Házikert
Házikert

Egymást segítő növények a gyakorlatban

Egymást segítő növények a gyakorlatban

Agrofórum Online

Mit ér a tudás, ha a gyakorlatba nincs átültetve? Egymást segítő növények rendszerét mutatjuk be az idei KertAkadémia napon is Tabdiban!

Az egymást segítő növényekkel sok éve találkoztunk először, és bár régen ismertek voltak ezek a tudások, mára rendesen kikoptak még a paraszti kertekből is. Bár az új szellemiségű mezőgazdaság és annak irányzatai egyre jobban kezdik elővenni az egymást segítő növények rendszerét, egyelőre mégis egy kiaknázatlan terület még a biogazdaságok körében is.

Az egymást segítő növények rendszerének lényege, hogy bizonyos összeültetések előnyösek, míg mások előnytelennek mondhatók. Az előnyöseknél a növények szinte egymást segítve növekednek, egymás kártevőit és betegségeit taszítják, míg a nem előnyös vagy semleges esetekben nincsenek egymásra jó hatással a párosított növények.

Ez lehet, hogy most nagyon furának tűnhet, de gyakorlati oldalon igen látványos eredményeket lehet elérni a növénytársítással is.

Egy egész fóliaházat állítottunk be a KertAkadémia bemutatónapjára, ahol ipari léptékben is látható lesz, hogyan lehet a növénytársítást hatékonyan művelni

– vallja Varga Szabolcs agrármérnök, szószkészítő.

Paradicsom és bazsalikom

Sokszor példálózunk azzal, hogy ami a tányéron egymás mellett elfér, az várhatóan jó kombináció lesz a kertben is. Az egyik ilyen párosítás a paradicsom-bazsalikom, amikor pár paradicsomtövenként bazsalikommal színesítjük a sorokat. A bazsalikom illóolaját a paradicsom kártevői kifejezetten nem szeretik, így el is riasztják őket.

Az egymást segítő növények rendszerének lényege, hogy bizonyos összeültetések előnyösek (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/1084540/)

Speciális támrendszer

De ha a régi paraszti gazdaságokra gondolunk, akkor a kukorica adta a futóbabnak a támrendszert és közötte futhatott a tök. A régiek tudták, mi a csízió, és előszeretettel alkalmazták azt a kertjükben.

Az előbbi példánál maradva a babfélék nitrogéngyűjtő baktériumai jó szolgálatot tesznek az amúgy nitrogénigényes tökféléknek és a kukoricának.

Fűszernövények

Sajnos a fűszernövényeket az eredeti táblázat nem tartalmazza, amiből az egymást segítő növényeket megismerhetjük. A fűszer- és aromanövények viszont elképesztő plusz ismeretet adnak hozzá ehhez a szemléletmódhoz is, főleg, hogy egyre több fűszerkülönlegességgel lehet találkozni hazánkban is.

Megfigyeléseink saját gazdaságunkban igen széles körűen kiterjedtek a fűszer- és aromanövényekre. Mivel saját fajtagyűjteményünk is van például mentákból, így a megfigyeléseknél azt is észrevettük, hogy mentafajtától függően teljesen eltérő rovarjárások figyelhetők meg egy időben történő virágzás esetén is. Míg egy japánmenta virágzásakor alig van rovar a növényeken, addig akár egy méterrel arrébb, a kínai mentán elképesztő fajgazdagsággal van jelen a rovarvilág. Ugyanígy elmondható ez a kakukkfüveknél is a közöttük megjelenő pókfajokkal. A citromillatú kakukkfüvet a darázspók kifejezetten szereti, míg a bergamott illatú kakukkfüveket egyáltalán nem találják vonzónak.

A bemutatónapon szépen látszani fog majd, ahogyan a bab támrendszere a kukorica, vagy ahogyan árnyékolásra van használva a gyökérzöldségek felett az uborka, hiszen a jó társítással csak nyerni lehet!

– mondja a szakember, aki majd tíz éve gazdálkodik ennek szellemében.

Tehát alapvetően, ami kicsiben működik, az működik nagyban is, csak kellő elszántság kell hozzá és kísérletezési hajlandóság, hiszen minden új technológia bevezetése is eleinte sok tanulással és tapasztalatgyűjtéssel jár.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ideális növények homokos talajra

2024. június 21. 16:10

Az ilyen jellegű termőföld jellemzően igen gazdag tápanyagokban, mint például káliumban, vasban, bórban és cinkben.

Így kerüljük el, hogy a nyári forróságban kiégjen a gyep

2024. június 21. 08:40

A legjobb időpont az öntözésre a kora reggel, amikor a hőmérséklet még alacsony és a párolgás normális szintű.

Veteményesek megfelelő sor- és tőtávolsága: ezért érdemes figyelembe vennie

2024. június 20. 13:10

Általuk csökkenthetjük a betegségek és kártevők előfordulásának esélyét, valamint megkönnyíti a növények gondozását és betakarítását is.

A kerti katicavirág varázslatos hatása

2024. június 14. 14:10

Létezik egy növény, amelynek magját valóságos csodaelixírnek tartják. Ez a fekete kömény vagy más néven katicavirág (Nigella sativa).

Egymást segítő növények a veteményesben

2021. február 17. 06:18

Az egymást segítő növények kutatása hosszú évtizedekre nyúlik vissza, de a népi megfigyelések már több száz évesek a témában. A biokertészetek és bio veteményeskertre vágyók is előszeretettel alkalmazzák az egymást segítő növények rendszerét, mely akár már mobilapplikáción is elérhető, ha valaki nem a kockásfüzet híve.

A fokhagyma jótékony hatásai a kerttől az asztalig

2018. október 16. 03:48

Nem ismerünk olyan „társítási szituációt”, amikor a fokhagyma gátolná a másik növényt a növekedésben, vagy odavonzaná valamely kártevőjét. Sőt, inkább elkerülik a kártevők erőteljes szaga miatt.

5+1 tipp az eredményes kerti szezonért

2023. január 24. 05:36

Januárban a legfontosabb téma a kert tervezése, akár áttervezése és a tavalyi év átvezetése az ideire úgy, hogy kiküszöböljük a legtöbb hibát.

Mit hova helyezzünk el a vetésforgóban?

2024. február 18. 04:39

Hogyan tervezzük meg a veteményest? Mit hova helyezzünk el a vetésforgóban?