15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Házikert

Hogyan tároljuk be a diót?

Agrofórum Online

Évekig eláll a dió, ha így tároljuk be: valódi tippek a sikeres diótárolásért, hogy se az egereket ne vonzzuk oda, se más probléma ne lehessen téli tárolás közben.

Idén szerencsés évünk volt szemlátomást dió fronton, tavaly még nem mertünk volna mérget venni rá, hogy jó diótermés lesz ebben az évben. Így viszont biztos, hogy kincset ér a dió, főleg, ha házikerti szinten elkerült minket a dióburok-fúrólégy, vagy netán vegyszermentes megoldásokat találtunk a dió védelmére.

Feltörve vagy héjastól tároljuk?

Gyakori kérdések listáján szerepel ez a kérdés: hogyan jobb a diót tárolni? Feltörve érintetlenül vagy megtörve, szinte konyhakészen?

A válasz egyik oldala, hogy feltörés nélkül a tárolás ideje jóval egyszerűbb és hosszabb, mint feltört állapotban. Ennek egyik lépése az, hogy a diótermés felületét meg kell szárítani kiterítve és utána szárazon bezsákolni (raschell-zsákokba, hogy szellőzzön). Így száraz és hűvös helyen tárolható.

Onnantól viszont, hogy feltörjük, a dióbél jobban ki van téve a környezeti hatásoknak, és az avasodás is hamarabb elkezdődik.

A megtört, pucolt dióval viszont egyszerűbb bánni, amikor már a felhasználási időt nézzük: csak előkapjuk a zacskóból és kész is.

Tárolási tippek pucolt dióbélhez

A dióbél tárolására két fő irány van, mely hatékony és jó megoldásnak számít. Az egyik a befőttesüvegben való tárolás, másik a mélyhűtőben való fagyasztás.

A pucolt dió igazi ingyen csemegének számít a kártevőknek, így ha már megtörtük, akkor jól lezárható üvegben kell tárolni, mert így sem a rovarkártevők, sem az egerek és más rágcsálók nem tudnak hozzáférni. (Igazából mivel nem is érzik az üvegen keresztül az illatát, így a lakást sem fogják bevenni a rágcsáló, hívatlan vendégek.)

Feltörés nélkül a dió tárolási ideje jóval hosszabb (fotó: Pexels)

A befőttesüveges verzió esetén fontos tudni, hogy alaposan ki kell takarítani az üveget és ki is kell szárítani, hogy a levegő páratartalmán kívül ne zárjunk be plusz nedvességet, mert az a dió romlásához vezet majd.

Ugyanígy a diót is szárítani kell egy jó két hónapig az üvegezés előtt, száraz, jól szellőző helyen, hogy a lehető legkevesebb nedvességet zárjuk bele az üvegbe.

A mélyhűtős módszer ennél egyszerűbb, mert a pucolt diót elegendő csak műlyhűtős nejlonzsákokba tenni és lezárva lefagyasztani a zsákokat. Érdemes itt fektetve szétteríteni a zsákon belül a diót, hogy nagy mennyiség ne tudjon összefagyni, mert majd felhasználáskor ez nehezíteni fogja a dolgunkat. Az is opció lehet, hogy nagy tálcán szétterítve először lefagyasztjuk a diót, majd utólag tesszük a nejlonba, mert így nem ragadnak össze a szemek.

Az avasodás szempontjából a mélyhűtős megoldás a legjobb.

Meddig áll el így a dió?

A pucolatlan, héjas dió akár 2 évig is tárolható romlás és avasodás nélkül, ha jó tárolóhelyet találtunk neki (száraz és hűvös helyen, napfénytől védve). A pucolt dió üvegben inkább 1 évig jó, mélyhűtve kicsit hosszabb ideig lesz minőségvesztés nélkül használható.

A darált dió is főleg mélyhűtőben tárolható, mert minél jobban feldolgozott egy olajos mag, annál jobban figyelni kell az avasodására. Ez igaz a mogyoróra, mandulára is, de még a mákra is.

Kiemelt kép: Pexels

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Tiszafa: sokan félnek tőle, pedig értékes örökzöld

2025. május 8. 05:40

Érdemes közelebbről megismerkedni a tiszafával, ezzel a különleges örökzölddel, mert sok előnyös tulajdonsága révén kincs lehet a kertjében.

Vadnövények, melyek díszértékkel is bírnak

2025. május 7. 05:40

A vadnövények nemcsak szépek, de ellenállók, alkalmazkodók, ráadásul az ökológiai egyensúly megőrzésében is fontos szerepet játszanak.

Páfrány ültetése: üde zöld oázis az árnyékban

2025. május 6. 11:10

A páfrányok megfelelő fejlődéséhez fontos az optimális ültetési időpont, a kedvező talajtípus és az ideális környezet kiválasztása.

Sakura-ünnep: így ápoljuk a díszcseresznyét

2022. április 21. 05:36

A díszcseresznye egy igen látványos díszfa és szerte az országban kedvelt növény is. Aki látott már teljes pompájában díszcseresznyét, az valószínűleg sosem felejti el.

Palántát neveljünk vagy kész palántát vegyünk?

2022. április 15. 17:37

A palántaneveléshez hely és idő kell, amit igazából megveszünk magunknak, amikor kész palántát vásárolunk. Viszont ezzel egyidőben a palántanevelés jó móka, jó sikerélmény is lehet.

5 érv, hogy esőkerttel oldjuk meg a vízelvezetést

2023. augusztus 24. 06:40

Az utóbbi időben egyre több kertbe tervezünk esőkerteket. Nem is véletlen, hiszen rengeteg előnye van az esőkertnek, főleg, ha jól sikerül a kivitelezés.

Ősszel virágzó évelők, melyeket érdemes ültetni

2023. szeptember 15. 05:40

Ősszel sem kell lemondanunk a virágpompáról, íme pár kedvencünk!