Házikert

Hogyan lehet átültetni az idősebb fákat és cserjéket?

Agrofórum Online

Az ember sokszor rengeteg időt, pénzt és energiát fektet abba, hogy megálmodja, megtervezze, majd megépítse a kertjét, de aztán ahogy telnek az évek, változik a ház, változnak a benne élők – és ez a változás sokszor eléri a kertet is.

A kisebb évelőket, cserjéket könnyen át lehet ültetni, de mi a helyzet a nagy, már réges-rég gyökeret eresztett fákkal?

Egy idős fa átültetésének lehetséges okai

Az idős(ebb) fák és cserjék átültetése lehetséges, bár nem olyan egyszerű, mint a fiatal növények telepítése. Ugyanakkor számos oka lehet annak, hogy egy már meglévő, a tájképbe tökéletesen illeszkedő növényt át kell helyezni. Ezek közé tartoznak a következők:

  • A ház bővítése vagy egy olyan új kertépítési projekt, amelyekhez növények áthelyezése szükséges.
  • Új házba költözés, amelynek kertjében egy kedvenc fát vagy cserjét szeretne elültetni/átültetni.
  • Az adott növények kinövik jelenlegi helyüket, és új helyre van szükségük.

Átültetési terv

  1. Először is döntse el, hogy képes-e megbirkózni a feladattal, hogy egy öregebb fát átültessen. Ez nem könnyű feladat. A projekthez a fa átültetése előtt szükség lesz gyökérmetszésre, az áthelyezendő növény kiásására, új ültetőgödör kiásására, a sokszor igencsak nehéz fa áthelyezésére a gyökérlabdával együtt és mindkét gödör újratöltésére. Az átültetést követő növénygondozás szintén kritikus fontosságú. Ne is gondolkozzon az átültetésen, ha nem áll módjában legalább az átültetést követő első évben gondoskodni a növény rendszeres vízellátásáról.
  2. Győződjön meg arról, hogy a fa vagy cserje kezelhető méretű. A legfeljebb 90 cm magas cserjék és a legfeljebb 2-3 cm törzsátmérőjű fák (a talajszint felett 15 cm-rel mérve) átültethetők anélkül, hogy a gyökérzetet földlabdával kellene kiásni. Ezek és a legtöbb három-négy éves növény csupasz gyökérrel is átültethetők. A nagyobb vagy idősebb növényeket ki kell ásni és földdel kell átültetni.
  3. Ahhoz, hogy az átültetés sikeres legyen, a fa gyökérzetéből a lehető legtöbbet kell megmenteni. Általánosságban elmondható, hogy a törzs átmérőjének minden centiméterére legalább tízszeres átmérőjű gyökérzetre van szükség. Például ha egy fa törzsének átmérője 10 cm, akkor 100 cm átmérőjű gyökérzetre van szüksége. A lehető legtöbb mellékgyökeret kell megőrizni.
  4. A gyökérzet a talajjal és a növénnyel együtt jelentős tömegű lesz, ezért a mozgatásához szükséges gép vagy kocsi álljon rendelkezésre. Minél nagyobb a fa, sajnos annál kisebb a valószínűsége a sikeres átültetésnek.
  5. A fák átültetésének legjobb ideje az ősz, a tél vége vagy a kora tavasz. Az átültetést az őszi lombhullás után vagy a tavaszi rügyfakadás előtt kell elvégezni.
  6. Az átültetés a fák és cserjék számára stresszel jár. Győződjön meg róla, hogy a növényei alkalmasak-e rá, egészségesek-e.
  7. Ha a fa jól érzi magát a jelenlegi helyén, keressen egy új, hasonló környezeti adottságokkal rendelkező helyet. Ültesse el úgy a fát, ahogy eredetileg is nőtt – ugyanabba az irányba nézzen, és naponta ugyanannyi napfényt kapjon. Jelöljön meg egy ágat egy szalaggal vagy zsinórral, hogy annak a segítségével pontosan el tudja helyezni a növényt, hogy a megfelelő égtáj felé nézzen.
  8. Egy beteg fa nem biztos, hogy túléli az átültetést. Ha mégis át akarja költöztetni, állapítsa meg, mi a baja, kezelje, és halassza el az átültetést addig, amíg a fa egészséges nem lesz.

Ha a fa nem érzi jól magát, annak több oka is lehet

  • Kártevők vagy betegségek: Ha a fa vagy a cserje sérült vagy súlyosan megfertőződött, akkor az átültetés helyett érdemes inkább másikat vásárolni.
  • Fényigény: Ha a probléma a körülményekkel kapcsolatos (túl sok vagy túl kevés napfény), mérje fel, hogy naponta átlagosan mennyi napfény éri az új helyet.
  • Talajtípus: A gyengébb növekedés oka lehet a talaj, így a növény áthelyezése nem biztos, hogy orvosolja a helyzetet. Végezzen talajvizsgálatot annak érdekében, hogy megállapítsa, hogy a növény számára megfelelőek-e a meglévő talajviszonyok. Állítsa be a talaj pH-értékét, hogy jobban passzoljon a növényhez, vagy keressen másik növényt, amely jobban fejlődik az adott talajban.

Nem árt, ha tudja

  • A hosszú függőleges gyökérzetű fákat – mint amilyen a dió, némely tölgy és fenyő – nehéz átültetni.
  • Sok, homokos talajon élő fa hosszabb gyökerekkel és szélesebb oldalgyökérzettel rendelkezhet, mint az agyagosabb talajon termő növények. Ez több ásást igényel az átültetés előtt.
  • A lombhullató növények általában könnyebben átültethetők, mint a tűlevelűek.
  • A cserjék általában egyszerűbben átültethetők, mint a fák.
  • Az átültetett növény gyökérzetének körülbelül 75%-a még mindig a földben marad. Számítson némi többletmunkára, hogy ezt a területet előkészítse az új kert tervezéséhez, az ültetéshez vagy a gyeptelepítéshez.
  • Az ásás előtt ellenőrizze a föld felett és föld alatt húzódó csöveket, kábeleket és a telekhatárt.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Mennyi vizet igényelnek a fák?

2024. szeptember 26. 08:10

Ha nemrég ültettük el a fát, kiemelten fontos, hogy amíg meg nem honosodik a kertünkben, mindig elegendő vizet kapjon.

Tévedés, hogy jobb fával fűteni, mint szénnel

2018. július 24. 10:16

A biomassza-égetésből származó üvegházhatású gáz ugyanúgy hozzájárul a klímaváltozás felgyorsulásához, mint ha kőolajat vagy szenet használtunk volna fel.

Miért az ősz a legjobb időszak a fák ültetésére?

2022. szeptember 24. 07:34

Az ültetésre legalkalmasabb időszak – ami bizony, még a tavasznál is jobb – nem más, mint az ősz, legalábbis, a fák szempontjából.

Megemelték a támogatást, növekszik az erdőtelepítési kedv!

2020. február 6. 04:36

Mocz Andrást, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének Elnökét az eddigi tapasztalatokról kérdeztük.