A nyár egyik legnépszerűbb zöldsége a tojásgyümölcsként (Solanum melongena) is ismert padlizsán, amely viszonylag egyszerűen termeszthető, és nagyon sokféleképpen felhasználható. Remekül illik görögös vagy olaszos, jellemzően mediterrán ízvilágú húsos és burgonyás ételekhez, francia, erdélyi, szerb és román ételkülönlegességekhez, de magában, egyszerű fokhagymás krémként elkészítve is isteni.
Hogyan ültessünk padlizsánt?
Átültetéssel, szabadföldön
Vásároljon cserépben, tápkockában előnevelt palántákat a helyi kertészeti áruházak valamelyikében. Vásárlás előtt nézzen utána az interneten, melyek a betegségeknek leginkább ellenálló fajták.
- Ültesse a padlizsánt napos helyre az utolsó fagyos tavaszi napok után, május végén, amikor a hőmérséklet már egyenletesen meleg.
- Ásson az átültetésnél egy nagyobb gödröt, enyhén meszes, humuszban gazdag, jó vízelvezetésű talajba.
- Ültesse a növényt ugyanolyan mélyre, mint amilyen mélyen a cserépben volt.
- Karózza meg a növényeket, hogy ne dőljenek el később, a terméseik súlya alatt.
- Ültetéskor szórjon egy-két maréknyi komposztot a gödörbe, és keverje bele a növény körüli földbe.
- A bagolylepkefélék hernyói problémát jelenthetnek, de sokat tehet ellenük már rögtön, az ültetési fázisban. Nyomjon egy nagy szöget vagy a növény címkéjét a talajba a növény szára mellé. Ha a hernyó nem tudja magát „C” alakban összehajtani és ezáltal képtelen a növény szárára kapaszkodni, akkor nem tudja elrágni a szárat.
- A padlizsán fajtától függően 40-60-90 cm magasra és szélesre nőhet, ezért a termés mennyiségének növelése érdekében a növények egymástól 60-90 cm távolságra helyezkedjenek el. A megfelelő távolságtartás megelőzi a betegségeket is.
Magról, beltérben
- Vesse el a padlizsánmagokat beltérben nyolc-tíz héttel a kinti átültetés előtt.
- Használjon szabványos magvető készletet vagy újrahasznosított háztartási cikkeket, például tojásos dobozokat. A fedett edények lehetővé teszik, hogy a magok kicsírázása előtt optimális hőmérséklet és pára alakuljon ki odabent. A tárolóedényeket műanyag fóliával is lefedheti.
- A padlizsánnak a megfelelő csírázáshoz tápanyagban gazdag, szobahőmérsékletű földre, és egyenletes vízellátottságra van szüksége. Az optimális hőmérséklet 22-32 ˚C fok.
- Használjon virágföldet extra műtrágya nélkül. Enyhén fedje be a magokat földdel, és minden nap finoman öntözze meg őket, amíg ki nem csíráznak.
- Ha nagyobb edénybe szórja a magokat, óvatosan válassza szét és ültesse át őket egy nagyobb ládába, vagy ritkítsa meg a palántákat egymástól 5 cm távolságra.
- Amint a magok kicsíráznak, vegye le a borítást az edényről, és helyezze a növényeket csíráztató lámpák vagy teljes spektrumú LED-lámpák alá. Válassza ki a legerősebb növényeket cserepenként, miután meghozták a valódi leveleiket.
- Nevelje a növényeket legalább 7-10 cm magasra beltérben, majd ültesse ki őket a szabadba, miután fokozatosan hozzászoktatta őket a kültéri körülményekhez.
Hogyan kell gondozni a padlizsánt?
Mennyi vizet adjunk neki?
A padlizsánt következetesen öntözze úgy, hogy a talaj 15 cm-es mélységig átnedvesedjen, ezzel elősegítve a mély gyökérzet kialakulását. Használjon a növény tövénél öntözőcsöveket vagy csepegtetőt, hogy takarékoskodjon a vízzel, és pontosan oda juttassa, ahol szükség van rá.
