A lakás levegőjének tisztasága nem csak attól függ, hogy mennyit szellőztetünk. Bár azt gondolnánk, hogy ennek van a legtöbb köze az igazsághoz, pedig egy növények nélküli lakás levegője ugyanúgy kellemetlen érzetű, mintha nem szellőztetnénk eleget.
Aki sokat utazik, az gyakran vendége a szállodáknak. Én a legtöbbször a szállodai szobákban érzem azt a fura “szagot”, ami olyan mesterkélt, tiszta, de mégsem. Belépek és az első dolgom az ablakot kinyitni, hogy jöjjön be levegő legalább. És a legtöbb esetben szobanövényeknek még nyomát sem látni, maximum porfogó műanyagból.
Rengeteg oxigént termel egy nagyobb szobanövény, de ez még mind semmi!
Létezik egy nagyobb léptékű NASA-kutatás, melyben a szobanövények levegőtisztító hatását vizsgálták.
“Ebben a tanulmányban a növények leveleit, gyökereit, talaját és kapcsolódó mikroorganizmusait értékelték a beltéri légszennyező anyagok csökkentésének lehetséges eszközeként. Ezenkívül ebből a munkából egy új megközelítést terveztek a beltéri légszennyező anyagok, például a cigarettafüst, a szerves oldószerek és esetleg a radon magas koncentrációjának eltávolítására szolgáló növényi rendszerek használatára. Ez a légszűrő kialakítás egyesíti a növényeket aktívszén-szűrővel. Ennek a szennyvízkezelési vizsgálatokból kifejlődött tervezésnek az alapja a nagy mennyiségű szennyezett levegő aktív szénágyon történő mozgatása, ahol a füst, a szerves vegyi anyagok, a patogén mikroorganizmusok (ha vannak) és esetleg a radon elnyelődik a szénszűrőben. A növényi gyökerek és a hozzájuk kapcsolódó mikroorganizmusok ezután elpusztítják a patogén vírusokat, baktériumokat és szerves vegyi anyagokat, végül ezeket a légszennyező anyagokat új növényi szövetekké alakítják. Úgy gondolják, hogy a lebomlott radontermékeket felveszik a növényi gyökerek és megmaradnak a növényi szövetben.” – Írja a NASA hivatalos közleménye.
De hogyan néz ez ki a gyakorlatban?
Például a nyomdai festékek és ragasztóanyagok triklóretilén nevű vegyületét a gerbera és a Dracaena fragrans hasznosítja és bontja le. Pontosan ezért jó irodai növénynek a Sansevieria is, hiszen szintén ennek a vegyületnek a lebontásában van szerepe.
Formaldehidek nagyon sok minket körülvevő anyagban vannak. Ilyenek a forgácslapok, a rétegelt lemez is, melyből a bútorok készülnek. Viszont a datolya pálmától a kislevelű fikuszon át még az aloe vera és a rákvirág is hasznosítás után lebontja.
Kiemelt kép: Pixabay