Növényvédelmi előrejelzés

A kajszira, őszibarackra kell most leginkább vigyázni

Agrofórum Online

Már aggasztó mértékű a kora tavaszi aszály. A felmelegedés hatására felgyorsult a gyümölcstermő növények fejlődése, március utolsó napjaiban mindenütt virágzásnak indult a mandula után a kajszi, az őszibarack, kifakadt a meggy, a cseresznye, birs, egérfüles állapotban van az alma és a körte. A szőlő rügyei duzzadnak, aki későn metszett, ott megindult a vesszővégeken a nedvfolyás.

Növényvédelmi szempontból most a kajszi és az őszibarack a legérzékenyebb a betegségekre, különösen a moníliás virág-és hajtás elhalásra, mert a bimbófesléstől a virágzás végéig tartó időszakban a legfogékonyabb a fertőzésre. Ilyen szempontból most kedvező a felmelegedés és a szárazság, de a nagyobb harmatképződés is elegendő a virágok megfertőződéséhez. A beteg virágokon keresztül bejut a kórokozó a hajtásokba és a vesszőbe, a végeredmény pedig a virágok és a vesszők, hajtások hirtelen elhalása.

A fogékony stádium szempontjából a többi csonthéjas gyümölcsű növénynek is már csak néhány nap van hátra, elérik a fogékony, fehérbimbós állapotot, tehát preventív módon permetezni kell a betegség ellen. Feslő bimbós állapottól a sziromhullásig már felszívódó készítményekkel érünk el megfelelő biológiai hatást. A jó hatékonyság előfeltétele a 2-3 alkalommal végzett kezelés.

Az őszibarack esetében most kedvező, hogy melegszik az idő és nincs eső, így kisebb a tafrinás levélfodrosodás fertőzésveszély.

Az alma egérfüles állapotában már fogékony a varasodás fertőzésre. Most itt is az a kedvező, hogy nincs csapadék, mert a betegség szaporító képletei, az aszkospórák többsége már érett, csak az eső hiányzik a levélfertőzéshez. Az almán szívogató levéltetű fajok közül már várható a levélpirosító levéltetű megjelenése, ugyanis az egészen apró leveleket támadja meg. Sokszor csak a pirosodó és sodródott leveleket vesszük észre, de a levéltetű, akkor már az összepöndörödött levelek védelmében szívogat.

A körtésekben tovább erősödött a körte levélbolhák létszáma. Most 10 ágrész kopogtatásával 8-10 imágó kerül a csapdába. A rügyek 15%-án találni most bolhatojásokat.

A szőlő duzzadó rügyeiben már aktivizálódnak a növény atkakártevői, így, ahol az előző években is volt fertőzés, készüljünk fel a kártevő elleni első kezelésre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Felébredtek téli álmukból a zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványos poloskák

2020. február 18. 13:08

A poloskák közül először a lakásban telelő egyedek aktivizálták magukat, röpködve hívják fel magukra a figyelmet, de a kinti meleg és napsütés a többi kint telelő poloskát is mozgásra serkentette.

Terjedőben a kukoricabogár, a borsózsizsik miatt gázosítani kell

2021. július 13. 08:42

Az elmúlt hét időjárását ismét a forró nyári időjárás határozta meg, amit csak némileg enyhített az időszak második felében jelentkező kisebb lehűlés. Az országban több helyen alakultak ki zivatargócok, sokfelé viharos széllel, jégesővel. A károk nem kímélték a szántóföldi és a kertészeti kultúrákat. A lehullott eső igen változóan, néhány milliméter és két havi mennyiség között alakult. Az ország talajainak többsége továbbra is szomjazik. A kalászos gabonák, a borsó és az őszi káposztarepce aratása nagy erőkkel zajlik, az árpáé már gyakorlatilag befejeződött. A szalma lehordása után ütemesen haladnak a tarlóhántások. Itt az ideje hamarosan a nehezen írtható gyomokkal fertőzött területek vegyszeres kezelésének.

Súlyos károkat okoz a meggy monília

2021. május 12. 09:27

Május első dekádját az időjárás erőteljes hőmérsékleti emelkedéssel zárta, előtte azonban változékonyan alakult az idő. Szinte minden nap szeles volt az időjárás, egy hidegfront szeszélyes eloszlásban csapadékot is szállított, de nagyobb mennyiségben csak a nyugati, déli és északkeleti tájegységekben hullott, az ország középső és keleti részében csupán néhány milliméter esett. A gyakori szél és a hőségnapok tovább szárítják a talaj nedvességkészletét. A talajhőmérséklet tartós emelkedése lehetővé teszi a melegigényesebb növények vetését is.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.