A CASE IH által 2019. május 20 és 23. között az Egyesült Államokban szervezett sajtóeseményről szóló beszámoló első részében a vállalat és a Magnum traktorok történetével ismerkedtünk meg, illetve a traktorfejlesztés egyes aspektusairól, a racini traktorgyárról és a burr ridge-i fejlesztőközpontról volt szó.
A cikksorozat zárórészében bemutatkozik az új AFS Connect Magnum és bepillantást nyerünk egy indianai családi gazdaság működésébe, ahol számos CASE IH traktor segíti a munkát.
Új design, változatlan műszaki tartalom
Az új Magnum széria – AFS Connect Magnum és az AFS Connect Magnum Rowtrac – külső megjelenésében is változott, a traktor orr-részét lekerekítettebb formák jellemzik (1. kép).
Az erőgépet teljes LED világítással szerelték fel, a hűtőrácsba is LED fényforrás került (2. kép).
Az új design, a mutatós és egyben a funkcionalitást előtérbe helyező egyedi kialakítás határozottan megkülönbözteti az AFS Connect Magnumot a kategória többi tagjától. Az esztétikus, három sávot mintázó matricadíszítés, az újratervezett hűtőrács stílusos megjelenést biztosít. A külsőt érintő megújulás azonban itt nem ér véget, kiterjed a „break-away” stílusú, azaz ütközés esetén elhajló fényjelzőkre. A teleszkópos visszapillantók a fülkéből kényelmesen beállíthatók, a négy kamera közvetítette kép segíti a munkavégzést (kettő gyárilag beépített, másik kettő külön beszerezhető). A traktorok műszaki jellemzői az új Magnum generációnál változatlanok, a felfüggesztés, az alváz, a 280, 310, 340 és 380 LE motorteljesítmény, a PowerDrive és CVXDrive sebességváltók a korábbiak során megszokottakkal megegyező. A HI-eSCR 2 rendszerrel (kipufogógáz-visszavezetés nélkül) ellátott 8,7 literes hengerűrtartalmú FPT Cursor 9 motor teljesíti a legmagasabb szintű Stage V előírásokat.
A legújabb CASE IH stílust képviselő AFS Connect Magnum traktor 2020-ra lesz elérhető a gazdálkodók számára.
Kényelmes, komfortos fülkebelső
A legfiatalabb Magnum sorozat traktorait az új design mellett a teljesen megújult, újratervezett fülkebelső jellemzi. Kiváló minőségű anyagok felhasználásával kényelmes munkavégzést biztosító környezetet alakítottak ki a fejlesztés során. Az új félaktív fülkerugózás és a rugózott híd maximális komfortot biztosít. A kellemes tapintású bőr ülés, a kézreálló tároló rekeszek, a panoráma kilátás luxus miliőt eredményez, amely felveszi a versenyt a személygépkocsikban tapasztaltakkal (3. kép).
A kezelő kényelmét a számos töltő- és USB-csatlakozó, port, a teleszkópos kormány és a tökéletes kilátást biztosító teljes felületen üvegezett ajtó teszi teljessé. A teljeskörű, egész éven át nyújtott komfort megteremtése érdekében a kabin fűtése és légkondicionálása is biztosított.
Új kijelző, az AFS Pro 1200 segítségével ellenőrizheti a gép kezelője a traktorfunkciókat, követheti a műholdas navigációt, adatokat küldhet és fogadhat a monitoron keresztül, miközben a videókamera által készített képeket is elemezheti. Az újdonságok közé tartoznak traktor homlokrészére és hátsó részére elhelyezett kamerák is. A futó képernyők (run screen) a beállítás során szabadon konfigurálhatók, személyre szabottan állíthatók be.
Az új VIS2 A oszlop kijelzőn a munkavégzéshez hasznos adatok – pl. motorhőfok, sebességfokozat – követhetők nyomon.
Az ülés jobb oldalán található stílusos kialakítású MultiControl kartámlán helyezkednek el a kezelőszervek, fix funkciós gombok, és az új fejlesztés eredményeként olyanok is, amelyekre a leggyakrabban használt funkciók programozhatók, ezzel személyre szabható a gombrendszer. A többfunkciós kezelőkaron (MultiFunction Handle) olyan fontos funkciós gombok találhatók, amelyeket a mezőgazdasági erőgép vezetője folyamatosan használ. Így ezek segítségével állítható be például a sebességváltó vagy automata kormányzás.
A kezelői felületek (human machine interface) a high tech világában otthonosan mozgó vevők számára számtalan megoldást kínálnak, rugalmas működést, az irányítás feletti kontroll megőrzését biztosítják, ugyanakkor a fejlesztés a gazda, a flotta és az adatok közötti szorosabb összeköttetés kialakítása révén az autonóm működés előtérbe helyezését is magában rejti.
