Házikert

Így tároljunk minél több vizet a kertben!

Agrofórum Online

Most, hogy végre esik az eső, sőt egyes térségekben talán sok is, el kell gondolkodni hosszútávon azon, hogyan tároljuk a vizet a kertben. Számos megoldás van, csak némi barkácsolási munkával vagy kertépítési tevékenységgel járhat.

A víztározás a kertben nagy feladat, mert az időjárás igen szélsőséges. Mivel egyes időszakokban akár hetekig semmi csapadék, majd hirtelen nagyon sok esik, így a minél több víz eltárolása rendkívül fontos, mert akkor tudjuk egyenletesebben vissza is juttatni az esőszegény időszakokban.

Esővízgyűjtők a kertben

Esővízgyűjtő sok épített dolog lehet a kertben. Egy hatalmas IBC tartály, egy külön erre a célra gyártott, földbe süllyeszthető esővízgyűjtő tartály a legáltalánosabb.

De esővizet gyűjthetünk például egy olyan kerti tóban is, melynek van puffer része, tehát van egy olyan plusz felülete, melyet eláraszthat a víz tartósan, és akár tárolni is tudja a vizet.

Szárazpatakok értelme

A szárazpatakra nem akkor van szükség, amikor a dizájnról beszélünk. Egy szárazpatak akkor lesz igazán hasznos, amikor egy meredek kertnél el kell vezetni a lehulló csapadékot, pontosabban irányítani kell a víz mozgását.

A szárazpatak az esőmentes időszakban csak egyszerűen szép, egyfajta ívet ad egy-egy kertrésznek. Esős időszakban viszont vezeti a víz útját, és nem kell attól tartani, hogy nagy vízmosások keletkeznek a kertben.

A kerti tó is lehet víztározó szerepben
A kerti tó is lehet víztározó szerepben (fotó: Pixabay)

Esőkertek valódi haszna

Egyre divatosabb esőkertet építeni, nem is csoda, hiszen köbméter arányosan akár négyszeres vízmennyiséget képes megkötni és a talajban elvezetni, egy részét pedig tárolni. Ez egy olyan térségben is hasznos, ahol városi környezetben nem megoldott a csapadékelvezetés, de egy kertnél is, ha teraszokat hozunk létre, mert nagyon nagy a lejtés, akkor esőkertekben össze lehet gyűjteni a csapadékot szintenként.

Talajfüggő, hogy egy kert mennyi vizet tud „feldolgozni”

Mire is gondolok a feldolgozás alatt? Egy vályogtalaj nagyon sok esőnél teljesen dagonyássá válik és cuppog benne a gumicsizma a lábunk alatt. Nagyon hosszú ideig egy teljesen saras kert lesz az eredmény.

Ezzel szemben egy homoktalajnál akár a 100 mm egyszerre lehulló csapadék is csak egy átmeneti pocsolyás állapotot képez és másnapra már szinte nyoma sincs a sok esőnek.

Ennek függvényében érdemes viszont megválasztani azt a technológiát, amivel a leghatékonyabban tudjuk a vizet elvezetni vagy eltárolni, mert másképp viselkedik egy agyagos kertnél egy esőkert és másképp hatékony egy homoktalajnál.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Gyakori hibák szobanövények ápolásánál

2024. november 15. 05:40

Még a gyakorlottabb hobbikertészek is követnek el hibákat a szobanövények ápolásánál. Nehéz az összes hibalehetőséget összeszedni, de a leggyakoribbakra minden válasz benne lesz ebben a cikkben, amivel már eredményesebb lesz a szobakertészkedés.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Így készül a dézsató!

2023. július 30. 06:40

Aki szeretne otthon hangulatos kerti tavat készíteni, de nincs hozzá elegendő helye, akkor készíthet könnyedén dézsatavat!

Mit jelent a vízbiztonság a kertben?

2024. október 16. 05:40

Vízbiztonság alatt elsősorban a víz megtartását értjük, amikor a lehető legtöbb vizet megpróbáljuk a talajban és/vagy tárolókban minél hosszabb ideig megőrizni.

Víz a kertben: milyen a jó víz?

2022. május 21. 05:36

Most, hogy az esővíz "értékesebb az aranynál" is, az esővíz gyűjtése rendkívül fontos. Egyrészt EC és pH szempontjából az egyik legjobb víznek minősül, másrészt az öntözésre a legkiválóbb megoldás.

Nem kell túlmisztifikálni: vizes élőhelyek a kertben

2024. október 10. 05:40

A vizes élőhelyből sokfélét építhetünk mi magunk is, de sok más, akár díszítőelemként használt vízlelőhelyet is kitalálhatunk (pl. madáritatók).