Az elmúlt időszakban kissé szárazabbra forduló időjárásban csapadék inkább az Alföldön és az északkeleti tájegységekben esett. A búza aratását a csapadékos területeken lelassította az eső, másutt a végéhez közelít a betakarítás.
A hírek közepes termésről és változó malmi minőségről szólnak. Az agronómiailag és növényvédelmi szempontból is fontos tarlóhántás és -ápolás megfelelő ütemben halad.
A korábban csapadékkal bőven ellátott tájegységekben a kukorica virul, másutt még jól tartja magát. A kukoricamoly fertőzés országrésztől függetlenül mindenütt 10-20 %-os fertőzéssel jelen van. Az amerikai kukoricabogár imágó rajzása térségenként és táblánként erősen változó fertőzöttséget okoz.
Általánosan jellemző, hogy a vetésváltás nem kedvez a kártevőnek, ahol viszont a termesztés önmaga után folyik, megugrik a bogarak száma a kukorica csövein. A zsenge bibeszálak még sokáig kiváló táplálékul szolgálnak, ezért a fertőzött táblákon magas lesz a talajba lerakott tojások száma, valamint hiányos termékenyüléssel kell számolni.
A kukorica alsó levelein a párás klímában megugrott a takácsatka fertőzöttség. Az atkák ellen ritkán védekeznek, de az utóbbi időben a vetőmag előállításban bevett technológiai fogás az akaricides permetezés a kártevő okozta terméskiesés elkerülése végett.
Egyre sürgetőbb viszont a gyapottok bagolylepke hernyók elleni védekezés kukoricában és napraforgóban egyaránt. A fiatal hernyók átlagosan csövenként és tányéronként 1-2 darabos fertőzést okoznak, most a tejes szemeket és a csöves virágokat rágják, hamarosan azonban beljebb rágják magukat és a kukoricán utat nyitnak a csőfuzáriózis fertőzés számára, napraforgón pedig megkezdődik a tányérrothadást előidéző fehér- és szürkepenészes rothadás terjedése. A jelenlegi hernyókártétel erősödése várható, mert a korábbi időszakban rendkívül magas egyedszámban repültek a gyapottok bagolylepkék a feromon- és fénycsapdákba. A további fertőzés alakulását rendszeres szemlézéssel kövessük figyelemmel!
A virágzás vége felé tartó napraforgón a gyapottok bagolylepke hernyókártétel mellett általában egészséges növényállományokkal lehet találkozni. Szerencsére kevés a szklerotíniás fertőzéstől elpusztult tő, viszont az alsó leveleken néhány százalékos megbetegedést okoz a diaportés- és alternáriás gombafertőzés. A tünetek alacsony szintje nem indokolja a védekezést, inkább a tányérok egészségi állapotát kell figyelemmel kísérni az elkövetkezendő időszakban.