Házikert

A magaságyások feltöltése – költséghatékonyan!

Agrofórum Online

Miután összeszerelte a magaságyásokat, a következő feladat még az ültetés előtt, azok feltöltése lesz. Az egyik leggyakoribb kérdés, amit egy új kertésze feltehet, hogy hogyan töltsünk fel egy új magaságyást úgy, hogy közben még pénzt is spóroljunk. Szerencsére erre sokféle jól működő módszer létezik! Tapasztalatok alapján a Hugelkultur-módszer az egyik legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb.

A Hugelkultur az a módszer, amikor a szerves kerti hulladékot rétegezzük a magasított kerti ágyás belsejében, mielőtt földet adnánk hozzá, hogy ezzel a nedvesség beszívása és megőrzése mellett költséget is megtakarítsunk. A német eredetű Hugelkultur jelentése „halom- vagy dombkultúra”. Különösen olyan területeken alkalmazható, ahol a talaj megtartása és vízelvezetése gyenge, ami egyébként jellemző a városi területeken található talajokra.

A felhasznált anyagok közé tartoznak a nagy, korhadó rönkök, botok és egyéb törmelékek, amelyeket fűnyesedékkel, kávézaccal, komposzttal és egyéb szerves anyagokkal rétegeznek. Ahogy az anyag lebomlik, kiváló környezetet teremt a hasznos gombák és mikrobák számára, így utánozva az erdők természetes talaját. A Hugelkultur-módszer számos előnnyel jár: ilyen pl a talajminőség javulása, a minimális karbantartás és a vízmegtartó képesség is.

Hugelkultur-módszer a magaságyásások feltöltésére

A gazdag kerti ágyás létrehozásához a talajba szerves anyagokat, például korhadt szénát, növényi hulladékot és komposztot adagolnak. A fatörmelék lassan bomlik, így stabil szervesanyag-forrás. A fák közül a rothadásnak induló fa optimális, amelyet elpusztult fákról levágott ágakból vagy egy elhagyott fahalomból származó rönkökből nyerhetünk. Ez a szerves anyag idővel lebomlik, és a növények gyökerei mélyebbre hatolnak a magasított kerti ágyás talajába, hogy tápanyaghoz jussanak. Emellett egy jókora szivacsként fog működni, és megtartja a vizet, így járul hozzá az ideális nedvességtartalom fenntartásához.

A Hugelkultur-módszer szerint a magaságyás feltöltéséhez a nagy darabokat alulra helyezik, mivel ezek lebomlása tart a legtovább. A nagyobb rönköknek akár 5 évbe is beletelhet, mire lebomlanak. A kisebb darabokat a nagyobb darabok tetejére helyezzük, hogy kitöltsük a helyet. Ágakat, gallyakat és botokat, majd fűnyesedéket, leveleket és konyhai hulladékokat használunk, ahogy felfele haladunk. A komposzt és a fedőtalaj a felső két rétegre kerül a magasított kerti ágyásban, így elkezdheti az ültetést, miközben az alsóbb rétegekben a szerves anyag lebomlik.

Néhány fontos tudnivaló a Hugelkultur-módszerről:

Kártevők: A termeszekkel kell vigyázni, különösen, ha olyan erdős területen élünk, ahol azok nagy számban fordulnak elő. A termeszeket ugyanis vonzza a nagy mennyiségű eltemetett fa. A legtöbb termesz azonban szerencsére inkább a még álló holt fákban él, mint a magaságyásokban található, elásott rönkökben. A fokhagyma termeszthető kártevők elleni védekezésre. Ügyeljen az olyan kártevőkre, mint a csigák, meztelen csigák és pillebogarak. Ha a csigák problémát jelentenek, használhat szerves kártevőirtást, például sörcsapdákat.

