A kála, más néven tölcsérvirág az egyik leglátványosabb szobanövényünk. Természetesen abban az esetben, ha betartjuk a nevelésére vonatkozó szabályokat és óvintézkedéseket.
A kála ugyanis szépséges külleme ellenére rendkívül veszélyes. Leginkább a kisgyermekes családokban jelenthet veszélyt, mivel kalcium-oxalát kristályokat tartalmaz. Így a tölcsérvirágot elfogyasztva súlyos mérgezés alakulhat ki.
A kála (Zantedeschia) a kontyvirágfélék (Araceae) családjába tartozó nemzetség. Eredeti élőhelye Dél-Afrika, ott is alapvetően a mocsaras területeken él. Éppen ezért az áttelelő fajtákat sokszor ajánlják tavak mellé, hiszen a növény szereti a párát és a vizes környezetet.
Ha a kertben tartjuk
A tölcsérvirág meglehetősen ellenálló növény. A takácsatkák és a levéltetvek jelenthetnek rá veszélyt, azonban egyik kártevő megjelenése sem gyakori. A kála akár hat hétig is virágzik. Ezt követően, általában nyár végén vagy az őszi hónapok elején, a növény levelei fokozatosan elsárgulnak, elszáradnak.
Az első fagyok után ássuk ki a gyöktörzseket és vágjuk le az elszáradt leveleket. A növény gyökereit száraz, napos időben kicsit szárítsuk ki. Ezután tegyük papírzacskóba és teleltessük át a pincében. Páraelszívót érdemes a helyiségben tartani, mivel a túlzott pára penészedési folyamatokat indíthat be.
Ha a szobában neveljük
A szobában nevelhető kálafajok sokkal érzékenyebbek, mint a kinti fajták. Ezek általában több színben kaphatók: fehérben, borvörösben, sárgában, narancsszínben és a lila minden árnyalatában. A nevelésük – épp az éteri megjelenésük és a kényességük miatt – több odafigyelést igényel.
- Mivel a kála napfénykedvelő növény, célszerű napsütötte helyek (ablak, ajtó, terasz) közelében tartani. Azonban ne legyen túl közel az ablaküveghez, mert akkor megéghetnek a levelei.
- A kálát rendszeresen öntözni kell (ne feledjük, hogy eredeti élőhelyén mocsaras, vizes, tavas, párás körülmények között él ez a növény). Így törekednünk kell arra, hogy a talaja mindig nedves maradjon, és mindemellett elég párát is kapjon. Ugyanakkor a pangó vizet el kell kerülni, hiszen az rothadáshoz, gombás megbetegedésekhez vezethet. Egy réteg kavics segíthet ebben.
- Nem kedveli a hideget. Az ideális szobahőmérséklet számára valahol 18 és 23 °C között van. Mivel a legtöbb hazai lakás nagyjából ilyen hőmérsékleten üzemel, így bátran tarthatunk otthon kálát. Azonban ügyeljünk rá, hogy ennél alacsonyabb a téli hónapok során se legyen a hőmérséklet.
- Az aktív növekedési időszakban ajánlott kéthetente tápoldatozni magas nitrogéntartalmú folyékony tápoldattal.
- Mivel mérgező (nem csak a lenyelése esetén, hanem a bőrrel érintkezve is), nagyon gondoljuk meg, hogy hová tesszük. Hiszen a macskák, akik előszeretettel rágcsálják meg a növényeket, az ablakban és a polcokon is elérik. A kutyák számára pedig szintén veszélyes, nem beszélve a kisgyerekekről.
A kála éppen ezért sok helyen irodákat díszít. Ott nem jelent senkire veszélyt, és a klímában is jól érzi magát.