Vannak olyan növényei, amelyeket hideg helyen tart? Legyen szó akár egy hűvös, fűtetlen szobáról, lakókocsiról vagy akár egy lakóhajóról.
Hideg körülmények között a növényei télen kifagyhatnak. Kivéve, ha olyan fajtákat tart, amelyek jól tűrik az alacsony hőmérsékletet.
A hidegtűrő szobanövények a szívósabb fajták közé tartoznak. Nemcsak a hideget bírják, de a szárazság sem jelent nekik problémát. Télen ezeknek a növényeknek legfeljebb havonta egyszer van szükségük öntözésre.
Kaktuszok és pozsgások
Gyakorlatilag valamennyi kaktusz ellenáll a hidegnek. A sivatagban, ahonnan eredetileg származnak, nappal pokoli forróság van, az éjszaka viszont fagyos és hideg. Így a kaktuszok hozzászoktak már ehhez!
Ugyanez vonatkozik a pozsgásokra is, amelyek szintén jól bírják a hideget. Fontos, hogy a kaktuszoknak és a pozsgásoknak még kevesebb vizet adjunk a hidegben, mint a nyári hónapokban. Ellenkező esetben gyökérrothadás léphet fel náluk.
Yukka pálma (Pálmaliliom)
Bár a yukka nyáron jól érzi magát a napon, ez a növény télen is jól bírja a hideget. Az 5 °C körüli hőmérséklet egyáltalán nem jelent számára problémát. Sőt, a száraz levegőn is jól érzi magát.
Télen négy-hat hetente egyszer öntözzük. Ennél több vízre nincs is szüksége! A jukka kifejezetten hideg helyen van? Akkor még kevesebb vizet adjon neki.
Gondoskodjon azonban a jó vízelvezetésről, hogy ne álljon pangó vízben, mert azt nagyon nem szereti.
Anyósnyelv (Sansevieria)
Ez az egyik legkönnyebben gondozható szobanövény. Télen a Sansevieria nyugodtan állhat
10 °C-os helyiségben. Ennél sokkal hidegebb helyen nem fejlődik, hacsak nincs szél vagy huzat.
Az anyósnyelvnek télen meglepően kevés vízre van szüksége. Hat-nyolc hetente egyszer kell öntözni. Ezután a télnek már majdnem vége is!
Borostyán
Lehet, hogy nem a legszélesebb körben elterjedt szobanövény, de a borostyán kifejezetten hidegtűrő. Mivel ez a növény a kertben is megél, a hideg beltéri hőmérséklet egyáltalán nem okoz neki problémát.
A borostyán kifejezetten szereti a hűvös levegőt. Télen a legjobb, ha a borostyánt havonta csupán egyszer öntözzük meg.
Babér
A babér gyakran sövényként nevelt cserje, noha gyönyörű szobanövényként is! Mivel a növény eredetileg kinti növény, így már hozzászokott a hőmérséklet-változásokhoz. Télen a babért havonta egyszer érdemes öntözni.
Szobaarália (Fatsia)
A szobaarália Japánban őshonos. A szabadban bokorként akár 2 méter magasra is megnőhet. Hűvös időben is szereti, ha vízzel permetezik – a száraz levegőt azonban nem tolerálja. A legjobb havonta egyszer öntözni. A Fatsia igazi vízimádó, még télen is.
Korallvirág
A zöld szobanövények mellett léteznek hidegtűrő virágos szobanövények is. A korallvirág kiváló példa erre!
A korallvirág egyszerű szobanövény, ami nem igényel semmilyen gondozást. Ez a növény a hidegnek is elég jól ellenáll. Télen a legjobb, ha a korallvirágot négy-hat hetente öntözi. Fontos, hogy a növény földje az öntözések között jól kiszáradjon.
Klívia
A klívia egy csodás küllemű virágzó szobanövény, amely nagyon jól bírja a hideget. Kerti virágként is ismert. Az amarilliszfélék egyik nemzetségébe tartozik.
Elsőként a skót lady Charlotte Clive kezdte termeszteni, róla nevezték el a nemzetséget. Télen fontos, hogy a növény havonta maximum egyszer legyen csak megöntözve. Ha ezt időnként elfelejti, az sem okoz problémát.