Gyomlálás
A gyomok szinte versenyeznek a növényekkel a napfényért, a tápanyagokért és a vízért. Használjon kézi gyomirtót, például gyomláló sarlót vagy kapát. Komposztálja a magfej nélküli gyomokat.
Mulcsozás
Mulcsozza a növények tövét a gyomok csökkentése érdekében. A mulcsozás segít a víz megőrzésében is. Ha szerves anyagból áll, a mulcs idővel lebomlik és gazdagítja a talajt.
Trágyázás
A padlizsán szereti a tápanyagokban gazdag talajt. Amint a padlizsán virágzásnak indul, a vegetációs időszak alatt heti rendszerességgel folyékony, kiegyensúlyozott szerves trágyát kell, hogy kapjon. Ez elvégezhető kerti locsolókannából vagy permetezéssel.
Kártevők
- Földi bolhák: Keressen apró lyukakat a leveleken vagy rovarokat a levelek alján. Az erős növények képesek kivédeni a támadásokat, de a gyengébbek áldozatul esnek. Használjon sorköztakarót, de napközben fedje fel a növényeket a beporzás érdekében. A kovaföld elpusztítja a rovarokat, de amennyiben ezt használja, ügyeljen a beporzókra.
- Pók atkák: E kártevők azonosításához helyezzen egy fehér papírdarabot a növény alá a földre. Fogja meg a növényt a száránál fogva, és rázza meg a papír felett. A pók atkák apró, piros pettyekként jelennek meg a papíron. A pókháló atkáktól könnyen megszabadulhat, ha éles vízsugárral lefújja őket.
- Burgonyabogarak: A barna színű kifejlett egyedek és lárvák a leveleket és a szárakat rágják. Szedje le kézzel a rovarokat és zúzza össze, vagy dobja őket szappanos vízbe. A körömvirág elriasztja őket, ezért érdemes a sorok közé ültetni.
- Paradicsom hernyók: Ezeket a nagy zöld hernyókat nehéz észrevenni. Keresse a megrágott levelek és szárak alatt található ürüléket – a hernyók is a közelben lesznek. Távolítsa el és dobja a hernyókat a szemétbe.
Betegségek
Minden betegségre igaz, hogy a legjobb védekezés a megelőzés. Forróságban ne kezdjen el padlizsánt termeszteni. Ne öntözze túl. Ültessen betegségeknek ellenálló fajtákat, és ne ültessen oda növényt, ahol az elmúlt három évben paradicsom, burgonya vagy padlizsán termett. Ássa ki a beteg növényeket, és dobja őket a szemetesbe.
- Fitoftórás fertőzés: Ennek a betegségnek a kórokozója a Phytophthora infestans gomba. Megfertőzheti a gyökereket, a szárat, a leveleket vagy a termést, ami miatt a gyümölcsök és a levelek megrozsdásodnak és rothadásnak indulnak.
- Barna rothadás: Az egész növény hirtelen elfonnyad és elhal.
- Ralsztóniás hervadás: A növény szárának alján fonalszerű struktúrák láthatók, amelyek elrohasztják a szárat.
- Phomopsis-fertőzés: A gombás fertőzés általában sápadt, beesett foltok formájában jelenik meg a terméseken, amelyek egyre nagyobbra nőnek és barnává válnak, miközben a termések szárazon elrothadnak. A megemelkedett páratartalom és hőmérséklet kedvez a kórokozó kialakulásának.
Bár néhány betegség ellen használhat gombaölő permetszert, mire észreveszi az intő jeleket, lehet, hogy már túl késő lesz.
Hogyan kell betakarítani a padlizsánt?
A padlizsánt akkor szedje le, amikor a héja még fényes. Vágja le a termést egy metszőollóval, és hagyjon körülbelül egy kisebb szárat a gyümölcsön. Vigyázzon: A túlérett és éretlen termések egyaránt keserű ízűek lehetnek!
A padlizsán termése a fajtától függően körülbelül 70-85 nappal a kiültetés után szedhető. Általában hetente egyszer vagy kétszer egy-két padlizsánt szedhetünk le. Ha rendszeresen szedjük, a növény egészen a fagyokig virágot és termést hoz.
A cikket fordította: Ordódy Eszter