6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Házikert

Egymást segítő növények a gyakorlatban

Agrofórum Online

Mit ér a tudás, ha a gyakorlatba nincs átültetve? Egymást segítő növények rendszerét mutatjuk be az idei KertAkadémia napon is Tabdiban!

Az egymást segítő növényekkel sok éve találkoztunk először, és bár régen ismertek voltak ezek a tudások, mára rendesen kikoptak még a paraszti kertekből is. Bár az új szellemiségű mezőgazdaság és annak irányzatai egyre jobban kezdik elővenni az egymást segítő növények rendszerét, egyelőre mégis egy kiaknázatlan terület még a biogazdaságok körében is.

Az egymást segítő növények rendszerének lényege, hogy bizonyos összeültetések előnyösek, míg mások előnytelennek mondhatók. Az előnyöseknél a növények szinte egymást segítve növekednek, egymás kártevőit és betegségeit taszítják, míg a nem előnyös vagy semleges esetekben nincsenek egymásra jó hatással a párosított növények.

Ez lehet, hogy most nagyon furának tűnhet, de gyakorlati oldalon igen látványos eredményeket lehet elérni a növénytársítással is.

Egy egész fóliaházat állítottunk be a KertAkadémia bemutatónapjára, ahol ipari léptékben is látható lesz, hogyan lehet a növénytársítást hatékonyan művelni

– vallja Varga Szabolcs agrármérnök, szószkészítő.

Paradicsom és bazsalikom

Sokszor példálózunk azzal, hogy ami a tányéron egymás mellett elfér, az várhatóan jó kombináció lesz a kertben is. Az egyik ilyen párosítás a paradicsom-bazsalikom, amikor pár paradicsomtövenként bazsalikommal színesítjük a sorokat. A bazsalikom illóolaját a paradicsom kártevői kifejezetten nem szeretik, így el is riasztják őket.

Az egymást segítő növények rendszerének lényege, hogy bizonyos összeültetések előnyösek (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/1084540/)

Speciális támrendszer

De ha a régi paraszti gazdaságokra gondolunk, akkor a kukorica adta a futóbabnak a támrendszert és közötte futhatott a tök. A régiek tudták, mi a csízió, és előszeretettel alkalmazták azt a kertjükben.

Az előbbi példánál maradva a babfélék nitrogéngyűjtő baktériumai jó szolgálatot tesznek az amúgy nitrogénigényes tökféléknek és a kukoricának.

Fűszernövények

Sajnos a fűszernövényeket az eredeti táblázat nem tartalmazza, amiből az egymást segítő növényeket megismerhetjük. A fűszer- és aromanövények viszont elképesztő plusz ismeretet adnak hozzá ehhez a szemléletmódhoz is, főleg, hogy egyre több fűszerkülönlegességgel lehet találkozni hazánkban is.

Megfigyeléseink saját gazdaságunkban igen széles körűen kiterjedtek a fűszer- és aromanövényekre. Mivel saját fajtagyűjteményünk is van például mentákból, így a megfigyeléseknél azt is észrevettük, hogy mentafajtától függően teljesen eltérő rovarjárások figyelhetők meg egy időben történő virágzás esetén is. Míg egy japánmenta virágzásakor alig van rovar a növényeken, addig akár egy méterrel arrébb, a kínai mentán elképesztő fajgazdagsággal van jelen a rovarvilág. Ugyanígy elmondható ez a kakukkfüveknél is a közöttük megjelenő pókfajokkal. A citromillatú kakukkfüvet a darázspók kifejezetten szereti, míg a bergamott illatú kakukkfüveket egyáltalán nem találják vonzónak.

A bemutatónapon szépen látszani fog majd, ahogyan a bab támrendszere a kukorica, vagy ahogyan árnyékolásra van használva a gyökérzöldségek felett az uborka, hiszen a jó társítással csak nyerni lehet!

– mondja a szakember, aki majd tíz éve gazdálkodik ennek szellemében.

Tehát alapvetően, ami kicsiben működik, az működik nagyban is, csak kellő elszántság kell hozzá és kísérletezési hajlandóság, hiszen minden új technológia bevezetése is eleinte sok tanulással és tapasztalatgyűjtéssel jár.

Kiemelt kép: Pexels

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

2025. február 5. 14:40

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Tippek a broméliák gondozásához: színpompa a lakásban

2025. február 4. 16:10

Világos, de közvetlen napsütéstől mentes helyet igényelnek. A reggeli vagy esti napfényt kedvelik, ami segíti a virágzást.

Csíráztatás és palántanevelés télen

2025. február 4. 13:10

A téli magvetés lehetőséget ad arra, hogy korán kezdjük el a kertészeti szezont, így már tavaszra erős és egészséges palántákkal gazdagíthatjuk a kertünket.

Növénytársítás a magaságyásban

2024. március 22. 10:10

Nem ajánlott egymás mellé ültetni olyan növényeket a magaságyásba, melyek lelassíthatják egymás fejlődését.

Mennyire fontos a veteményesben a sor- és tőtávolság betartása?

2023. június 19. 05:37

Azt gondolnánk, hogy kőbevésett adat a sor- és tőtávolság, most egy kicsit más szemléletet fogok bemutatni, ami nálunk a gazdaságban is bevált.

Mit hova helyezzünk el a vetésforgóban?

2024. február 18. 04:39

Hogyan tervezzük meg a veteményest? Mit hova helyezzünk el a vetésforgóban?

Őszi növénytársítások hobbikertbe

2022. október 3. 05:36

Minél bátrabbak vagyunk, annál izgalmasabb növény-összeültetéseket alkothatunk a kertben, ami az őszi kertképet is átformálja az unalmasan egyhangú zöldből a hasznos és izgalmas színkavalkádba.