Nagyon szeretek külföldre tekingetni, amikor inspirációt gyűjtök a kertünkhöz. Még egy gyakorlott kertésznek is tudnak újat mondani a leghíresebb angolkert tulajdonosok és most a számomra legkedveltebb 3 külföldi kertészről hoztam egy összeállítást.
Monty Don és mesés kertje
A Gardener’s Word sorozat műsorvezetőjeként igen nagy köztiszteletnek örvend. Nemcsak saját kertje egy igazi meseország, de szakmai kérdésekben is minden adásban olyan információkat mesél el, amit akár gyakorló kertész, akár kezdő hobbista a néző, mindig érthető és hasznos tudássá alakul.
Monty Don Németországban született és Angliában nevelkedett. 1990 óta folytatja írói pályafutását is, több, mint 25 könyv szerzőjeként.
2005-ben egy 6 holdas (2,4 hektáros) kisgazdaságot alapított Herefordshire-ben, hogy egy fiatal kábítószer-bűnözők csoportja dolgozhasson a földön. A projektet a BBC Growing Out of Trouble című sorozatához dokumentálták, amely 2006-ban került adásba.
Arit Anderson és a díjnyertes kertje
Igen későn találkozott a kertészettel szakmai oldalon, hiszen a divatszakmából 44 évesen került csak bele.
Kerttervező lett és televíziós műsorvezető az Egyesült Királyságban. Főleg a Gardener’s Word-ből, valamint a 2021-es RHS Chelsea Flower Show-ra létrehozott kertjéről ismert. Rengeteg kertmagazin címlapján szerepelt, miután 2016-ban aranyérmet nyert az RHS Hampton Court Garden Festivalon egy koncepcionális kertért. 2019 és 2021 között Charlie Dimmock és The Rich Brothers mellett mutatta be a Garden Rescue kertészeti sorozatot.
Charlotte Elouise Dimmock és kertgazdasága
Angol kertészeti szakértő és szintén televíziós műsorvezető. Főleg Amerikában és az Egyesült Királyságban sugározzák műsorait, de a BBC híres kertátalakító műsorainak is alapító tagja. Érdekesség, hogy a konténeres termesztésről és az aquaponiáról írt könyveket, melyeknek a legnagyobb sikere lett minden általa írt könyv közül (Water Garden Workbook és Container Gardening című könyvek).
Számos virágot neveztek el Charlie Dimmockról, köztük van a sárgabarack-narancssárga Dahlia ‘Charlie Dimmock’ és a cseresznyepiros/ezüstös rózsaszín Charlie’s Rose.
Mindhárom külföldi kertész igen motiváló ötleteket ad, akár kiskertünk, akár nagyobb kertgazdaságunk van. Természetesen a brit növényzetet nem hasonlíthatjuk össze a hazai klímán előfordulókkal, és némi változtatásra lehet szükségünk a növényajánlóknál, mégis, ha nem szigorúan a növényfajták végett szereznénk inspirációt tőlük, akkor számos hasznos információt szerezhetünk általuk is.