Most, hogy végre esik az eső, sőt egyes térségekben talán sok is, el kell gondolkodni hosszútávon azon, hogyan tároljuk a vizet a kertben. Számos megoldás van, csak némi barkácsolási munkával vagy kertépítési tevékenységgel járhat.
A víztározás a kertben nagy feladat, mert az időjárás igen szélsőséges. Mivel egyes időszakokban akár hetekig semmi csapadék, majd hirtelen nagyon sok esik, így a minél több víz eltárolása rendkívül fontos, mert akkor tudjuk egyenletesebben vissza is juttatni az esőszegény időszakokban.
Esővízgyűjtők a kertben
Esővízgyűjtő sok épített dolog lehet a kertben. Egy hatalmas IBC tartály, egy külön erre a célra gyártott, földbe süllyeszthető esővízgyűjtő tartály a legáltalánosabb.
De esővizet gyűjthetünk például egy olyan kerti tóban is, melynek van puffer része, tehát van egy olyan plusz felülete, melyet eláraszthat a víz tartósan, és akár tárolni is tudja a vizet.
Szárazpatakok értelme
A szárazpatakra nem akkor van szükség, amikor a dizájnról beszélünk. Egy szárazpatak akkor lesz igazán hasznos, amikor egy meredek kertnél el kell vezetni a lehulló csapadékot, pontosabban irányítani kell a víz mozgását.
A szárazpatak az esőmentes időszakban csak egyszerűen szép, egyfajta ívet ad egy-egy kertrésznek. Esős időszakban viszont vezeti a víz útját, és nem kell attól tartani, hogy nagy vízmosások keletkeznek a kertben.
Esőkertek valódi haszna
Egyre divatosabb esőkertet építeni, nem is csoda, hiszen köbméter arányosan akár négyszeres vízmennyiséget képes megkötni és a talajban elvezetni, egy részét pedig tárolni. Ez egy olyan térségben is hasznos, ahol városi környezetben nem megoldott a csapadékelvezetés, de egy kertnél is, ha teraszokat hozunk létre, mert nagyon nagy a lejtés, akkor esőkertekben össze lehet gyűjteni a csapadékot szintenként.
Talajfüggő, hogy egy kert mennyi vizet tud „feldolgozni”
Mire is gondolok a feldolgozás alatt? Egy vályogtalaj nagyon sok esőnél teljesen dagonyássá válik és cuppog benne a gumicsizma a lábunk alatt. Nagyon hosszú ideig egy teljesen saras kert lesz az eredmény.
Ezzel szemben egy homoktalajnál akár a 100 mm egyszerre lehulló csapadék is csak egy átmeneti pocsolyás állapotot képez és másnapra már szinte nyoma sincs a sok esőnek.
Ennek függvényében érdemes viszont megválasztani azt a technológiát, amivel a leghatékonyabban tudjuk a vizet elvezetni vagy eltárolni, mert másképp viselkedik egy agyagos kertnél egy esőkert és másképp hatékony egy homoktalajnál.
Kiemelt kép: Pixabay