Sok évvel ezelőtt az Erdőtelki Arborétumban találkoztam először a kínai barátcserjével, melynek érdekes illata és habitusa rögtön a kedvencek közé emelte ezt a hálás cserjét.
Az alapfaj a kínai barátcserje (Vitex negundo), a díszváltozat csak szimplán barátcserje (Vitex agnus-castus) néven ismert.
A kínai barátcserje (Vitex negundo) Kelet-Afrikában és Délkelet-Ázsiában őshonos, lombhullató cserje vagy cserje termetű fa. Európában díszfaként ültetik másik változatát, de hazájában a népi gyógyászatban van jelentősége.
Értékes hatóanyagai vannak
Ha közel megyünk a növényhez, netán a leveleit megfogva megszagolgatjuk megdörzsölés után, akkor érezhető a jellegzetes illata. Levelei alkaloidot (nisindin), flavonokat, luteolin-7-glükozidot, kaszticint, iridoid glikozidokat, karotint, benzoesavat, béta-szitoszterolt tartalmaznak. Magjában béta-szitoszterol, benzoesav és ftálsav, gyulladásgátló diterpén és artemetin található. Kérgéből vaníliasavat, p-hidroxi-benzoesavat és luteolint izoláltak már a kutatók.
Az ázsiai orvoslásban így kapott nagy szerepet a papok világában, akik az első leírói voltak ennek a növénynek. Levelének főzetét fekélyek borogatására, belsőleg pedig puffadás, migrénes fej- és fogfájás, köhögés ellen használják. Gyökere ekcéma és más bőrbajok, májpanaszok, lépnagyobbodás, reuma, köszvény, hátfájás ellen jó, magjainak féregirtó hatása van.
Mit tud a dísznek ültetett barátcserje?
A Vitex agnus-castus névre keresztelt dísznek ültetett barátcserje a karcsúméhek és más beporzó rovarok kedvelt növénye. Az eredeti fajhoz képest sokkal több élénk kék virágot hoz, jó mézelő, így értékes növény a méhbarát kertben is.
A melegedő éghajlatunk miatt értékes kerti növény is lehet, hiszen jól bírja a szárazságot, 2-3 méter magasra növő cserje lesz belőle.
Legszebb példányait az Erdőtelki Arborétumban lehet megfigyelni, ahol jól látszik másik fő díszítő értéke is: az ezüstösen élénk, hideg kékeszöld levelei. Színes levelű díszcserjékkel így jól társítható, főleg, ha nagy levelűek társaságába ültetjük, akkor különleges levélformája is megmutatkozik.
Hatóanyagait tekintve az alapfajra hasonlít, bár attól némiképp eltérő. A népgyógyászatban főleg nőgyógyászati panaszokra találni róla leírásokat.
Hormonokat nem tartalmaz, jótékony hatásának lényege azonban éppen az agyalapi mirigy serkentése – különösen az LH-hormonnak nevezett lutropin termelésére vonatkozóan. Ez közvetett módon növeli a szervezet progeszteron-termelését – ez az anyag pedig a menstruációs ciklus szabályozását segíti. A prolaktin-termelés szabályozását is javítja. Az enyhén megemelkedett prolaktin-szint csökkentése nemcsak néhány meddő nőnél lehet hasznos, de azoknál is, akik melle a PMS (premenstruációs szindróma) részeként nyomásérzékeny.
Kiemelt kép: Botanikaland.hu