Az augusztus közepéig tartó hőséget egy magas nedvességtartalmú atlanti eredetű hideg légtömeg söpörte ki a Kárpát-medencéből. Előtte a napi hőmérsékleti maximumok rendre 35 Celsius fok körül alakultak, és éjszaka sem csökkent a hőmérséklet 20 fok alá. A tikkasztó hőségben a kifejezetten napfényigényes növényeken is gyakori volt a napégés az extrém UV sugárzás következtében. A hónap második dekádja végére átmenetileg hűvösebbek a nappalok és az éjszakák, lehullott esőtől felfrissültek a növények.
A viharos időben a csapadékból csaknem mindenhova jutott, némileg enyhítve a súlyos nedvességhiányt és a légköri aszályt, de korántsem csökkent a talajok vízhiánya, ami országszerte meghaladja a talajok felső rétegében a 100-150 millimétert. A birs és a naspolya kivételével minden gyümölcsféle érőfélben van, ezért most elsősorban a jó minőségű és egészséges, növényvédő szertől mentes termés biztosítása az elsődleges növényvédelmi cél. Ezt most is, mint máskor, csak a károsítók előrejelzésére alapozott, de hatékony növényvédelmi beavatkozásokkal érhetjük el.
Az eddigi, rendkívül száraz és meleg idő elsősorban a rovarkártevőknek kedvezett, ezért elsősorban ellenük irányult a védekezés, de a lehullott esők és az éjszakai és délelőtti magasabb relatív páratartalom több betegség felszaporodásának is kedvezni fog, kiemelve, hogy a jégjárta területeken sokszoros a fertőzésveszély a sebfertőző betegségek körében.
Almában és körtében a csapdafogások alapján az almamoly rajzása nem csökkent, sőt enyhén emelkedő tendenciájúnak mondható, a 3 naponkénti 10-16 darabos csapdánkénti lepkefogással. Folyamatosan rajzik ugyan az almalevél aknázómoly, de a levélaknák száma így sem magas.
A szilvamoly rajzása szintén folyamatos, de jelenleg nem túl magas (16-18 db/csapda/3 nap). A keleti gyümölcsmoly folyamatosan rajzik ugyan, de a lepkék repülése most a korábbi fogásokhoz képest alacsonyabbnak mondható.
A nyugati dióburok-fúrólégy országszerte kiugró egyedszámmal tovább rajzik július eleje óta, a sárga ragacsos csapdák heti fogása meghaladja a 150-170 darabot is. Továbbra is intenzív védekezés javasolt a kártevő ellen.
Meg kell említeni a selyemfényű puszpángmoly kiemelkedően intenzív rajzását, mely augusztus közepére elérte a heti 40 darabot csapdánként egyes helyeken. A hosszasan tartó rajzás következtében valószínűsíthető, hogy az első lerakott petékből már kikeltek a hernyók, és a lombozat rejtekében már károsítanak. Ideje megkezdeni a kártevő elleni védekezést.
A betegségek közül az esők után az almafa varasodás és a lisztharmat ellen fokozottabban kell védekezni, akárcsak csonthéjasokban a sztigminás-és blumeriellás levélfoltosság ellen, elkerülendő az idő előtti lombhullást.
Szőlőben a lisztharmat levél-és fürttünetek közepes szintűre emelkedtek, különösen a fejletlenebb, késői kötésű fürtökön. Érzékenyebb fajtákon a peronoszpóra tünetei a hónaljhatásokon egyre gyakoribbá vált. A zsendülő fürtökön és a jégveréses ültetvényekben figyeljünk a szürkepenészes rothadás megelőzésére.
Az érőfélben levő bodza ültetvényekben megjelentek a foltosszárnyú muslica első egyedei a csapdákban, ezért fel kell készülni a kártevő elleni védekezésre.