Házikert

Fenntarthatósági trükkök természetes kertekhez

Agrofórum Online

Azt gondolnánk, hogy egy kert alapjáraton is fenntartható és ezt a divatos szót használjuk már mindenre: a fogkefénktől egészen a kertig. De vajon mitől lesz egy kert valóban fenntartható?

Lassan védjegyemmé is válik az “élirevasalt gyep” kifejezés, ami magában hordozza azt a mesterséges érzést, a túl tökéletest, ami a természetben aligha jelenik meg. Indulhatunk a gyeptől is a fenntarthatósági listán, mert talán a legalapvetőbb problémák ott jelentkeznek.

A nem fenntartható gyep élvezete

Egyre szélesebb körben terjed szerencsére a természetes gyep. Nyílik szét a két tábor közötti olló: az “élirevasalt gyep” tábora egyre inkább szembekerül a lassan divattá váló természetes gyepeket élvezőkkel.

A nagyon szabályos és angolgyep manapság egyre kevésbé fenntartható. Tudom, hogy vannak olyan kertészek, akik szerint teljesen normális a naponta öntözés és heti 2-3 nyírás is, hála a robotfűnyírónak, de számomra, egy natúrkertész számára ez messzemenőkig nem járható út, ha a jövőbe tekintek.

Első igazi lépés a fenntartható kert felé az, ha elengedjük a tökéletes gyepet és egy még tökéletesebb, ámbár természetes hatású gyepet alakítunk ki inkább, amit nyaranta nem kell minden nap öntözni, nyírni is elég csak 2-3 hetente, még a legmelegebb nyári hónapokat is jobban bírja.

A fenntartható növényválasztás ott kezdődik, hogy alaposan megfigyelem a kertem (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/egeszseges-termeszet-no-apple-5806220/)

Növényválasztás fenntarthatósági szemmel

Nagy divatja van szintén a mediterrán növényeknek, de nézzük kicsit meg jobban a témát: egy igazán mediterrán növényt, mint a duranta, a leander például minden esetben teleltetni kell. Nagyon meleg kertekben, házak között és azok téli kisugárzását élvezve marad meg a hideg télen csak pár leander vagy citrusféle, de igazából főleg teleltetős növényekről beszélünk. Tehát a mediterrán irány nem fenntartható, ha innen nézzük.

A fenntartható növényválasztás ott kezdődik, hogy megfigyelem a kertem és a környezetének „viselkedését”: milyen a talaj, mennyi a csapadék télen, mennyi nyáron, milyen éves eloszlásban van csapadék? Megvizsgálom, milyen a kert kitettsége, milyen a napsütéses órák száma és így tovább. Majd jön a növényzet: milyen növények maradnak meg természetesen a közeli tájon, erdőben, mezőn? Ha ezeket szemrevételeztük, akkor már egy jobb képet kapunk a kert milyenségéről és indulhat ennek megfelelően a növényvadászat. Mindig az aktuális kerthez választunk növényt és nem a növényhez kertet.

Harmadik fenntarthatósági tipp, hogy minél több árnyékot hozzunk létre és minél kevesebb felületet burkoljunk! Minél több a burkolt felület, annál több lesz a hőmennyiség, ami miatt a kert melegebb lesz. Ugyanígy, ha kevés az árnyék a kertben, nemcsak az embereket és állatokat érinti, de a növényeket is nehezebben tudjuk megtartani benne.

És talán, ami még fontos, de sokszor elfeledkezünk róla: egy kert élő rendszerként tekinthető. Tehát folyamatosan változik, nem lehet azt gondolni, hogy ami most ideális a kertbe az 20 év múlva is az lesz. A fák növekszenek és árnyékolnak, így változik a kert mikroklímája, netán, ha jól dolgoztunk javul a talajszerkezet is, így akár új növényeket is megtelepíthetünk fokozatosan.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Csigacsapda ötletek házilag

2023. szeptember 9. 05:40

Nagyon sokféle megoldási ötletet lehet találni az interneten, így nekiláttam és elkezdtem kísérletezni, hogy vajon ebből a sok, jó megoldásnak tűnő dologból melyik a valóban működő?

Így ültessük ki a cserepes fenyőt, ha vége az ünnepeknek!

2023. január 11. 05:36

A cserepes fenyő is hamarosan kikerül a lakásból, és van pár trükkje, hogy sikeresen begyökeresedjen a kertben!

A puszpángmoly első nemzedékének rajzása megkezdődött, készülni kell a védekezésre

2018. június 7. 04:00

S. Angéla kérdése: Puszpáng bokraimat eddig sikerült megvédenem idén a puszpángmoly lárváinak rágásától. Mikor várható az újabb fertőzés?

Ezek a növények teremnek még februárban is a kertben

2023. február 18. 13:39

Ebben a cikkben bemutatásra kerülő növények teremnek most is a kertben, amiből csemegézhetünk!