Gépészet
Fizetett tartalom

Optimalizáljuk a termelési költséget és maximalizáljuk a hozamot!

LEMKEN Hungária Kft.

A 4 és 6 méter munkaszélességű LEMKEN Solitair DT vetőgép-kombinációk a 2023. évben kerültek kereskedelmi forgalomba és több országban azonnal sikert arattak sokoldalúságukkal, valamint magas szintű „precíziós tudásukkal”. Az idei évben egy új, 9 méter munkaszélességű változat is forgalomba került, a nagyüzemi növénytermesztés igényeinek kiszolgálására.

Solitair DT munkája során első lépésben történik a magágy megfelelő visszatömörítése és szintezése, melyet alapfelszereltségben a hidraulikusan állítható laprugós függesztésű simítólapok végeznek el.

Laza talajokon javasoljuk helyette az opcionálisan rendelhető mellső gumikerekes tömörítőegységet, melynek köszönhetően a gép tömege jobban eloszlik és könnyebb lesz a vontatása is.

A magágykészítéshez a Solitair DT rendelkezik egy 465 mm átmérőjű tárcsalapokkal szerelt Heliodor rövidtárcsával. A tárcsalapok mozgásának is köszönhető a kiváló minőségű magágy, amelybe a gumikerekes visszatömörítés után a vetőmagok kerülnek.

A magágykészítés 465 mm átmérőjű tárcsalapokkal szerelt Heliodor rövidtárcsával történik
A magágykészítés 465 mm átmérőjű tárcsalapokkal szerelt Heliodor rövidtárcsával történik

Ha a talajművelés intenzitásának csökkentése a cél, akkor opcionálisan hullámos tárcsák is rendelhetők a homorúak helyett. A hullámos tárcsák belemarnak a talajfelszínbe és kevésbé mozgatják a talajt, mindössze előkészítik a vetőtárcsák munkáját és az egyenletes vetőmag-lehelyezést.

Valamennyi újabb Solitair vetőgép központi eleme ma már a Lemken által fejlesztett elektromos hajtású, műtrágyának is ellenálló adagolóegység. Az adagolók mindegyike külön elosztót lát el vetőmaggal vagy műtrágyával, kialakításuk pedig rendkívül megbízhatóvá és az igénybevételekkel szemben ellenállóvá teszi az egész munkagépet. Az adagolók elhelyezése és a felhasználóbarát kezelőfelület lehetővé teszi, hogy a gépkezelő kényelmesen elvégezze a „leforgatást” egyedül is.

A Solitair DT karbantartás-mentes Optidisc® csoroszlyarendszere a lehető legpontosabb vetőmaglehelyezést teszi lehetővé. A duplatárcsás vetőcsoroszlyák paralelogramma elrendezésben lettek rögzítve a mélységtartó kerekekhez, ami által a munkasebességtől és a talajadottságtól függetlenül is pontosan tartható a vetési mélység. A mélységtartó kerekek rögzítik a lehelyezett vetőmagot a talajban és a csoroszlyanyomás a vetési mélységtől függetlenül hidraulikusan szabályozható.

Harmadik komponens helyspecifikus kijuttatása

A Solitair DT a MultiHub 500 literes kijuttatógéppel kombinálva egy további, harmadik komponens helyspecifikus kijuttatására is képes! A kiegészítő komponens (vetőmag vagy műtrágya) teljesen integrálva van a gép vezérlőrendszerének felhasználói felületébe. Ez az alkalmazások széles körét nyitja meg!

A Solitair DT képes műtrágyát, mikroelemtrágyát, talajfertőtlenítőt vagy szilárd mikrobiológiai készítményt bármilyen vetőmaggal vagy csak különféle vetőmagokat egyetlen vagy külön vetőbarázdába lehelyezni a választott „Single”- vagy „Doubleshot” vetési módtól függően.

