Házikert

Erdő-mező ehető kincsei augusztusban

Agrofórum Online

Augusztusban is sok elemózsiát rejt az erdő és a mező, ha szemfülesek vagyunk, és van időnk a természetben sétálva gyűjtögetni, böngészgetni. Nézzük sorra, mi mit gyűjtünk ilyenkor!

Medvehagyma-kapri

Míg kora tavasszal a medvehagyma levele a nagy kincs, majd nyáron a medvehagyma virágát és bimbóját szedjük, addig a nyár végén már a termését, melynek az egyik ismert neve a medvehagyma-kapri. Ez egy félkemény mag, melyből készülhet ugyanúgy olajban eltéve fűszerolaj, de tehetjük húsok mellé, pestókba, salátára is. Nyersen is igen finom, bátran rágcsáljuk el!

Gévagomba az öreg fákon

Tavasszal és augusztustól érdemes újra figyelni a gévagombákat. Most, hogy újra jön talán az esősebb, párásabb idő, így az öreg meggyfákon, idősödő ültetvények fáin és fűzligetes erdőkben is gyakori vendég lesz a gévagomba.

Nekünk nagy kedvencünk, hiszen az íze sütve és pörköltnek is könnyen összekeverhető a csirkehúséval, ami miatt alternatív megoldás is lehet a nem húsevős időszakokban.

Turbolyáról már lecsúsztunk, de csalán van bőven!

A turbolyáról lecsúsztunk már várhatóan, de csalán, zsurló lesz bőven! A gyógynövények között a két legismertebbet is megszedhetjük magunknak, ha szeretjük a gyógyteákat a téli időszakban, vagy terápiás céllal. Arra figyeljünk, hogy mindig tiszta, természetes helyről szedjük, ne utak mellett, ahol szennyeződhetnek, természetvédelmi területen pedig nem illendő szedni, bármennyire egészséges lenne.

Ehető virágokból sincs hiány

Kék búzavirágtól a bársonyvirágon át még a tökvirág is szedhető, bár ez utóbbival inkább házikertben fogunk találkozni. Viszont a vadrózsa sokfelé most újabban másodvirágzásban van, ami miatt a virágszirmokat is megszedhetjük még a csipkebogyógyűjtés előtt, ami majd az első fagyok után lesz csak izgalmas.

Vadrózsavirágot még szedhetünk

Vad fűszerek erdőn-mezőn

Az erdő és a mező is tele van finom fűszerekkel, ha ismerjük a növényeket annyira, hogy bátran gyűjthessünk. Egyik nagy kedvencem a hamarosan szedhető borókabogyó lesz, melyből ha eleget szedünk, leszárítva és jól záródó üvegbe téve, akár egy évre is betárolhatunk.

Sziklás társulásokon gyakran találhatunk kakukkfűfajokat, melyek szintén a vad fűszerek közé tartoznak. Ugyanígy gyakori a már kivadult rozmaring, borsikafű, oregánó és majoránna is. Főleg elhagyott tanyavilágban lehet ilyen kincsekre bukkanni.

Az aprószemű vadkörte és vadalma is az elhagyottabb tanyavilág gyümölcsei, de rejthetnek a bokrok szedret, málnát is akár.

A kökény még nem szedhető, erre még várni kell.

Sokfelé sétálva a természetben, fákra felfutott szőlőkbe is botlunk, gyakori a komló is, ami a sörgyártás egyik alapanyaga.

Zöldül a kerti tó? Ezekkel állítsa meg az algásodást!

2025. július 7. 13:10

Zöldül a kerti tó? Ne pánikoljon! Mutatjuk, hogyan csökkentse az algásodást természetes módon – hatékonyan.

Szaporítsunk szobanövényeket: így a legpraktikusabb!

2025. július 7. 05:40

A szobanövények szaporítása kreatív és egyszerű folyamat, még a kisgyermekek is örömüket lelhetik benne. Nézzük sorra a lehetőségeket!

Napraforgó balkonra? Igen, így lesz sikeres!

2025. július 6. 14:10

Napraforgót nem csak szántóföldön nevelhet! Mutatjuk, hogyan ültessen és gondozzon cserepes fajtát, akár erkélyen is!

Kutyás kerttulajdonosok figyelem: vége a sárga foltoknak!

2025. július 6. 11:10

Ha a kutyája rendszeresen kiégeti a gyepet, ne essen kétségbe! Mutatjuk, hogyan előzheti meg és állíthatja helyre a károkat.

Már ötszázötven hektár erdőt telepített a Pilisi Parkerdő

2020. április 25. 10:02

Az idei szezonban, ősztől tavaszig 550 hektár erdőt telepít a Pilisi Parkerdő Zrt., ebből 10 hektárt az országfásítási program keretében.

„Food forest”: táplálékerdő, avagy a jövő haszonkertje

2022. november 18. 05:37

A táplálékerdő egy természetes ökoszisztémát, pontosabban egy erdőszegélyt utánzó többszintes növénytársulás, amelynek elemei ehető növények.

Csodálatos téli légifotók - Havas erdők, mezők és legelők madártávlatból

2019. január 12. 14:05

Ha már ilyen sok hó hullott az utóbbi napokban, akkor néhány drónfelvételt is készítettünk a Pilisben.

Nagyvilág Képgaléria

Az aszály több mint százezer hektár erdőt pusztított ki Németországban tavaly óta

2019. augusztus 3. 14:16

Hőség idején erdőtüzek, a hőséghullámok végén heves viharok tizedelik az állományt, és a tavalyi nagy aszály miatt az idei szárazság és hőség a legyengült és a kártevőknek kiszolgáltatott fákból álló erdőkre sújtott le.