Növényvédelmi előrejelzés

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

A kukorica betakarítása a végéhez közelít, de az őszi kalászos gabonákból még bőven akad vetnivaló.

Október utolsó dekádjában túlnyomórészt csendes, napsütéses időjárással tart a „vénasszonyok nyara”. A nappali hőmérséklet 15-18 °C körül állandósult, de a derült égbolt miatt éjszakánként 1-6 °C a jellemző hőmérséklet. A talajok felső rétege nedvességgel 80-100%-ig telített, így az aktuális mezőgazdasági munkák jó minőségben végezhetők.

A kissé megkésett őszi árpa- és búzavetés miatt a területek zömén még csak 1-3 levelesek a növények, illetve sok most van kelőfélben. A vetéseket jelenleg a fejletlenség miatt betegségek és kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken és a gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források, így a gabonalisztharmat, a sárga- és vörösrozsda, valamint a levélfoltosságokat előidéző gombabetegségek és a vírusbetegségek.

Árpa-vírusfertőzés
Árpa-vírusfertőzés

Kis egyedsűrűséggel szintén előfordulnak a gabona-levéltetű és gabonatripsz fajok is, melyek vektorai a vírusbetegségeknek. A vírusok terjedési akadálya a minél későbbi fertőződés, melynek a feltételei most nem adottak a vetés késlekedése és a fejletlen növényállomány miatt.

Amennyiben azonban hosszúra nyúlik a meleg őszi időszak, akkor viszont már képesek a vírusátvitelre a levéltetvek és a kabócák.

A betelepedés veszélyére már a kezdetektől figyelmeztet a táblaszélekre kihelyezett ragacsos sárgalap, illetve a növényeken megjelenő levéltetű szárnyas alakok és kolóniák előfordulása. 10%-os növényfertőzöttség előfordulása esetén érdemes megfontolni a védekezés elrendelését.

Gabona-levéltetvek búzán
Gabona-levéltetvek búzán

Az őszi káposztarepce országosan 6-8 leveles fejlettségű, de előfordulnak ennél fejletlenebb állapotúak is. A keresztesvirágú és földibolhafajok még most is tömegesen hámozgatják a növényeket, de az intenzív növénynövekedés kompenzálja a kieső növényfelületet.

A repcedarázs az előző heti növekvő rajzás után észlelési szintűre estt vissza, az erősen fejlett álhernyók viszont gócosan komoly levélrágást okoznak. A károsítás védekezés nélkül várhatóan az első fagyos éjszakákig eltart.

Az alsó, fejlettebb leveleken megjelent a fómás foltosság, de a fertőzés még inkább csupán észlelési szintű. A hamarosan aktuális regulátoros kezelés blokkolni képes a nagyobb mérvű megbetegedés kialakulását.

Fómás foltosság repcén
Fómás foltosság repcén

Országos szinten nem növekedett a mezeipocok-fertőzés. A ruderális és szántóterületeken, valamint füvesített gyümölcsösökben a veszélyességi küszöbérték (3-4 db lakott járat/100 m2) határán mozog a fertőzöttség. A fertőzöttség további alakulását feltétlenül indokolt rendszeresen ellenőrizni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.

Poros talajba kerülnek az őszi kalászosok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. október 10. 12:40

Október első dekádjában folytatódott az évszaknál kissé melegebb, de száraz időjárás, melyet a dekád végén egy hidegfront szakított meg, némi csapadékkal. A talaj nedvességtartalma alig változott, így az őszi kalászosok poros talajba kerülnek, emiatt vontatott kelés várható.

Lemosó permetezés: nem lehet tovább várni

2019. március 5. 11:01

Az átlagosnál melegebb, de száraz időben jelentősen felgyorsult a gyümölcsfák fejlődése. Néhány nap alatt megduzzadtak a rügyek, elsőként a fekete ribiszkén, majd a mandula és a kajszi virágrügyei kezdtek piroslani.

Tömeges őzelhullástól tartanak a vadászok a rágcsálóirtó szer engedélyezése miatt

2018. október 26. 10:36

A rágcsálóirtó szer leginkább az őzre és a mezei nyúlra jelent veszélyt ezen fajok táplálkozásbiológiája miatt.