Különböző Hugelkultur-módszerek: A klasszikus módszer szerint egy kb. 2 méter mély árkot kell ásni, amelyet nagy fatörzsekkel kell feltölteni, és fokozatosan egyre több fatörzset kell hozzáadni, amíg domb alakúvá nem válik. A legtöbb kertész sekélyebb árkot ás, amely körülbelül 1 méteres. A magaságyásások kényelmes alternatívát nyújtanak, amelyhez csak a földön lévő edényt kell feltölteni a megfelelő hozzávalókkal. A zártságuk révén szerkezeti integritást biztosítanak, amely könnyen kezelhető és hosszú évekig tart, így tökéletes keretet biztosítanak. Így nem kell időt töltenie árok ásásával vagy kerítés elhelyezésével a fák körül, ami megterhelő és munkaigényes lehet. Ráadásul esztétikusabb is, mintha csak egy egyesek számára csúnya halom lenne a földön.

Fafajta: Fontos tisztában lenni a megfelelő fafajtákkal. A keményfa ajánlott, mivel lassabban bomlik le és tovább tartja a vizet. Ugyanakkor puhafa fák is elfogadhatók. A legjobban bevált fafajták közé tartozik a nyír, az éger, a juhar, a nyárfa, a fűz és a tölgy. Kerülje az olyan allelopatikus fákat, mint a dió, a vörös tölgy és a platán, mivel ezek olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyek gátolják a növények növekedését. Óvakodjon a rothadásnak ellenálló fáktól, mint a fekete cseresznye és a Fehér akác.

Fotó: rootedheartgarden.com 

Előkészítés: Ültetés előtt mindenképpen friss komposztréteget kell felhordani. A fa feletti szerves anyag kombinált rétegeinek olyan mélynek kell lennie, mint a fa alapja. Ez azt jelenti, hogy egy 70 cm magas ágyásban akár 35 cm magas fa réteg is lehet, míg pl. egy 30 cm magas ágyásban 15 centiméternyi fa legyen, hogy elegendő hely maradjon a termesztőközegnek.

Nedvesség: A nedvességtartalom fenntartása fontos szempont a magaságyásoknál, mivel a szárazság gyakran jelentkező probléma. Ezért fontos, hogy a talajt a résekbe toljuk, hogy kiküszöböljük a száraz „zsebeket”. Ennek egyik módja, hogy az ágyást az építés során folyamatosan öntözzük, hogy ne legyenek hézagok. Emellett jó minőségű, szerves keverékű talajt is érdemes használni, amely javítja a vízvisszatartást.

A módszer előnyei

A Hugelkultur-módszer használata a magaságyások feltöltésére számos előnnyel jár, és bizonyítottan működik. Ha csökkenteni szeretné a költségeket, vagy fenntartható kertészeti technikát keres, akkor ez a módszer Önnek való. Az, hogy az ágyás függőleges, segít maximalizálni a felületet, ami hasznos a tömörített, városi területeken. Ezért ez egy olyan módszer, amely alkalmas mezőgazdasági termelők, kertészek és háztulajdonosok számára.

Költséghatékony: A sok zsáknyi föld megvásárlása a boltban meglehetősen költséges, ami nagy kerti ágyások esetében akár több mint tízezer forintra is rúghat. A Hugelkultur-módszer a kerti és konyhai hulladékot hasznos anyaggá alakítja a magasított kerti ágyások feltöltéséhez, így jelentős összeget takaríthat meg. A lehullott faágakat vagy a fákról levágott elhalt ágakat is újrahasznosíthatja ahelyett, hogy elszállítaná vagy elégetné őket. A szerves hulladék az évek során lebomlik, gazdagítja a talajt, és állandó tápanyagot biztosít a növények számára.

Környezetbarát: Az ágak elégetésekor gázok és tápanyagok kerülnek a légkörbe, ami hozzájárul a globális felmelegedéshez. Azáltal, hogy a talajban tartjuk őket, szénmegkötésen mennek keresztül, amely folyamat visszafordítja a CO2-szennyezést és mérsékli az éghajlatváltozást.

Vízvisszatartás: A Hugelkultur-módszerrel töltött talajok képesek nagyon jól megtartani a vizet, mivel a kerti hulladék szivacsként tartja meg a nedvességet, így biztosítva nedvességet a talaj számára a száraz időszakokban. Ez lehetővé teszi a kertészek számára, hogy az öntözés gyakoriságának csökkentésével spóroljanak a vízköltségeken. Emellett nem kell aggódnia amiatt sem, hogy a növényeket túlöntözi, és azok annyira eláznak, ami káros a gyökérnövekedésre, és elnyomhatja az oxigént.

