Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

A zöld vándorpoloskák élvezik a késői meleg időt, minden növényen megtalálhatók

A zöld vándorpoloskák élvezik a késői meleg időt, minden növényen megtalálhatók

Agrofórum Online

Az elmúlt időszakot nagyrészt a késő nyári csendes, nyugodt, időjárási frontoktól mentes időjárás jellemezte. Csapadék az országban sehol sem esett, a nappali hőmérséklet általában 25-30 Celsius fok körül mozgott, éjszakára viszont alaposan lehűlt az idő, több alkalommal 10 fok alá is esett a hőmérő higanyszála, ezért erős volt a harmatképződés. Az erős harmatképződés és a nagy hőmérséklet-különbség kedvezően alakítja az alma színeződését, melynek betakarítása folyamatosan tart, akárcsak a körtéé és a késői érésű szilvafajtáké. Tart a korai diófajták szürete is.

A szedésre váró almaültetvényekben az almamoly rajzása már a hónap eleje óta szünetel, pedig más években a lepkék repülése általában szeptember végéig is kitart. A szilvamoly rajzása a nyugati tájegységekben ugyan még tart, de csökkenő egyedszámban, másutt pedig alig-alig fordul elő lepke. A keleti gyümölcsmoly csökkenő egyedszámban, de folyamatosan megjelenik a feromon csapdákban, de a napi fogás a korábbi 100-as nagyságrendnek csupán a töredéke.

A folyamatos szüret miatt már csak a birs van veszélyben, mert annak még az érése a hónap vége felé várható.

A dió ültetvényekben a szüretkezdet ellenére még tart a nyugati dióburoklégy repülése, de a korábban tapasztalt több százas nagyságrend mára lecsökkent 15-40 darabra. Megemelkedett viszont a megfeketedett és foltos termések száma a fákon, erősödött a fertőzött dió hullása, melyekből a kifejlődött légylárvák folyamatosan távoznak a talajba, bábozódni.

A szőlő szürete most már folyamatosnak mondható. A tartós meleg kedvező a cukrosodási folyamatoknak, viszont könnyen eléghetnek a savak a termésben. A másodlagos hajtásvégeken továbbra is sok a lisztharmatos és peronoszpórás levéltünet, viszont a fürtök botrítiszes rothadása a csapadékmentes idő miatt megállt. A korábban felrepedt, megsérült bogyókon nagy tömegben repülnek az ecetmuslicák, de a csökkenő mennyiségű táplálék miatt egyre nagyobb létszámban jelennek meg a foltosszárnyú muslicák, pedig ez a kártevő nem tipikusan károsítja a szőlőt. A jelenlegi fogás igen jelentős, előfordul 150-200 darab is hetente az almaecetes és más típusú csapdákban.

A száraz idő kiváló környezet a zöld vándorpoloskák kártétele és szaporodása számára. Szinte élvezik a késői meleg időt, minden növényen megtalálhatók a fürge mozgású imágók és lárváik. A foltos paprika, padlizsán, paradicsom jelzi hihetetlen aktivitásukat. Amennyiben hűvösebbre fordul az időjárás, megkezdődik a kifejlett egyedek vándorlása a védettebb, fagytól megkímélt épületek irányába, ezért a lakások nyílászáróit célszerű szúnyoghálóval védeni, vagy pedig zárva tartani.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vigyázzunk, nő a parlagfű a tarlókon! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. július 2. 16:10

A tarlókon a parlagfű kelése a talaj nedvességtartalmától függ, de általános a fertőzés, ezért a tarló ápolását folyamatosan el kell végezni.

A gombákra kell a leginkább figyelni

2024. július 1. 15:40

Az időjárás továbbra is kedvez a gombák szaporodásának. Akik a szőlő lisztharmata ellen nem védekeztek, azok valószínűleg szüretelni sem fognak idén. Figyelnünk kell a levéltetvek terjedésére is, hiszen az időjárás kedvező életfeltételeket teremt számukra, és ne feledkezzünk meg a poloskákról és burgonyabogarakról sem.

Minden kultúrában terjednek a gombabetegségek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. június 26. 17:10

A meleg és pára határozza meg a kórokozók terjedését, emellett a tetvekkel, a szőlőkabócával és hamarosan a dióburok-fúróléggyel is számolni kell.

Terjednek a napraforgó és a burgonya gombabetegségei – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. június 26. 16:10

Kalászosokban már a tarlókezelés a téma. Kukoricában rajzik a kukoricamoly, napraforgóban és burgonyában a gombabetegségek jelentenek kihívást.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: támad a vetésfehérítő és a repcefénybogár

2022. április 19. 09:33

A mostani és a korábbi esők hatására rohamos fejlődésnek indultak az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce.

Eső miatt szünetel az aratás, megjelent a korompenész

2020. július 28. 09:06

Az elmúlt hét időjárásában a meghatározó tényező a változékony, országszerte csapadékos idő volt. Az átnedvesedett kalászokon máris megjelent a korompenész. A kedvező talajnedvességi viszonyok miatt a tarlók gyors kizöldülésére lehet számítani.

A kártevők a dísznövényeinket sem kímélik

2018. május 4. 05:30

Dísznövényeink közül a buxuson ismét tarol a selyemfényű puszpángmoly hernyója.

Egyre több az árvakelés, újra sok a mezei pocok

2020. július 22. 10:23

A mérsékelten meleg, de viszonylag száraz időjárásban jól halad a búza aratása. A már korábban learatott őszi árpa és a repce tarlóján a korábbi esők hatására kizöldültek az árvakelések, valamint az elfekvő gyommagvak egy része. Most fontos feladat a tarló folyamatos ápolása, és szükség esetén a kihajtott évelő gyomnövények gyérítése a tarlón.