Manapság nagyon divatos méhbarát kertet építeni, de sokan használják a beporzóbarát kert kifejezést is. Most annak járunk utána, hogy vajon a kettő egy és ugyanaz-e?
Nemrégiben egy egész sorozatot forgattunk a vadvirágokról és a méhekről, a beporzóbarát kertekről és az egyik fő ismeret, ami szerintem sokakat meglepett benne, hogy több, mint 500 féle beporzó rovar van jelenleg hazánkban, tehát, ha valaki beporzóbarát kertet szeretne alkotni, akkor a méhek talán a legkisebb egysége ennek.
Milyen beporzó rovarok lehetnek a kertben?
A beporzó rovarok nemcsak kifejezetten a mézelő növényeket kedvelik, hanem minden olyan növényt is, aminek a virágpora fontos a fejlődésükhöz, illetve alapnövényként ismert a tápnövényeik listáján.
Ugye tápnövénynek nevezzük azokat a növényeket, melyeken élnek, pihennek, táplálkoznak, szaporodnak a rovarok, egészen addig ellátva őket mindennel lehetőség szerint, ameddig imágóvá nem fejlődnek, és onnan indul a körforgás újra.
A méhek mellett a darazsak, lepkék is a beporzókhoz tartoznak, és érdekességképpen az éjjeli lepkékről sem szabad megfeledkezni.
Sokan még nem hiszik el, de ha nem figyelünk eléggé a beporzó rovarokra annak beláthatatlan következményei lesznek, ugyanis a Földön található összes növény kétharmada igényli a rovarok munkáját
– idézi egy közlemény Bross Pétert, aki abban a témában nyilatkozott, hogy Európa legnagyobb beporzókról szóló kiállítása nyílt korábban a Természettudományi Múzeumban.
A nappali és éjszakai lepkék, a legkülönfélébb darazsak, fürkészek, külön említeném a sokak által kolibriként ismert szendereket, de a díszbogarak, virágbogarak és cincérfajok (pl. pézsmacincér, tarkacsápú karcsúcincér), zengőlegyek és pöszörlegyek is segítik a beporzást.
A kerti növényeink 75%-a rovarbeporzású
És pontosan emiatt van nagy felelőssége az embernek az ültetett környezet esetében. A növények összeállítása csak egy dolog. A szabad vízfelülettől kezdve az árnyékot adó zugokig, sok olyan dologgal kell számolni ilyenkor, amitől rovarbarát, beporzóbarát lesz egy kert. Ugyanez igaz a méhbarát kertekre is, csak a beporzóbarát kert egy sokkal tágabb rovarvilágnak ad helyet.
Kiemelt kép: Pixabay