Az alkalmazási lehetőség kibővül a MultiHub 500 literes kijuttatógéppel kombinálva
Az alkalmazási lehetőség kibővül a MultiHub 500 literes kijuttatógéppel kombinálva

A GPS alapú precíziós mintavétellel vett talajminták, műholdas adatok, hozamtérképek alapján készített zónatérkép, humusztérkép stb. megmutatják a táblák heterogenitását. Precíziós szaktanácsadók munkájának segítségével készített „kijuttatási térkép” szerint lehet a kijuttatandó dózist vagy legjobb vetési tőszámot helyspecifikusan meghatározni.

A táblákon belüli eltéréseknek megfelelően, „differenciáltan” kijuttatva az input anyagokat lehetőségünk van arra, hogy optimalizáljuk a termelési költséget és egyedileg maximalizáljuk a táblák termelési potenciálját.

Nagyüzemi szinten ehhez magas szintű agronómiai szaktudásra van szükség. A Solitair DT a betáplált kijuttatási térkép szerint precízen, pontosan és gyorsan előkészíti a talajt, majd egy menetben kijuttatja és elveti azt, amit a kezelője kíván.

Marosi Roland

John Deere 8R/RT/RX új nyomatékváltó-opcióval: az egyedi EVT/eAutoPowr

2024. szeptember 16. 15:10

Az EVT nyomatékváltó fokozatmentes kategóriájú, ami az 50 m/h – 50 km/h sebességtartományban bármekkora haladási sebesség kiválasztását lehetővé teszi.

Fliegl KDS 140 láncos mélyágyas egytengelyes trágyaszóró nagy lábakon

2024. szeptember 12. 14:10

Tipikusan a depóból szórás eszköze, amikor a holtidőben előre kideponáljuk a kiszórandó szervestrágyát, és onnan gyorsan juttatjuk ki a táblára a megfelelő időpontban.

Kubota M6002 széria – a gazdák elvárásai alapján tervezve

2024. szeptember 7. 12:10

Az M6002 motorháztetője alatt a mezőgazdasági piac legerősebb 4 hengeres, Stage V besorolású motorja rejlik.

Egészen kicsire zsugorodott a magyarországi pótkocsipiac

2024. szeptember 6. 07:10

A hónapokat nézve ez az eladási mennyiség idén a harmadik legrosszabbnak számít, a februári 58 és a márciusi 61 darab után.

Olajnövények vetésére alkalmas szemenként vető és gabonavető gépújdonságok

2018. február 15. 10:53

Az országban termesztett legfontosabb olajnövényeink közül kiemelkedik a napraforgó és a repce, ide sorolható még a szójabab is. E növények magvainak vetésére elsősorban a kukorica szemenként vetőgépek alkalmazhatók, de a repce vetőmagvak gabona vetőgépekkel, illetve gépkombinációkkal is kedvező minőséggel kivethetők.

Az Amazone és a Schmotzer új növénytermelési rendszert tesztel

2020. augusztus 19. 04:36

A projektben az Amazone és Schmotzer mérnökeinek feladata a technológia kifejlesztése és tesztelése, míg az Agravis tanácsadói a CRF rendszer megvalósításához alkalmas növényfajták és az input anyagok kiválasztását segítik.

Vetőgép-diagnosztizálás és -leforgatás

2023. február 17. 10:34

Ha nem egyenletes és egyöntetű a kelés, akkor a később kelő növények már kevesebb termést fognak hozni, hiszen a már kikelt, fejlettebb társai gyorsabban jutnak tápanyaghoz.

Jó körülmények, precíz vetőgép és minőségi vetőmag. Ez a sikeres vetés titka!

2021. március 4. 08:16

Tavaszi videósorozatunk második részében utánajárunk, hogy teremthetünk a vetőmag igényeinek leginkább megfelelő körülményeket. Hasznos tanácsaink ez alkalommal a talajelőkészítés és a vetés témaköréből származnak, hogy minden vetőmag áprilisban jó kondíciókkal induljon neki a szezonnak.