Házikert

Komposzt vagy mulcs legyen az avarból?

Agrofórum Online

Az ősz beköszöntével a természet csodálatos színekbe öltözik, azonban ezzel együtt megjelennek a lehullott levelek is, amelyek komoly feladatot jelentenek a kerttulajdonosok számára. Az avar kezelése nem csupán esztétikai kérdés, megfelelő módszerek alkalmazásával javíthatjuk a talaj egészségét és gazdagíthatjuk kertünket.

A koronájukat cserélő növények ősszel természetes módon hullajtják el leveleiket, amelyeket érdemes gondosan kezelni. Ezek a levelek nem csupán felesleges hulladékok, hanem értékes tápanyagforrást is jelentenek a kert számára, ha helyesen használjuk fel őket.

Miért ne hagyjuk a leveleket halmokban?

A levelek halmozódása alatt a pázsit és más növények elpusztulhatnak, mivel a fény nem éri el őket, és a nedvesség túl sokáig megmarad, ami gombásodáshoz és rothadáshoz vezethet. Ezért érdemes őket rendszeresen összegyűjteni, hogy elkerüljük a talaj károsodását.

A gyűjtést célszerű száraz időben végezni, mivel a nedves levelek nehezebbek, és összetapadnak, ami nehezíti az összegyűjtést. Használhatunk lombseprűt vagy lombfúvót, de kisebb területeken kézzel is összeszedhetjük őket.

Fontos, hogy a gyepet is tisztán tartsuk, mivel a fű alá szorult levelek rothadni kezdhetnek, amely idővel károsodáshoz vezethet. Gyűjtés után a hasznosítás többféleképpen történhet. Készíthetünk belőlük komposztot vagy felhasználhatjuk őket mulcsozáshoz is.

Amennyiben a komposztálás mellett döntünk, érdemes a leveleket kisebb darabokra aprítani, hogy gyorsabban lebomoljanak. Mulcsként csak terítsük őket egyenletesen a talaj felszínére, ügyelve arra, hogy ne legyen túl vastag a réteg, mivel ez akadályozhatja a talaj szellőzését.

Kerüljük a levelek égetését, mivel ez nemcsak szennyezi a levegőt, hanem értékes tápanyagforrástól is megfosztjuk a kertet. Ráadásul az égetés során keletkező hamu sem biztosít megfelelő tápanyagot, és a talaj pH-értékét is kedvezőtlen irányba változtathatja.

Komposztálás vagy mulcsolás?

A két hasznos megoldás az avar jótékony felhasználására eltérő célokat szolgálnak, és más-más előnyökkel járnak, így érdemes tudnunk, számunkra melyik lehet ideális választás.

Mulcsozás során a lehullott leveleket aprítva közvetlenül a talaj felszínére terítjük. Ez egy remek megoldás, ha gyorsan szeretnénk védeni a talajt, mert ez a réteg segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát, védi a növények gyökereit a hidegtől, és gátolja a gyomnövények növekedését, ezenfelül idővel lebomlik, így tápanyagot juttat a talajba.

Előnye, hogy gyors, egyszerű, és azonnal felhasználható. Hátránya viszont, hogy a levelek lassabban bomlanak le a talajon, így ha túl vastagon terítjük őket, megakadályozhatják a talaj megfelelő szellőzését.

Komposztálás esetén a leveleket egy komposzthalom részeként bomlasztjuk le, ahol más szerves anyagokkal, például konyhai hulladékkal és fűnyesedékkel keverve a levelek gyorsabban és egyenletesebben bomlanak le, mint a mulcs esetében. A kész komposzt gazdag tápanyagforrást jelent a növények számára, és javítja a talaj szerkezetét.

Előnye, hogy kontrollált környezetben történik, így a tápanyagok koncentrált formában állnak rendelkezésre. Ugyanakkor hátránya, hogy időigényesebb folyamat, és komposztálóhelyre van szükség, amit rendszeresen karban kell tartani.

Mikor melyiket válasszuk?

Ha gyors eredményt szeretnénk, például téli talajvédelemre, a mulcsozás a praktikusabb megoldás, mert azonnal használható. Különösen jó választás, ha a talajt szeretnénk óvni a kiszáradástól vagy megvédeni a fiatal növények gyökereit a fagyoktól.

Amennyiben ezt a megoldást alkalmazzunk, ügyeljünk arra, hogy a levelek mindenképpen szárazak legyenek, és vékony rétegben terítsük őket a talajra, így elősegítve a légáramlást, szükség esetén forgassuk át, hogy elkerüljük a nedvesség felhalmozódását.

Ezzel szemben, ha hosszabb távon, koncentrált tápanyagpótlást szeretnénk a kertbe juttatni, és van lehetőségünk a komposztáló kialakítására, akkor a komposztálás jobb választás, mivel kiegyensúlyozottabb és gazdagabb talajjavító anyagot biztosít.

A kettőt akár kombinálhatjuk is: tavasszal a mulcsréteget beforgathatjuk a talajba, és ezzel javíthatjuk a szerkezetét, míg a komposztot tápanyagként használhatjuk a növények fejlődése során.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért ne égessük el metszés után a leander részeit!

2024. október 5. 16:10

Már kis mennyiségben is mérgező lehet, egy felnőttnél akár egy-két levél elfogyasztása is súlyos tüneteket, szívritmuszavart, hányást, hasmenést, szédülést és légzési problémákat okozhat.

Jót tesz a sör a fikusznak?

2024. október 5. 10:10

Magyarországon a legtöbb családnál találunk legalább egy szobafikuszt (Ficus elastica), sőt, az óvodákban, iskolákban, állami intézményekben és uszodákban is.

Térhatárolás biodiverz módon

2024. október 5. 05:40

A vegyes sövénynek rengeteg előnye van, és ez nem csak a biodiverzitás, vagy más néven a biológiai sokféleség. Lássuk milyen előnyökre számíthatunk!

Hogyan védekezzünk a kártevők ellen a lakásban?

2024. október 4. 05:40

Miért különösen fontos ez a téma? Mert szobában sokszor nem használhatunk olyan vegyszereket, amik a kertben működnek.

Mulcsfajták: kéregmulcs, fenyőmulcs és a többi

2022. november 19. 06:21

Milyen anyagok használhatók mulcsozásra? Melyik mulcsot, milyen célra használjuk? Bemutatjuk a kéregmulcs, a fenyőmulcs és társaik előnyeit és hátrányait.

Tippek kánikula idejére, amiket a kertben használhatunk

2024. augusztus 12. 05:40

Tippek következnek kánikula idejére, hogy a kert újra örömhely legyen.

Lassan már ember sem kell a mulcsozáshoz – itt a Müthing és az AgXeed szenzációs gépe

2023. október 23. 09:10

A mulcsozás is azon munkafolyamatok közé tartozik, amely viszonylag egyszerűen automatizálható. Az ezen a téren specialistának számító Müthing meg is alkotta az első humán kezelő nélküli gépét.

Nyakunkon a fagyok - last minute feladatok a kertben

2020. november 25. 04:36

Az első komoly fagyok előtt még gyorsan ültethetünk szabad gyökerű fákat is, amelyekből ilyenkor még széles a kínálat a kertészetekben.