Mialatt a nyári kánikula tart, a légkondicionálók biztosítják számunkra a felfrissülés kényelmét és a hőmérséklet szabályozását. Ennek hatása azonban nem mindig kedvező a szobanövényeink számára.
Az ilyen jellegű kényelmi eszközök használata mellett érdemes tisztában lennünk növényeink igényeivel, mivel a légkondicionálók jelentősen befolyásolhatják az életkörülményeiket. A növényeknek általában specifikus fény-, hőmérsékleti és páratartalmi igényei vannak, amelyek közvetlen hatással vannak a fejlődésükre és egészségükre.
A léghűtő berendezések működtetése alapvetően csökkenti a levegő páratartalmát és hűti a levegőt, ami nem mindig ideális a növények számára, kifejezetten akkor, ha nem igazán kedveli a száraz levegőt. Ezért is fontos, hogy mi is megfelelően reagáljunk ezekre a változásokra, és szükség esetén jó megoldásokat alkalmazzunk a növényeink optimális életkörülményeinek fenntartása érdekében.
A csökkentett páratartalom száraz levegőhöz vezethet, amely különösen nem kedvez a közkedvelt növényházi növények számára, hiszen ezek kifejezetten a párásabb levegőhöz vannak szokva.
A megfelelő páratartalom fenntartása érdekében fontos lehet a permetezés vagy víz közeli elhelyezés. A nyári időszakban érdemes megfontolnunk az ilyen növények fürdőszobába helyezését, ami kifejezetten kedvező lehet számukra.
A hűtött levegő segíthet elkerülni a túlmelegedést, de figyelnünk kell arra is, hogy a növények ne legyenek közvetlen huzatban vagy akár a klíma kifúvó része közelében, amelyre különösen fontos odafigyelni érzékenyebb növények tartása esetében, mint a citrusfélék.
Így ismerhetjük fel a problémát
Ha a hőmérséklet és más környezeti feltételek megváltoztak, a növényeink könnyen vegetációs állapotba léphetnek, vagyis lassabban fejlődhetnek, vagy akár teljesen leállhat fejlődésük.
Emellett a száraz levegő miatt a por és más káros anyagok könnyebben terjedhetnek, rakódhatnak le a növények levelein, ezek pedig gátolják a fotoszintézisben és más anyagcsere-folyamatokban.
Megoldás mindkét fél számára
Az első és talán legfontosabb lépés a megfelelő növény választása a klimatizált helyiségekbe, amelyek kifejezetten jól bírják a szárazabb levegőt. Egyes páfrányfélék és filodendronok például tökéletes választásként szolgálnak az ilyen helyiségekbe, hiszen jelentősen javítják a levegő páratartalmát.
A meglévő párakedvelő növényeink esetében sem kell kétségbe esnünk, hiszen szerencsére van néhány megoldás az ideális mikroklíma kialakítására. Először is érdemes megfontolnunk a mozgatás gondolatát, vagyis keressünk olyan helyet a lakásban, ahol kevésbé éri a klíma vagy a huzat az adott növényt, és ha szükséges, időnként helyezzük a lakás különböző pontjaira.
Kertészeti boltok polcain széles választásban megtalálhatóak a permetezéshez szükséges spray-palackok, amelyek segítségével a növények leveleit finom vízpermettel kezelhetjük. Ez megnöveli a páratartalmat a növény körül, segítve a leveleket a kiszáradás elleni védelemben. Ezt érdemes reggelente vagy kora délután végezni, hogy a víz még időben elpárologhasson, mielőtt lecsapódna.
Mindenképpen figyeljük folyamatosan növényeinket és reagáljunk időben az esetleges „szárazsági” jelekre. Amennyiben a levelek elkezdenek sárgulni, vagy fonnyadni, törékennyé válnak, az gyakran a száraz levegő jele.