Talajhőmérséklet: Míg a komposztot baktériumok bontják, addig a hugelágyásokkal elsősorban a gombák teszik ugyanezt. Ahogy a szerves anyagok lebomlanak, felmelegednek és egy melegebb mikroklímát hoznak létre a növények alatt, ezzel felmelegítik a magasított kerti ágyás talaját, ami hidegebb éghajlaton nagyon hasznos lehet.

Talajjavítás: A Hugelkultur-módszer egy mikroorganizmusokból, gombákból és rovarokból álló mini bioszférát is létrehoz, amely a természetes erdei talajt utánozza a mikroorganizmusoktól hemzsegő, szivacsos, tápanyagokban gazdag talajjal. Mivel a talaj természetes módon levegőztetett, a művelés nélküli kertészkedés néven ismert kertészeti technika alkalmazható rajta. Az így termesztett növények ellenállóbbak a betegségekkel, kártevőkkel és környezeti stresszhatásokkal szemben. A bőséges tápanyagoknak köszönhetően ezek a növények ízletesebbek is.

Minimális karbantartás: Bár a kezdeti felállítás némi erőfeszítést és előkészítést igényel, ezek a kerti ágyások, ha már megépültek, nem járnak sok karbantartással. Csak minimálisan kell karbantartani a kerti ágyást azzal, hogy időnként néhány centiméter komposztot és műtrágyát kell a tetejére szórni, hogy feltöltsük azt. A hagyományos ágyásokhoz képest minimális gyomlálást is igényelnek.

A magaságyást napos vagy árnyékos helyre egyaránt építheti. A magaságyások nagyon sokoldalúak, és sokféle növényt, köztük zöldségeket, fűszernövényeket és gyümölcsöket lehet rajtuk termeszteni. Ügyeljen arra, hogy a növényt a megfelelő termesztési körülményeknek megfelelően válassza ki. A zöldségek akkor fejlődnek a legjobban, ha teljes napsütésnek vannak kitéve. A leveles zöldségek, mint a saláta és a spenót, valamint a gyökérzöldségek, mint a sárgarépa és a cékla, jól tűrik a részleges árnyékot. Igyekezzen sokféle növényt ültetni, beleértve az évelő és egynyári növényeket is, mivel a változatosság több lehetőséget kínál a betakarításra, és bőségesebb termést eredményez.

Fontos megjegyezni, hogy a gyökérzöldségek, mint például a sárgarépa, nehezen fejlődhetnek a Hugelkultur-ágyásokban, mivel legalább 30 cm mélységű talajra van szükségük. Az olyan gumósok, mint a burgonya, szintén nem tekinthetők jó választásnak. Részletesebb információkért nézze meg a növénycímkéket és a kertészeti katalógusokat a termeszteni kívánt egyéb növények éghajlati igényeiről.

A cikket fordította: Ordódy Eszter

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gyakori hibák szobanövények ápolásánál

2024. november 15. 05:40

Még a gyakorlottabb hobbikertészek is követnek el hibákat a szobanövények ápolásánál. Nehéz az összes hibalehetőséget összeszedni, de a leggyakoribbakra minden válasz benne lesz ebben a cikkben, amivel már eredményesebb lesz a szobakertészkedés.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

2024. november 13. 14:40

Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Így termesszünk magról kökényt!

2022. december 12. 10:42

A hegyoldalak, erdőszélek jellegzetes növényének sötétszürke, tövises ágain beérő kékesfekete termése akkor a legfinomabb, ha már megcsípte a dér.

Hogyan neveljünk japán juhar fát?

2022. május 9. 15:33

A japán juhar könnyen termeszthető konténerben vagy a szabadban, a legtöbbjük a védett, árnyékos helyet kedveli.

Nadragulya - Amit tudni érdemes

2022. december 5. 10:36

A nadragulya vagy más néven maszlagos nadragulya (Atropa bella-donna) szemet gyönyörködtető látványt nyújt az erdőkben.

A 10 legjobb társnövény az uborka számára

2022. június 30. 08:36

Szeretné elősegíteni az uborkapalántái növekedését? Mutatunk hozzá az tíz társnövényt!