Házikert

Kefevirág: a mutatós mediterrán szoliter növény

Agrofórum Online

Régi vágyam volt, hogy nagy dézsában nevelt kefevirágom legyen és az álmom teljesült is, de elbuktam a teleltetésnél. Idén már okosabb voltam, így elhoztam azokat a tapasztalatokat, amivel egy kefevirágot sikerrel lehet évről évre tartani.

A mutatós mediterrán szoliter növények ugyanúgy feladhatják a leckét, ha nem tudunk ideális teleltetési módot kialakítani, mint egy citrusféle vagy egy leander. A kefevirág, az ólomvirág, a duranta és még sorolhatnám a listát, melyekkel évek óta küzdök – gyakorlott kertész létemre is. Csoda hát, hogy egy teljesen kezdő hobbikertésznek nem sikerül azonnal? Bizony, hogy nem! A hiba nem feltétlen a kezdő hobbikertész gépezetében van.

Amit a kefevirágról tudni érdemes

A kefevirág (Callistemon citrinus), ha valahol jól érzi magát, akkor igen nagy szoliter növénnyé nevelhető. Ausztrália száraz, meleg égövi területeiről származik, ahol akár 5-6 méteres, örökzöld növénnyé tud fejlődni.

A kefevirág a nevét a virágáról és annak formájáról kapta. Piros virágait körkörösen, valóban üvegmosó kefére hasonlító formában hozza.

Évente kétszer is virágzik, egyszer tavasszal, másodszor nyár végén augusztus-szeptember magasságában.

A nyári időszakban a napos, meleg helyet kedveli, savanyú talajigényét kell megadni elsősorban számára és a lágy öntözővizet. Talán emiatt is nem a kezdő kertészek növényeként említeném.

Teleltetéskor viszont minimum 7 Celsius fokot kell neki tartani, ugyanúgy igényli a fényt ebben az időszakban is.

Elvirágzás után érdemes metszeni, mert virágait az ágvégeken hozza.

Kefevirág szoliter növény
Kefevirág

Mit lehet elrontani a szoliter növény, azaz a kefevirág tartásánál?

A teleltetés az egyik kardinális pont. Fontos a kefevirágnak, hogy alulról a dézsája sem fázhat. Ez azt jelenti, hogy ha például a hideg pince vagy melléképület levegője ugyan 7 Celsius fok felett van, de a padló, amire letesszük nagyon hideg, akkor a növény fázni fog.

A lágy víz a másik pontja a nehézségnek. A legtöbb víz kemény, főleg a csapvizek. Lágyítani egy vizet házi körülmények között úgy lehet, hogy először felforraljuk, majd visszahűtjük, szobahőmérsékleten tároljuk és utána adjuk a növényeknek. Ez valójában a legtöbb növénynek jobb lenne, mint a sima csapvíz. Az esővíz is lágy víznek számít, így ha van lehetőség gyűjteni az esővizet, akkor a kefevirágunk csak örülni fog neki.

A savanyú talajhoz viszont érdemes erre való talajkeveréket vásárolni és ha vannak tűlevelűek a kertben, akkor a tűleveleket is beszórhatjuk a növényünk talajfelszínére. Tápanyagozásnál használhatunk áfonyához való keverékeket is emiatt.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Mérgező növény a mikulásvirág?

2022. december 30. 04:38

Ajándékba kaptam egy szép mikulásvirágot. Azt szeretném megtudni, hogy mérgező növény-e a mikulásvirág?

Fukszia teleltetése hogyan történik?

2022. december 28. 11:36

Amikor jön a tél és a hideg, rögtön kérdés lesz: hogyan teleltessük a fuksziát?

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Miért nem hoz virágokat a fokföldi ibolya?

2023. január 26. 08:05

Korábban rendszeren virágzó fokföldi ibolyám egy ideje nem képez virágokat. Áthelyezésre került a növény, lehet, hogy ez okozza a problémát?