17℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Házikert

Hogyan javíthatjuk nyáron a talajunkat?

Agrofórum Online

Nyáron is kell a talajjal foglalkozni, nem csak ősszel és tavasszal, pedig sokan azt gondolják, hogy elegendő évente egyszer és már minden rendben is van. A növények táplálkoznak, így a talajt is tápanyagozni érdemes.

Most nagyon divatos dolog a talaj egészségéről beszélni, és rengeteg téves információ kering az interneten. Dobáljuk rá a kávézaccot és minden szép lesz, öntögessük élesztős vízzel és csodaszép lesz minden növény és sehol a betegség. Ugyanígy a tealeveleket is forrázás után javasolják sokan, de mindegyikre kitérünk máris, hogy mit és mikor érdemes csinálni!

Konyhai hulladékok a virágágyásban?

A konyhai hulladékokkal kezdem, mert sokfelé ez a leggyakoribb: “dobd ki és ott jó lesz” elmélet mostanában.

A kávézacc, a tealevelek mind csersavas anyagok, savanyítják a talajt, így olyan növények alá tegyük, melyek szeretik a kicsit savanyúbb talajt. Ez az egyes pont, ha listába kéne szedni.

Más konyhai hulladékot ne dobáljunk ki a kertbe, hanem menjen szépen a komposztra, hiszen először komposztálódnia kell és csak utána lesz igazán érdekes a növényeinknek.

Szerves trágya jó a kertbe!

A szerves trágya egyenesen a komposztdombról érkezzen. Pontosabban már összeérve komposztként és a növények nagyon hálásak lesznek érte.

Ha nincs komposztdombunk, de mégis ebben gondolkodunk, akkor rengeteg jó algakivonatos vagy guánós komplex termék kapható a kereskedelemben, így ezekből is válogathatunk.

A növények nyáron is táplálkoznak, így a talajt is tápanyagozni szükséges (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/kez-fold-gyar-kornyezet-1072824/)

Szervetlen: műtrágya sem ördögtől való

Nagyon megosztó téma, mert a műtrágyára sokan úgy tekintenek, mint a világ legnagyobb mérge, pedig a jól kialakított műtrágya hasznos tud lenni, akár díszkertről, akár termelésről beszélünk. Miért gondolom ezt?

Ha egy növény éhes, akkor a beltartalma és a termés minősége, vagy akár a virágmennyisége sem lesz olyan, mint amit elvárnánk tőle. Sokszor nem az a lényeg, hogy hatalmas mennyiségeket juttassunk ki, hanem inkább az, hogy ésszel és elegendő mennyiséget.

Számos olvasói kérdés is a legtöbb esetben tápanyaghiányból eredő tünetek miatt jut el hozzám, ahol igazából kis mikroelemhiány látszik csak, és ha azt pótolnánk, a növény is vidámabban folytatná életét és dús virágzással vagy minőségi terméssel látna el minket.

Még egyszer jelzem: ez nem a felfújása a zöldségnek, hanem egy olyan plusz, amit mi magunk emberek is megveszünk vitamin néven, ha gyengének érezzük magunkat.

Rostált komposzt szórható bárhova!

Én annak a híve vagyok, hogy egész évben szépen lehet tápanyaggal ellátni a kertet. Ahogy elkészül egy újabb adag komposzt, már megy is a növények közé a virágágyásokba, a tó körüli ágyásokba, a veteménybe, de még a fűre is rárostálom és alaposan belegereblyézem.

Mivel nekem természetes gyepem van, így engem nem zavar, ha időszakosan kicsit más képet mutat a gyeptársulás. Alaposan beöntözöm a talajba a fű közé a rostált komposztos talajt és már kész is vagyunk.

Szamóca legjobb társnövényei: így lesz bő a termés

2025. május 9. 13:10

A jól megválasztott növénytársak nemcsak segítik a szamóca fejlődését, de a kártevők ellen is természetes védelmet nyújtanak.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Tiszafa: sokan félnek tőle, pedig értékes örökzöld

2025. május 8. 05:40

Érdemes közelebbről megismerkedni a tiszafával, ezzel a különleges örökzölddel, mert sok előnyös tulajdonsága révén kincs lehet a kertjében.

Vadnövények, melyek díszértékkel is bírnak

2025. május 7. 05:40

A vadnövények nemcsak szépek, de ellenállók, alkalmazkodók, ráadásul az ökológiai egyensúly megőrzésében is fontos szerepet játszanak.

Mikroorganizmusok a mezőgazdaság szolgálatában, a szárbontás jelentősége

2018. június 4. 04:45

Amikor talajkondicionálásról beszélünk, a talajállapotba avatkozunk be azzal a céllal, hogy javítsuk a talaj fizikai-biológiai állapotát és tápanyag-szolgáltató képességét. Ennek a külső beavatkozásnak számos formája ismert, legősibb módszere a szerves trágya kijuttatása.

Hogyan tudhatjuk meg, hogy milyen a kertünk talaja?

2025. január 18. 05:40

Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan tudhatja meg, milyen a kertje talaja, és mit tehet annak javítása érdekében.

Alba Milagro Hungária Kft. - professzionális partner a növénytáplálás és talajaktiválás területén

2019. május 24. 09:53

Az Alba Milagro termékportfóliójának kialakításában sok éves tápanyagtervezési tapasztalatuk volt az irányadó. Olyan termékeket kerestek szerte az európai piacon és Magyarországon, melyek megoldást jelentenek a hazai problémákra.

Talajjavítás növényekkel

2019. július 17. 09:37

A szakszerű köztesnövény-keverékek segítenek a talajszerkezet javításában (megfelelő pórusméret) és biztosítják az egészséges talajélet körülményeit.