Gyümölcs

Gránátalma átültetése: a tartós termés titka

Agrofórum Online

A gránátalma átültetése kulcsfontosságú lépés ahhoz, hogy a növény hosszú távon is egészséges és termékeny maradjon – akár cserépben, akár szabadföldön neveli.

A gránátalma (Punica granatum) rendkívül dekoratív és egyben hasznos növény, amely napfénykedvelő természetével és hosszú életű termőképességével hódít.

Ahhoz azonban, hogy megfelelően fejlődjön és rendszeresen hozzon gyümölcsöt, időről időre átültetésre van szüksége. Ehhez azonban szükség van a megfelelő körülményekre.

Miért fontos átültetni?

Ez a növény nem véletlenül egyre kedveltebb. Különleges megjelenése, fényes lombja és dekoratív megjelenése különleges hangulatot kölcsönöz a kerteknek és teraszoknak.

Nemcsak dísznövényként értékes, hanem gyümölcstermő faként is népszerű. Megfelelő körülmények között hazai éghajlaton is nevelhető termő példány.

A gránátalma átültetése azonban kulcsfontosságú gondozási feladat, különösen akkor, ha cserépben tartjuk. Hiszen a gyökérzet idővel kinövi a rendelkezésre álló teret. Ez a fejlődés lelassulásához vagy a növény legyengüléséhez vezethet.

A rendszeres, jól időzített átültetés viszont biztosítja, hogy a növény friss tápanyaghoz jusson, elegendő helyet kapjon a gyökérfejlődéshez, és hosszú távon is egészséges maradjon.

Mikor érdemes átültetni?

Ha azt tapasztalja, hogy a növény növekedése lelassul, a levelek sárgulni kezdenek, vagy az öntözés ellenére gyorsan kiszárad a talaj, valószínűleg a gyökérzet kinőtte a rendelkezésére álló helyet. Ilyenkor az átültetés nemcsak ajánlott, hanem elengedhetetlen.

Erre a legideálisabb időszak a kora tavasz. Még azelőtt, hogy a növény aktív növekedésnek indulna.

A tél végén, amikor már enyhül az idő, de a rügyek még nem hajtottak ki, a gyökerek kevésbé érzékenyek a bolygatásra, így kisebb az átültetéssel járó stressz. Ez különösen fontos, ha a növényt dézsában vagy cserépben nevelik.

Fiatal növények esetében ajánlott évente elvégezni az átültetést, hogy biztosított legyen a megfelelő fejlődés és a gyökerek térigénye.

Idősebb gránátalmáknál, amelyek már elérték végleges edényüket vagy helyüket, elég lehet 2-3 évente friss földbe helyezni vagy a felső talajréteget kicserélni.

A megfelelő hely és talaj

Ültetése és átültetése során kiemelten fontos a helyes előkészítés és a megfelelő környezet kiválasztása. Mivel ez a mediterrán eredetű növény a teljes napfényt kedveli, olyan helyre érdemes elhelyezni, ahol legalább napi 6-8 óra közvetlen napsütés éri.

Szabadföldi telepítés esetén válasszon jól szellőző, meleg fekvésű, szélvédett területet, míg cserépben nevelt példányoknál gondoskodjon arról, hogy az edény elég nagy legyen, jó vízelvezetéssel rendelkező aljjal.

A talaj legyen laza szerkezetű, jó vízáteresztő képességű, enyhén savas vagy semleges kémhatású. Ha szükséges, a nehéz, agyagos földet homokkal vagy perlittel érdemes lazítani.

A cserép kiválasztásakor ügyeljen arra, hogy legalább 2-4 cm-rel nagyobb átmérőjű legyen, mint a korábbi, hogy elegendő helyet biztosítson a gyökerek növekedéséhez.

Így zajlik az átültetés lépésről lépésre

Az átültetés menete a gyökerek ellenőrzésével kezdődik. Ha a növény földlabdája már teljesen átszőtt, a gyökerek kilógnak a vízelvezető lyukakon, vagy spirálisan tekerednek az edény alján, egyértelmű jel arra, hogy ideje átültetni.

Ilyenkor érdemes óvatosan visszavágni a túl hosszú, elszáradt vagy sérült gyökereket, ezzel elősegítve a fiatal gyökérrészek fejlődését.

Miután az új hely vagy cserép talaját előkészítette, helyezze bele a növényt úgy, hogy a gyökérnyak a talajszinttel egy magasságban legyen. Ezután töltse fel a gödröt vagy az edényt földdel, enyhén tömörítse, majd alaposan öntözze be az egész gyökérzónát bemosató öntözéssel.

Ez segít a talajrögök közötti légzsebek megszüntetésében és támogatja a gyökerek kapcsolatát az új közeggel. A gránátalma gyökerei érzékenyek a pangó vízre, ezért fontos, hogy ne álljon meg a víz sem az edényben, sem a szabadföldben.

Ápolás átültetés után

Az első hetekben mérsékelt, de rendszeres öntözés ajánlott (a túlöntözés kerülendő). Tápanyagot csak 3-4 hét után adjon, amikor a gyökerek már megindultak, így elkerülhető a gyökérperzselés és a stresszreakció.

Képek: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A héten megérkezett szállított fagy jelentős károkat okozott a magyarországi gyümölcsültetvényekben!

2025. április 11. 16:10

Fagy után is van remény: a még életképes virágkezdemények hormonális kezeléssel terméskötésre serkenthetők.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

Fatörzsmeszelés: hatásos, vagy csak egy régi hóbort?

2025. március 26. 08:10

A hirtelen felmelegedő és lehűlő léghőmérséklet jelentősen befolyásolta a rügypattanást és a kártevők aktivitását is.

Jó tanácsok a tavaszi metszéshez + videó

2025. március 18. 17:10

A felmelegedéssel elindultak a kerti munkálatok és természetesen a metszés is. Talán olvasóink, nézőink zöme már túl van a műveleten. Mi azért még adunk néhány jó tanácsot.

Miért nem terem semmi a téli hónapok során? – A gránátalma szimbolikája

2023. október 28. 09:10

A gránátalma legalább olyan misztikus gyümölcs, mint az Éden almája, vagy a rómaiak fügéje, hiszen a legtöbb kultúrában az élet és halál, az újjászületés és az örök élet, a termékenység és a házasság, valamint a gazdagság szimbólumaként használták.

Mutasd a neved, megmondom, ki vagy! - II. rész

2023. május 26. 08:37

Mennyire árulkodó egy bizarr vagy éppen gyönyörű megjelenése egy növénynek, és ez hogyan köszön vissza a nevében? Mit csinál a szúnyogűző és mi lesz a különbség az aranyeső és az aranyvessző között?

A gránátalma 10 titka

2023. december 1. 08:10

Kevesen ismerik és még kevesebben vásárolják meg a gránátalmát nyersen. Mert bár préselve isteni színe és íze van, senki sem akar bajlódni ennek a furcsa gyümölcsnek a kicsit sem szokványos héjával és magjaival. Pedig, ha tudnák, mi mindent tud ez a gyümölcs, másként néznének rá!