Házikert

Hogyan javíthatjuk nyáron a talajunkat?

Agrofórum Online

Nyáron is kell a talajjal foglalkozni, nem csak ősszel és tavasszal, pedig sokan azt gondolják, hogy elegendő évente egyszer és már minden rendben is van. A növények táplálkoznak, így a talajt is tápanyagozni érdemes.

Most nagyon divatos dolog a talaj egészségéről beszélni, és rengeteg téves információ kering az interneten. Dobáljuk rá a kávézaccot és minden szép lesz, öntögessük élesztős vízzel és csodaszép lesz minden növény és sehol a betegség. Ugyanígy a tealeveleket is forrázás után javasolják sokan, de mindegyikre kitérünk máris, hogy mit és mikor érdemes csinálni!

Konyhai hulladékok a virágágyásban?

A konyhai hulladékokkal kezdem, mert sokfelé ez a leggyakoribb: “dobd ki és ott jó lesz” elmélet mostanában.

A kávézacc, a tealevelek mind csersavas anyagok, savanyítják a talajt, így olyan növények alá tegyük, melyek szeretik a kicsit savanyúbb talajt. Ez az egyes pont, ha listába kéne szedni.

Más konyhai hulladékot ne dobáljunk ki a kertbe, hanem menjen szépen a komposztra, hiszen először komposztálódnia kell és csak utána lesz igazán érdekes a növényeinknek.

Szerves trágya jó a kertbe!

A szerves trágya egyenesen a komposztdombról érkezzen. Pontosabban már összeérve komposztként és a növények nagyon hálásak lesznek érte.

Ha nincs komposztdombunk, de mégis ebben gondolkodunk, akkor rengeteg jó algakivonatos vagy guánós komplex termék kapható a kereskedelemben, így ezekből is válogathatunk.

A növények nyáron is táplálkoznak, így a talajt is tápanyagozni szükséges (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/kez-fold-gyar-kornyezet-1072824/)

Szervetlen: műtrágya sem ördögtől való

Nagyon megosztó téma, mert a műtrágyára sokan úgy tekintenek, mint a világ legnagyobb mérge, pedig a jól kialakított műtrágya hasznos tud lenni, akár díszkertről, akár termelésről beszélünk. Miért gondolom ezt?

Ha egy növény éhes, akkor a beltartalma és a termés minősége, vagy akár a virágmennyisége sem lesz olyan, mint amit elvárnánk tőle. Sokszor nem az a lényeg, hogy hatalmas mennyiségeket juttassunk ki, hanem inkább az, hogy ésszel és elegendő mennyiséget.

Számos olvasói kérdés is a legtöbb esetben tápanyaghiányból eredő tünetek miatt jut el hozzám, ahol igazából kis mikroelemhiány látszik csak, és ha azt pótolnánk, a növény is vidámabban folytatná életét és dús virágzással vagy minőségi terméssel látna el minket.

Még egyszer jelzem: ez nem a felfújása a zöldségnek, hanem egy olyan plusz, amit mi magunk emberek is megveszünk vitamin néven, ha gyengének érezzük magunkat.

Rostált komposzt szórható bárhova!

Én annak a híve vagyok, hogy egész évben szépen lehet tápanyaggal ellátni a kertet. Ahogy elkészül egy újabb adag komposzt, már megy is a növények közé a virágágyásokba, a tó körüli ágyásokba, a veteménybe, de még a fűre is rárostálom és alaposan belegereblyézem.

Mivel nekem természetes gyepem van, így engem nem zavar, ha időszakosan kicsit más képet mutat a gyeptársulás. Alaposan beöntözöm a talajba a fű közé a rostált komposztos talajt és már kész is vagyunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Mikor fejtrágyázzuk zöldségnövényeinket?

2019. június 9. 05:38

Szakcikkünk a trágyázás időzítésének és a tápanyagok megosztásának fontosságát ismerteti a szabadföldi zöldségtermesztésben.

Rengeteg lyuk jelent meg a kertben. Melyik rovar okozhatja?

2023. május 14. 04:38

Szeretnék segítséget kérni Önöktől, ugyanis a kertben rengeteg (kb. 30 db) lyuk jelent meg a földben. Kb. 3 cm az átmérőjük. Egyik este pedig egy kb. 3 cm hosszú fekete bogár is megjelent előtte. De nem mozdult onnan. Jobb fotót egyelőre nem sikerült készítenem. Azt szeretném megtudni, hogy kárt tudnak-e tenni a veteményben vagy a kislányomban, ha a fűben játszik?

Kényes, de meghálálja a törődést a burgonya

2019. április 27. 05:36

A sikeres növénytermesztés minden esetben a jól megfontolt fajtaválasztással indul. Nincs ez másképp a burgonyánál sem.

Miért fontos, hogy ismerjük a talajunkat?

2024. március 31. 05:40

Nagyon fontos, hogy ismerjük a talajunkat! Főleg akkor, ha új telepítés lesz egy építkezés után. Nézzük végig, hogy miért is lényeges dolog a talaj ismerete!