilag a hozam 4%-os romlásával kalkulálnak (10,6 tonna/hektárra), vagyis az egy évvel korábbinál 4 százalékkal kevesebb, 353 millió tonna kukoricatermést prognosztizálnak 2019-re. Ez azonban még módosulhat a betakarítás befejeződéséig. Amennyiben a jelenlegi termésvárakozások realizálódnak, az észak-amerikai ország 307 millió tonnára jelzett felhasználásán túl 55 millió tonna kukorica kerülhet a világpiacra az új szezonban, 4 millió tonnával több az egy évvel korábbinál. A zárókészlet 55 millió tonnára süllyedhet (–8%) a 2019/2020. évi szezon végére az USA-ban.

A világ második legnagyobb kukoricatermelőjének számító Kínában a 254 millió tonnára jelzett kukoricatermés teljes egészében a belpiacon kerül felhasználásra. Az ázsiai ország kibocsátása a 2017/2018. gazdasági év óta nem képes fedezni a gyorsan bővülő keresletet. A tartalékokból ellenben jócskán jut a hiányzó volumen pótlására és további 196 millió tonna maradhat raktáron. Kína belpiaci felhasználása egyébként annak ellenére nő a folyó szezonban, hogy – a sertéspestis terjedésével járó állománycsökkenés miatt – takarmányozási célra az egy évvel korábbinál kevesebb szükséges, jóllehet ezt a keresletcsökkenést valamelyest ellensúlyozza a növekvő baromfiállomány keresletének élénkülése. Ezzel egy időben a várakozások szerint a termény iránt nő a teljes belpiaci felhasználás egyharmadát kitevő élelmezési, ipari és vetőmagcélú kereslet, amelyet elsősorban az ipari feldolgozás fejlődése ösztönöz Kínában.

Európában a nyári hőség és a csapadékhiány a főbb termelők közül elsősorban a franciaországi, a lengyelországi és az olaszországi kukoricaállományokat sújtotta. Franciaországban a hozam tavalyihoz viszonyított 4%-os csökkenését (8,5 tonna/hektárra) ellensúlyozta a termőterület 5%-os növekedése (1,45 millió hektárra), így 12,3 millió tonna kukorica teremhet ebben az évben (+1%). Lengyelországban a termésátlag 6%-os gyengülése miatt (6,0 tonna/hektárra) alig 4,0 millió tonna termés (–4%) betakarítása várható, 660 ezer hektárról. Olaszországban 6 millió tonna alatt maradhat az idei kibocsátás (–4%), amennyiben a szakértők 9,3 tonna/hektárra jelzett hozamvárakozásai (–6%) realizálódnak. Ezzel szemben Romániában és Magyarországon augusztus közepén ígéretesek voltak a terméskilátások: keleti szomszédunknál 12,5 millió tonna (2018: 12,5 millió tonna), hazánkban 8,4 millió tonna (+5%) tengeri kerülhet a tárolókba az ősz folyamán. A németországi termelés 31 százalékos bővülése elsősorban a 2018. évi igen gyenge eredménnyel hozható összefüggésbe. Összességében a termőterület 5%-os növekedéséből adódóan (8,7 millió hektárra) unió-szerte 63,3 millió kukorica betakarítására kerülhet sor az idén, ez a volumen 3%-kal haladná meg az egy évvel korábbit. Ami a felhasználást illeti, a 2018/2019. évi szezonra jelzettnél 6,9 millió tonnával kevesebb, vagyis 55,3 millió tonna kukoricát fordíthatnak az EU-ban az állatok takarmányozására a 2019/2020. gazdasági évben, amit a versenyképesebb árú búza növekvő takarmánycélú felhasználása magyaráz. A búza ára ugyanis a kukoricáénál nagyobb mértékben esett a nyár folyamán, miután Franciaországban az előzetes várakozásokat jócskán felülmúlta az idei búzatermés. Mindez a kukorica uniós importjára is kihat, amelyet az elemzők 16,1 millió tonnára, az egy évvel korábbi rekordnál 8,8 millió tonnával kevesebbre prognosztizálnak.

Az európai piac szempontjából meghatározó fekete-tengeri országban, Ukrajnában augusztus elején jók voltak a kilátások, akár 36,5 millió tonna kukorica is teremhet az idén (USDA), ami mindenkori rekord lenne. Ebből akár 30 millió tonna exportjára is sor kerülhet a 2019/2020. gazdasági évben. A szovjet utódállam exportorientált kukoricatermelésének növekedését – amely az elmúlt évtizedben megháromszorozódott – az importőr Európai Unióhoz, közel-keleti térséghez és Kínához való közelsége ösztönözte.

Míg az északi féltekén a kukorica betakarítására, a déli féltekén a növény vetésére készülnek a gazdák. A déli félteke elsőszámú kukoricatermelőjénél, Brazíliában a 2020 tavaszán betakarításra kerülő növény termőterületét 18,1 millió hektárra (2018/2019: 17,5 millió hektár) jelzik a szakértők. Bár a termésmennyiségre vonatkozó becslés ilyenkor még igen bizonytalan, az elemzők a 2018/2019. gazdasági évi 101 millió tonnával azonos mennyiségű kukoricatermést vetítenek előre erre a szezonra is. Argentínában a növény termőterülete 6,1 millió hektár lehet, és az 50 millió tonnára jelzett termés 2%-kal múlhatja alul a 2018/2019. gazdasági évit.

Ármozgások

A kukorica ára számottevően csökkent a világpiacon a 2019. július 8. és augusztus 8. közötti időszakban, aminek hátterében a dél-amerikai újtermés (2018/2019. gazdasági évi) piacra lépése, a fekete-tengeri térség – kifejezetten Ukrajna – biztató terméskilátásai, az USA kukoricaterületén kedvezővé váló időjárás mellett a világpiaci kereslet stagnálása áll. Az USA-ból, az Argentínából és az Ukrajnából származó, októberi szállítású termény ára egyaránt 17 dollárral 185, 168 és 175 USD/tonnára (FOB) esett a jelzett periódusban. Brazíliában az októberben induló szállítmányokra 177 USD/tonna (FOB, –16 USD), a Bulgáriában/Romániában feladandókra 174 USD/tonna (FOB, –13 USD), valamint a franciaországiakra 195 USD/tonna (FOB, –7 USD) áron kötöttek szerződést augusztus elején. A bőséges kínálat árcsökkentő hatása a hazai piacon is tetten érhető: a NAIK AKI PÁIR adatai szerint egészen 43,1 ezer forint/tonnáig gyengült a termény áfa és szállítási költség nélküli termelői ára ugyanekkor. Ez az egy évvel korábbi szintet 8%-kal múlta alul. Augusztus elején az argentínai termény után a romániai/bulgáriai és ukrajnai kukorica volt a legversenyképesebb a világpiacon az októberi és decemberi szállítási határidők vonatkozásában.

A kukorica legközelebbi lejáratra szóló jegyzése – az előzőekben leírtak eredményeként – 141 USD/tonnára zuhant a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) 2019. augusztus 14-ig. A trend a párizsi árutőzsdére (Euronext/MATIF) is begyűrűzött, így ott az ótermésű kukorica jegyzése (augusztusi termin) 158 euró/tonna szinten került kivezetésre augusztus 2-án. A termény novemberi határidőre szóló tőzsdei elszámolóára 170 euró/tonna alá süllyedt augusztus 14-ig.

ARCHÍVUM
KERESÉS / SZŰRÉS
Kulcsszó vagy címrészlet
Dátum
Szerző
Csak az extra lapszámokban keressen