AFS Connect technológia
Az előző szériában jól bevált és megszokott műszaki tartalommal rendelkező új Magnum sorozatban az innováció a komfortos, minden igényt kiszolgáló fülkebelső kialakítása mellett az AFS telematikai rendszer továbbfejlesztésére irányult (AFS: Advanced Farming Systems – Fejlett gazdálkodási rendszerek).
Az AFS rendszerrel támogatott legfiatalabb Magnum generáció a széles kapcsolatteremtési lehetőségeknek és a távérzékelésnek köszönhetően új minőségi szintet képvisel. Használata a szabadság érzetével párosul, hiszen tetszés szerint, szabadon oszthatók meg az információk a kiválasztott személyek között, távdiagnosztika révén a szükséges beavatkozásokat akár otthonról el lehet végezni és bármilyen szabadon választott helyszínről adott a traktor működésén alapuló adatvezérelt döntéshozatal lehetősége.
Az AFS Connect honlapja jelenti az AFS Connect Magnum traktorokhoz a virtuális bejáratot. Ezen keresztül valósíthatja meg a gép tulajdonosa a precíziós gazdálkodás egyes lépéseit, miközben a járműparkra vonatkozó információk és az adatok biztonságban áramlanak az asztali számítógép, az okostelefon és a felhő között. A honlapra bejelentkezve a gazda pontosan nyomon követheti a traktor adott pillanatban végzett munkafolyamatát, a flottainformációkat, az agronómiai adatokat, azaz pontosan úgy tarthatja rajta a szemét a szántóföldön zajló munkákon mintha személyesen jelen lenne és a traktorfülkéből tekintene körbe. A technológia okostelefonról és táblagépről is hozzáférhető. Az AFS Pro 1200 érintő képernyőn megjelenő információk akár az irodából is követhetők, ahol ugyanaz látható, mint amit a kezelő leolvas a fülkében a monitorról. Mindez az esetlegesen felmerülő problémák gyors azonosításához és megoldásához nyújt segítséget. A kialakítható kapcsolatok széles skálájának köszönhetően AFS Connect technológia többféle támogatórendszert biztosít a felhasználóknak, amelyek a holtidő csökkenését, a folyamatos munkavégzést eredményezik. Ide tartozik a távdiagnosztika és a távszerviz-szolgálat is, amely proaktív beavatkozásra is alkalmas. Az AFS Connect technológia három fontos egységből áll – AFS Pro1200-as kijelző, AFS Pro Vision operációs rendszer és az AFS Vector Pro vevő –, amelyek együtt teszik lehetővé a precíziós gazdálkodást.
Az AFS Pro 1200-as kijelzőt intuitív irányításra tervezték, tükröződésmentes felülete a nappali éles fényben is kényelmesen leolvasható. Az új AFS Vision Pro operációs rendszer a már megszokott módon működik, használata egyszerű, könnyen kezelhető. Szabadon konfigurálható az igényeknek megfelelően, az előre programozható gyorsgombok segítségével akár menet közben is változtatni lehet a beállításokat a hirtelen változó körülményeknek megfelelően. Az AFS Vector Pro vevő biztosítja az alap (WAAS, AFS1), közép (AFS2) és nagy (RTK és RTK+) pontosságú korrekciós jelek továbbítását. A hatékony működést a beépített AccuGuide automata kormányzás teszi teljessé.
Az integrált technológiáknak és az intelligens alkalmazásoknak köszönhetően az AFS Connect Magnum traktorok kommunikációja a tulajdonosokkal, a felhasználókkal és a forgalmazókkal problémamentesen és gördülékenyen zajlik. Ez számos területet érint, így jelentheti az agronómustól érkező vetési tervet, vagy vonatkozhat egy működéssel kapcsolatos kérdés valós idejű áttekintésére a képernyő távérzékelésének segítségével. Hatalmas szabadságot biztosít az új technológia a traktor tulajdonosának, hiszen teljesen mindegy, hogy milyen távolságra tartózkodik a géptől, bármikor kapcsolatba léphet vele, a felmerülő problémákat azon nyomban kezelni tudja. Az AFS Connect rendszerrel hatékonyabbá válik a munkavégzés, mivel a döntéshozáshoz szükséges adatok a kellő pillanatban mindig rendelkezésre állnak, holtidővel nem kell számolni.
Az új technológia, az AFS Connect telematikus rendszer megismerésében, kezelésének elsajátításában is a vevők segítségére lesz a CASE IH, hiszen lépést tartani a technika fejlődésével csak megfelelő képzéseken, tréningeken való részvétellel lehet. Éppen ezért a kabinbelsőt bemutató (MultiControl kartámla MultiFunction Handle, AFS Pro 1200 érintő képernyő és az ergonomikus kialakítású bőrborítású ülés) szimulátorokban zajlik az oktatás. A tréningen résztvevő a valósághű környezetbe kerülve ismerheti meg a kezelőfelületeket: az új MultiControl kartámlán található megújult dizájnú, ergonomikus kialakítású, többfunkciós kezelőkart (MultiFunction Handle), a MultiControl kartámaszon található enkódert. AFS Pro 1200 érintőképernyőn a gyakorlatban sajátítható el többek között, hogy milyen beállítások végezhetők el, továbbá megtapasztalható, hogy hogyan jelenik meg a monitoron a mozgásba lévő traktor (4. kép). Megismerhetők, a traktorműködésre vonatkozó adatok, és az is, hogy ezek hol érhetők el, illetve memorizálhatók az adatkezelésre vonatkozó ismeretek stb.
