A szobai fikuszok igen népes család, rengeteg színnel, levélformával és habitussal megáldva. Nem véletlenül lettek ilyen kedvelt dísznövények!
Szerintem sokan nem is gondolnák, hogy a fikuszok között igen nagy fajok is vannak, melyeket mi szobanövényként tartunk ugyan, de eredeti élőhelyükön 30-60 méteres növények. Ezek főleg a trópusi esőerdők fajai.
A fikuszok egy közel 2000 fajból álló népes család. Az eperfafélék (Moraceae) közé tartoznak botanikailag. Európa, Ázsia és Afrika szubtrópusi és trópusi területein élnek, innen származnak.
Míg vannak az előbb említett óriásfák, addig léteznek alig 1 cm-es talajtakaró növények is belőlük.
A banánfüge (Ficus benghalensis) a Föld legnagyobbra növő fái közé tartozik például.
De hogyan lettek trópusi növényként szobanövények, akár egy száraz levegőjű panellakásban? A szobanövényként elterjedt fajok jól tűrik a levegő szárazságát is és a lakásban lévő klimatikus viszonyokat.
Csüngőágú fikusz – Ficus benjamina
A TOP-listában az élen van, árban és elérhetőségben is, a leggyakoribb és legolcsóbb faj jelenleg. Egy könnyen tartható növény, még az időszakos talphideget (téli ablakpárkány) is elviseli, de rendkívül érzékeny a huzatra, így rányitni az ablakot, huzatos előszobába tenni nem szabad.
Hatalmasra tud megnőni, pár év alatt dézsás növény méretű lesz és kinőheti a lakást, ha nem vágjuk rendszeresen vissza.
A fehérfoltos levelű az egyik legszebb díszfajtája, de léteznek már ritkán kapható liláslevelű változatok is.
Lantlevelű fikusz – Ficus lyrata
Karakteres habitusú, a TOP-listán a második legkeresettebb dísznövényként ismert fikusz. Nevét a lant alakú leveleiről kapta, melyek méregzöldek és erőteljes szerkezetűek. Az előzőhöz képest igényesebb már, a páraszegény lakásokat nem szereti és levélbarnulással jelzi, hogy kevés a páratartalom számára.
Szoliterként tartható, önállóan is jól mutat a nagyobb légterű lakásokban is.
Szobafikusz – Ficus elastica
A retro-listák éllovasa, az 1960-as évektől kezdett nagyon teret hódítani, igazán kedvelt dísznövény lett. Erősen fényes, viaszos nagy levelei igen impozánsak. Színes levelű fajtái, mint a ‘Tinece’ vagy a ‘Tricolor’ igazán szép és feltűnő, így gyakran használják luxuséttermek növényösszeültetéseihez. Fényes levelei élénken csillognak, de akkor mutat igazán szépen, ha a portól rendszeresen meg tudjuk fürdetni, mert pont a nagy levelek miatt akár jó “porfogó” is lehet és veszít szépségéből.
Fagyöngyfüge – Ficus deltoida
Kisebb termetű faj az előzőekhez képest is, így szintén a TOP-lista elején van. Kissé igénytelenebb mivolta miatt is lett ennyire kedvelt szobanövény.
Jellegzetes, visszás tojásdad alakú leveleiről kapta a nevét.