A varjúhájnak mindene megvan, amire egy szépséges növénynek csak szüksége lehet. Ennek az évelő növénynek ugyanis dekoratív hengeres levelei és meseszép csillag alakú virágai vannak, amelyek nyár közepétől őszig nyílnak. Könnyen gondozható növény, ráadásul a beporzók is kedvelik.
Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan nevelhet varjúhájat a kertjében.
A varjúhájról
Az évelők közül a húsos szárú és nedvdús levelekkel rendelkező szukkulensek nemzetségébe tartozó varjúháj mindenképp az egyik legegyszerűbben termeszthető növény. Ez a sekély talajban is jól fejlődő, szívós növény szinte minden kertbe való. Magyarországon a borsos varjúháj (Sedum acre) és a hatsoros varjúháj (Sedum sexangulare) meglehetősen gyakori.
A varjúhájat a növények növekedési szokásai alapján két fő kategóriába soroljuk: az alacsonyan növő és a felfelé növő varjúhájra.
- Az alacsony növésű varjúháj a talaj mentén terjeszkedik, és csak néhány centiméteres (vagy annál kisebb) magasságot ér el. Ez teszi tökéletesen alkalmassá a növényt arra, hogy talajtakarónak használják ösvények mentén, sziklakertekben, vagy kőfalakon lezúduló vízesésként.
- A magas vagy felfelé növő varjúháj hajlamos felfelé álló csoportokat alkotni, amelyek nagy virágfejeket hoznak, apró, vöröses-rózsaszínű virágok szoros tömegeiben. Magassága és vonzó virágai miatt kiválóan alkalmas a szegélyes kertekbe vagy a beporzók számára kialakított kertekbe. Néhány évvel ezelőtt a felfelé növő sedumot átsorolták egy másik nemzetségbe, a Hylotelephiumba, de még mindig általában „varjúhájként” emlegetik.
ÜLTETÉS
A varjúháj kedveli a napsütést, de elvisel némi árnyékot is. Ha olyan területen neveljük, ahol hosszú és hideg a tél, az áttelelőképesség optimalizálása érdekében ültessük napos helyre.
A varjúháj jól fejlődik a gyenge vagy homokos talajban is, de a gombabetegségek elkerülése érdekében fontos, hogy a talaj jó vízelvezetésű legyen. Nagyon érzékeny a gyökérrothadásra, ha túl sok nedvességet tartalmazó talajon termesztjük. A túlságosan gazdag talaj szintén elősegítheti a deformált növekedést, ami azt eredményezheti, hogy a felfelé álló varjúháj-fajták virágzáskor elnehezülnek.
Mikor ültessünk varjúhájat?
A varjúhájat általában dugványokban vagy cserepekben vásároljuk meg, és ezeket ültetjük ki a kertbe. A varjúháj ültetésének legmegfelelőbb ideje tavasszal van – a fagyveszély után, de még a nyári hőség beállta előtt.
Hogyan ültessünk varjúhájat?
- A növényeket fajtától függően 15 – 30 cm közötti távolságra helyezze el egymástól. Az alacsonyan növő varjúháj növények könnyen eltburjánzanak, hogy kitöltsenek minden rést, míg a felálló varjúháj-fajták általában tömörebb formában maradnak.
- Teljes növények vagy osztások ültetése: ásson egy elég mély gödröt ahhoz, hogy a gyökérlabda teteje a talaj felszínével egy szintben legyen, majd tegye a növényt a gödörbe, és töltse fel földdel a gödröt körülötte. Vigyázzon, hogy különösen a felálló varjúháj szárát ne ássa be, mert ez rothadáshoz vezethet.
- Dugványok ültetése: más szukkulensekhez hasonlóan a varjúháj is könnyen szaporítható dugványozással. Egyszerűen nyomja a növény levágott végét a földbe, és idővel a dugvány a megfelelő fény- és öntözési viszonyok mellett gond nélkül meggyökeresedik.
Növekedés
A varjúháj, ha egyszer meghonosodott, kevés gondozást igényel. A nyár folyamán rendszeresen ellenőrizze a növényeket, hogy ne száradjanak ki, és szükség esetén (takarékosan) öntözze őket. Amíg a környezetében legalább néhány hetente esik az eső, a varjúhájat nem kell külön öntözni. Virágzás után vágja vissza a növényeket, hogy megőrizze alakjukat, vagy azért, hogy egy adott területen tartsa őket.
Tipp: Hogy télen is látványos legyen, a virágzás után hagyja a növényen a virágait. Vonzó magfejeket fognak képezni. Ne feledje tavasszal vagy ősszel elosztani a növényeket, hogy kordában tartsa és irányítani tudja a terjeszkedésüket. A nyár folyamán az osztások és a dugványok könnyen meggyökeresednek.
Ajánlott fajták
- A „Sedum humifusum” nagyszerű talajtakaró és gyönyörű, élénksárga virágai vannak.
- A „Brilliant, „Autumn Fire” és „Autumn Joy” varjúháj (Hylotelephium spectabile, más néven Sedum spectabile) élénk rózsaszín és magenta színekben pompázik a kertben.
- A „Blue Spruce” (Sedum reflexum) egy alacsonyra növő kékeszöld, lucfenyőszerű lombozatú és sárga virágú fajta.
Kártevők és betegségek
- Viaszos pajzstetvek
- Pajzstetvek
- Meztelencsigák
- Csigák
- A madarak, őzek, mókusok és poloskák megrágcsálhatják a varjúháj zamatos lombját.
A cikket fordította: Ordódy Eszter