Teljes CASE IH flotta
A sajtóesemény negyedik napján az úti cél az Indiana állam északnyugati részén elhelyezkedő Jasper megye volt, amely a 19. század közepi vízrendezést megelőzően az Egyesült Államok második legnagyobb kiterjedésű, gazdag növény- és állatvilággal rendelkező vizes élőhelyéhez tartozott. A megyeszékhely, Rensselaer közelében található a Kohlhagen Farms, ahol CASE IH géppekkel folyik a munka. A birtokon Rich Kohlhagen és három fia, valamint számos családtag, menyek és unokák dolgoznak együtt egy igazi családi gazdaságot alkotva (5. kép).
A farm története 1951-ig nyúlik vissza, amikor Rich Kohlhagen édesapja megvásárolta a földterületet. Az első gép, amely az indianai gazdálkodó munkáját segítette egy Farmall traktor volt, amelyet azóta is féltve őriz a család. A gazdaságba betérő látogató első pillantása a nagy becsben tartott, 70 éves erőgépre esik. Jelenleg körülbelül 3600-4000 acre (kb. 1460-1620 ha), területen gazdálkodnak, amelynek egy része saját tulajdon, a többit bérlik. 2000 acrén (kb. 810 ha) kukoricát, 1000 acrén (kb. 400 ha) szóját termesztenek, mindkét növényfajból GMO-fajtát vetnek. 500 acrén (kb. 200 ha) a szomszédos tehenészet és a környékbeli lovardák számára takarmánynövényeket termelnek. Emellett egy kisebb méretű spárgaültetvényük is van. Nem véletlenül, hiszen laza szerkezetű, löszös-homokos jellegű talajviszonyok között folyik a gazdálkodás. A talajviszonyok javítása érdekében takarónövényként zabot, perjeféléket és retket használnak. A CASE IH márkához régóta hű a Kohlhagen Farms. A gépszínben és a gazdasági udvaron a muzeális daraboktól a legújabb, csúcstechnológiát képviselő AFS Connect Magnumig a mezőgazdasági erőgépek, vető- és permetezőgépek széles skálája megtalálható, így 8250-es kombájn, Magnum 340 traktor, Magnum 290 traktor, Magnum 305 traktor, 2150 16RN vetőgép, 3340-es permetezőgép, Farmall 75C traktor, Puma 155 traktor, SB541C kis szögletes bálázó, LB434XL nagy szögletes bálázó, Steiger 435-ös 4wd traktor, 685-ös traktor „utility” változata és WD2303-as rendforgató (6-8. kép).
A gazdaságban jelenleg (május 23.) a kukorica vetése zajlott, a vetőmagok 75%-a került a talajba. A környező államokban a hírek szerint nem ritka az olyan gazdaság sem, ahol még nem tudtak hozzáfogni a vetéshez. Egy átlagos időjárású évben a Kohlhagen gazdaságban április 15. és 25. között vetnek. A jelentős csúszás oka az extrém mennyiségű, hetek óta szakadó eső. Indianában a 2019. év, a január és április között mért csapadékmennyiség tekintetében a 1895-2019-ig terjedő időszakban a 7. helyen szerepel. A folyók áradnak, a szántóföldeket nagy területen belvíz borítja. A hőmérséklet is tág határok között mozog, egyik napról a másikra akár közel 20 C-fokos változás is bekövetkezhet, ezt volt alkalmunk megtapasztalni. A nagy hőingadozást tornádóveszélyes időszakok kísérik. Ennek ellenére az az általános vélekedés, hogy az időjárás mindig extrém, a klímaváltozást igazából nem tapasztalják. A gazdálkodást érintő legfontosabb kihívások között sem szerepel az időjárás, a Kohlhagen Farms számára a legnagyobb fejtörést a terménypiacot jellemző óriási és kiszámíthatatlan áringadozások jelentik. A család a maga erejére támaszkodik, nem alkalmaznak külső munkaerőt a munkacsúcsok idején sem. Igyekeznek mindent saját maguk megoldani, azt mondják, nem bíznak az alkalmazottakban, akik nem vigyáznak annyira a gépekre, ha nem saját tulajdonukról van szó. Éppen ezért fejlesztik folyamatosan a gépparkot, hogy függetlenül, önállóan, külső emberi erőforrás bevonása nélkül tudják biztonságosan művelni a földjeiket. Ebben találtak partnerre a CASE IH-ban, együttműködésük hosszú évtizedek óta töretlen.