Házikert

A tavasz első hírnökei és az aktuális kerti munkák

Agrofórum Online

Éled a kert és máris itt a nyakunkon a tavasz. Szerintem sokan örülnek neki, hogy eltűnik hamarosan a borongós és sötét téli időszak, és lesben állnak már, mikor mehetnek ki a kertbe dolgozni. Így van ez velünk kertészekkel is, hiszen a tél a kertészeknek sem annyira aktív időszak, mint a tavasztól a betakarítás végig szokott lenni. Nézzük melyek az első hírnökei a tavasznak!

Hetek óta megjelentek az első hóvirágok már. Ilyenkor ez mindig azt jelenti, hogy a télnek hamarosan tényleg vége, hiszen éled a természet. Nálunk (Alföld közepe, Homokhátság) már bújnak a nárciszok, krókuszok, jácintok is, de már a botanikai tulipánok is megjelentek a mulcsréteg között. Ez még azért nem a tavasz, de jó eséllyel azt jelenti, hogy hamarosan itt a jó idő.

Ilyenkor az ágyásokat még nem bolygatom. Ha nagyon gyomlálhatnékom van, akkor már elkezdem kicsit legalább a gyomot kiszedegetni, úgyis kell a tyúkhúr is a baromfiudvar népének.

Például így február végén, március elején szoktam az olyan díszágyásokba, melyek igénylik, bejuttatni a granulált hosszú hatású műtrágyát is. Homoktalaj lévén igen gyenge a talajunk, pedig folyamatosan komposztálunk is.

A komposztot is elkezdjük ráhordani az évelőágyásokra, hogy idővel majd egy humuszban gazdag talaj legyen mindenhol.

Ha eddig nem tettük meg, akkor itt az idő a karbantartásokra is: nézzük át a benzinmotoros gépeket, hogy minden rendben van-e velük, vagy nézzük végig a szerszámokat, élezzük meg az ollókat, késeket, hogy amint lehet, már tudjunk dolgozni.

Már bújnak elő a krókuszok is, készülhetünk a tavaszi kerti munkákra! (fotó: Pixabay)

Időjárásfüggő, de ha sokáig nem jön majd most tavaszi csapadék, akkor viszont az öntözés is időszerű lesz. Persze nem úgy, mint nyáron, nem kell órákig öntözni, de elkélhet a kertben már egy-két helyen egy alapos öntözés. Főleg, ha a veteményesnél magágyat készítünk elő. A ráterített komposztot öntözzük be, hogy ne száradjon ki.

Az évelőágyás sem tétlenkedik

Az élvelőágyásban az első hírnökök nálunk mindig a Sedum fajok (varjúháj), melyek elkezdenek már friss leveleket hozni. Még csak megbújva ugyan, de az évelő őszirózsák is kibújni látszanak, viszont ezek fagyérzékenyebbek, így érdemes azért még kis mulcstakarást tenni rájuk a biztonság kedvéért. Ha ilyen melegek lesznek, akkor a rózsák rügyei is biztos megpattannak, pont ezért legyünk türelemmel még, ami a metszéseket illeti.

A virágzó díszcserjéknél sem kell még metszeni, várjuk meg vele a valódi tavaszt, olyan március közepét, mert akkor már időszerűbb lesz, de ha netán áprilisban metszünk majd, az sem probléma.

Ha mindenáron kint dolgoznánk már, akkor a boglárkacserje elhalt hajtásait ki lehet már vágni tőből. Elhalt hajtásnak számít az, ami nem életerős zöld, hanem elbarnult és törik. Ez szemmel is jól beazonosítható kezdőknek is. Ugyanígy a többi díszcserjénél is első körben az elhalt ágrészeket vágjuk vissza.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Hobbikert: érdemes-e csávázott vetőmagokat vásárolni és felhasználni?

2019. február 1. 04:38

Sz. Kamilla kérdése: Vetőmagválasztáskor gyakran tapasztaltam, hogy bizonyos magtételek csávázottak. Érdemes-e csávázott vetőmagokat vásárolni és felhasználni?

A globális műtrágyapiac az izraeli-Hamász háború miatti súlyos nehézségek ellenére is talpra állhat

2023. november 22. 08:10

A Rabobank legújabb jelentése szerint a globális műtrágyapiac perspektívái az elkövetkező években kedvezőek, ugyanakkor néhány kihívást és potenciális kockázatot is figyelembe kell venni.

A megfelelő trágyázási stratégia kiválasztása mindig kihívást jelent – őszi búzánál is

2020. március 26. 10:56

Napjainkban a búzát takarmány-, liszt-, keményítő- és bioetanolgyártás céljából egyaránt termesztjük. A különböző felhasználási célú fajták minőségi paraméterei eltérőek. Annak érdekében, hogy ezeket a megkövetelt paramétereket elérjük, kiemelt figyelmet kell fordítanunk a nitrogén fejtrágyázások időzítésére és mennyiségére.

A magyar mezőgazdaság és a hazai termelők helyzete, kilátásai és lehetőségei

2024. január 22. 14:10

Az élelmiszerárak a Covid-járvány és az orosz-ukrán háború hatására jelentősen, az indokoltnál nagyobb mértékben növekedtek külföldön és hazánkban egyaránt.