Növényvédelmi előrejelzés

Veszélyben a gyümölcstermés

Agrofórum Online

Április első dekádjában a változékony, az évszakhoz képest hűvös időjárás uralkodott. A negyedéve tartó szárazság csak április 13-án szakadt meg, de az országos esőt jelentős lehűlés kísérte. A lehulló eső csak átmenetileg csökkenti a tavaszi aszályt, további csapadékra lenne szükség.

A korábbi fagyok jelentős, de még nem számszerűsíthető károkat okoztak, elsősorban a kajsziban és a korai virágzású őszibarack fajtákban. Jelenleg a szilva, meggy és a cseresznye virágzását érinti a hűvös, szeles idő, ami a beporzó rovarok munkáját akadályozza.

Emellett a csonthéjas növények vannak abban az érzékeny fenológiai stádiumban, amikor a moníliás virág- és hajtásfertőzés hatalmas károkat képes okozni, főként azért, mert a lehulló csapadék rendkívüli módon elősegíti a kórokozó behatolását a virágokon keresztül a növénybe. A fertőzésre a fák elsősorban a virágzás idején a legfogékonyabbak, de csapadékos tavaszon a fiatal hajtások érzékenysége is megnő, emiatt a kórokozó elleni védekezéseket a virágzási időszak lezárulása után is folytatni kell.

A szilva virágzásának kezdetével a hűvös idő ellenére megjelentek az első poloskaszagú darazsak a fehér színű ragacsos csapdákban (2-5 db/csapda/nap), sőt már néhány virágszirmon lerakott petéket is megfigyeltek. A rajzás csúcsidejében meg kell kezdeni a védekezést, hogy a kikelő lárvák ne tudjanak befurakodni a terméskezdeménybe. Védekezésre csak olyan készítményt használjunk, ami megkíméli a beporzó rovarokat a mérgezéstől.

A kihelyezett feromonos csapdák már fogják a keleti gyümölcsmoly, a szilvamoly és az almalevél- aknázómoly lepkék első példányait. A fogott egyedek száma most még nem magas, de az időjárás javulásával egyre több fog kirajzani.

Almában még most is mérsékelt a levélpirosító levéltetű szívogatása, de az eső meghozta a varasodás fertőzésveszélyének erősödését, ugyanis tömeges az aszkospóra szóródás, a nedvességborítás pedig elősegíti a kórokozó inkubációját. Ebben az időszakban fontos a preventív jellegű védekezések megkezdése. A lisztharmat fertőzésből még csak a primer, elsődleges tünetek észlelhetők a fertőzött vesszővégeken, de melegebb időben beindul a szekunder fertőzés is.

Mivel továbbra is hűvös az idő és eső is hullott, fokozódott az őszibarack tafrinás levélfodrosodás fertőzés veszélye. A levelek fakadása miatt felszívódó gombaölő készítmények adnak kellő védettséget a fáknak. A sárgahúsú fajták és a nektarin típusúak fokozottan érzékenyek a kórokozóra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (9. rész)

2020. január 8. 11:34

Az almatermésű gyümölcsfélék (alma, körte, birs) betegségei és kártevői 2019-ben is számtalan problémát okoztak.

Már ültethető a burgonya, de nem mindegy, hogyan

2019. április 9. 10:29

Változékony eloszlásban életmentő eső hullott, 10-15 mm főként a Dunántúlon és az Dél-Alföldön, másutt kevesebb esett. Ez azt jelenti, hogy továbbra is maradt a szárazság.

Hatástalan gyomirtások napraforgóban, kukoricában

2020. május 11. 15:12

Az elmúlt időszakban folytatódott a késő tavaszias, kellemesen meleg időjárás, melyet időnként egy-egy betörő hidegfront szakított meg. A nappalok az évszaknak megfelelően alakultak, míg éjszakánként több alkalommal is 5 Celsius fok körülire csökkent a hőmérséklet. Jelentősebb mennyiségű csapadék továbbra sem esett, így maradt az országos szárazság. A tartós csapadékhiány jelei mind több növényen mutatkoznak, az alsó levelek sárgulása, egyenetlen és vontatott kelés, növényfejlődés formájában.

Nem halogatható a regulátorozás a repcében!

2019. október 29. 11:17

A repcék többsége már elérte a 7-8 leveles állapotot, így már nem halogatható a regulátorozás. Le kell lassítani a további intenzív növekedést, inkább a gyökérnyak erősödjön a továbbiakban.