Április első dekádjában a változékony, az évszakhoz képest hűvös időjárás uralkodott. A negyedéve tartó szárazság csak április 13-án szakadt meg, de az országos esőt jelentős lehűlés kísérte. A lehulló eső csak átmenetileg csökkenti a tavaszi aszályt, további csapadékra lenne szükség.
A korábbi fagyok jelentős, de még nem számszerűsíthető károkat okoztak, elsősorban a kajsziban és a korai virágzású őszibarack fajtákban. Jelenleg a szilva, meggy és a cseresznye virágzását érinti a hűvös, szeles idő, ami a beporzó rovarok munkáját akadályozza.
Emellett a csonthéjas növények vannak abban az érzékeny fenológiai stádiumban, amikor a moníliás virág- és hajtásfertőzés hatalmas károkat képes okozni, főként azért, mert a lehulló csapadék rendkívüli módon elősegíti a kórokozó behatolását a virágokon keresztül a növénybe. A fertőzésre a fák elsősorban a virágzás idején a legfogékonyabbak, de csapadékos tavaszon a fiatal hajtások érzékenysége is megnő, emiatt a kórokozó elleni védekezéseket a virágzási időszak lezárulása után is folytatni kell.
A szilva virágzásának kezdetével a hűvös idő ellenére megjelentek az első poloskaszagú darazsak a fehér színű ragacsos csapdákban (2-5 db/csapda/nap), sőt már néhány virágszirmon lerakott petéket is megfigyeltek. A rajzás csúcsidejében meg kell kezdeni a védekezést, hogy a kikelő lárvák ne tudjanak befurakodni a terméskezdeménybe. Védekezésre csak olyan készítményt használjunk, ami megkíméli a beporzó rovarokat a mérgezéstől.
A kihelyezett feromonos csapdák már fogják a keleti gyümölcsmoly, a szilvamoly és az almalevél- aknázómoly lepkék első példányait. A fogott egyedek száma most még nem magas, de az időjárás javulásával egyre több fog kirajzani.
Almában még most is mérsékelt a levélpirosító levéltetű szívogatása, de az eső meghozta a varasodás fertőzésveszélyének erősödését, ugyanis tömeges az aszkospóra szóródás, a nedvességborítás pedig elősegíti a kórokozó inkubációját. Ebben az időszakban fontos a preventív jellegű védekezések megkezdése. A lisztharmat fertőzésből még csak a primer, elsődleges tünetek észlelhetők a fertőzött vesszővégeken, de melegebb időben beindul a szekunder fertőzés is.
Mivel továbbra is hűvös az idő és eső is hullott, fokozódott az őszibarack tafrinás levélfodrosodás fertőzés veszélye. A levelek fakadása miatt felszívódó gombaölő készítmények adnak kellő védettséget a fáknak. A sárgahúsú fajták és a nektarin típusúak fokozottan érzékenyek a kórokozóra.