A ciklámen szakszerű teleltetése kulcsfontosságú ahhoz, hogy a növény egészségesen átvészelje a hideg hónapokat. A megfelelő környezet biztosítása segít megvédeni a gumókat a fagyástól és a rothadástól, így tavasszal újra gyönyörű virágzással kápráztat el.
A különböző fajták télállósága
A Cyclamen coum a télálló ciklámenek kiemelkedő képviselője, amely már decemberben virágzik, és akár -20 °C-ot is elvisel. Ez a növény a félárnyékot kedveli, például fák és bokrok alatt, ahol szív alakú, rózsaszín vagy fehér virágokkal díszíti a kertet.
A gumókat szeptemberben érdemes elültetni, 3-4 centiméter mélyre, a kerek oldalukkal felfelé, így a virágzás egészen márciusig tart, ezzel gazdagítva a kert színvilágát.
A Cyclamen hederifolium ideális választás a kert folyamatos színfoltjának megteremtéséhez, hiszen augusztustól októberig virágzik. Efeuhoz (borostyán) hasonló leveleivel nemcsak szép, hanem télállók is, hiszen -15 °C-ig ellenáll a hidegnek.
A gumókat áprilisban vagy ősszel kell elültetni, körülbelül 10 centiméter mélyre, a kerek oldalukkal lefelé. Az ültetést virágzás alatt kell elvégezni, így a növény optimális körülmények között fejlődhet.
A virágzást követően a talajt nedvesen kell tartani, de a túlöntözést kerülni kell, majd kétévente érdemes komposzttal trágyázni a gazdagabb virágzás érdekében. A növény télen is zölden tartja leveleit, ami esztétikai előnyként szolgál, míg virága évről évre bőségesebb virágzást biztosít majd.
A Cyclamen purpurascens különösen kedvelt a kertészek körében, mivel nemcsak látványos, hanem kellemes illatú is. Júliusban és augusztusban virágzik, így színes díszítést ad a kertnek. Ültetését márciusban érdemes elkezdeni, amikor a talajt fellazítjuk és eltávolítjuk a gyomokat, majd a gumót a földbe helyezzük.
Ez a téltűrő növény körülbelül -10 °C-ig állja a fagyot, így a hidegebb hónapokban is megállja a helyét, azonban számolni kell azzal, hogy ez a fajta nem olyan téltűrő, mint a többi típus. A gyökérgumók ültetése a virágzási időszak alatt különösen fontos, mivel elősegíti a természetes szaporodást és a gazdag virágzást.
Teleltetésük
Kinti fajták: a ciklámenek legellenállóbb fajtáinak is támogatásra van szükségük a fagyos időszakban. A gyökerek védelme érdekében érdemes valamilyen talajtakaró réteget használni, ami megakadályozza az extrém hidegek okozta károsodást. Megfelelő választás lehet valamilyen mulcs vagy esetleg levéltakaró réteg is. Fontos, hogy a növényeket a fagymentes napokon öntözze, mialatt figyel rá, hogy elkerülje a vízfelhalmozódást.
Benti fajták: cserepes/kaspós növény esetében beltéren is teleltetheti a növényt, azonban fontos, hogy ne legyen magasabb a hőmérséklet 20 °C-nál, mert inkább csak a magasabb páratartalmat kedveli. Öntözni csak néhány naponta szükséges, úgy, hogy alulról kapja a vizet, így elkerülve a gyökérrothadás veszélyét, amelyre a ciklámen különösen érzékeny.
Tápoldatozásra elég, ha csak heti egyszer kerül sor, kisebb tőmennyiségben és kisebb adagokban. Amennyiben a levelei barnulásnak indulnának, majd lehullanak, érdemes egy új, hidegebb környezetbe helyezni a növényt. Ilyenkor érdemes elgondolkodni, hogy akár közvetlenül az ablakba, vagy lehetőség szerint két ablakszárny közé helyezzük, ahol megfelelő hőmérséklet és napfény éri.