Házikert

Leégett a bőrünk kertészkedés közben? Van természetes megoldás!

Agrofórum Online

Ha már nyár és kerti munka, akkor a kellemetlen része is aktuális: amikor leég a bőrünk a napon. De nem kell megijedni, rengeteg hasznos megoldás van, ami ráadásul nem feltétlen a gyógyszertárból érkezik.

Népi praktikák a tejfeltől a pálinkáig

A hideg tejföl jól hűti az égett bőrt, még nagyanyáink is ezt használták. A hideg tejföl, ahogy rákerül a meleg bőrfelületre, elkezd hőt elvonni belőle és ettől a fájdalom is hamar csökken. Ugyanígy a pálinkával is, mert az alkohol párolgásával hűl a bőrfelület. A megfigyelések alapján még csak nem is hámlik le később az égett felület, de ezt ki kell próbálni, mert saját tapasztalatom ebben nekem nincs. A pálinkát mi másra használjuk…

Ápoló olajokkal a gyógyuló bőrért

Az égett bőr nagyon érzékeny és fáj is rendesen. Egyrészt a hűtésről kell gondoskodni, másfelől a hámosodás és a bőr táplálása a feladat. Rengeteg jó olajat lehet találni manapság már erre, mint például az értékes édesmandula-olaj vagy a sárgabarackmag-olaj.

Másik érdekesség, hogy egyre több természetgyógyász ismerős használja a bio kendermagolajat erre a célra és a jojobaolajat is, amivel szintén sok jó tapasztalat van már.

A bázisolajoknál is az a fontos, mint minden kozmetikumnál, gyógynövénykészítménynél, hogy ellenőrzött helyről, jó minőségűt kell vásárolni, 100%-ban tiszta alapanyagból készültet, mert mégiscsak gyógyászati dologról van szó.

Házliag is készíthetünk naptejet magunknak

Szerencsére sok lehetőség van akár házilag is naptejet készíteni, és rengeteg jó recept is létezik hozzá, de én most a saját kedvencünket ismertetem inkább, mert ezt évek óta készítjük és teljesen jól működik a nyári időszakban. Természetesen itt is igaz: az egyéni érzékenységekre oda kell figyelni.

A házi naptej összetevői:

  • 50 gramm sheavaj,
  • 50 gramm méhviasz,
  • 50 gramm kókuszolaj,
  • 50 gramm kakaóvaj,
  • 100 gramm olívaolaj,
  • 50 gramm nem nanoszemcsés cink-oxid,
  • pár csepp E-vitamin,
  • tetszés szerint 5-10 csepp illóolaj, például levendula.

Az összetevőket alacsony hőfokon olvasszuk meg és keverjük össze, majd tégelybe töltsük!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Miért barnulnak a babérmeggy levelei?

2022. augusztus 21. 04:36

Milyen igényei vannak a babérmeggynek? Miért barnulnak el a babérmeggy levelei?

A szabadföldön termesztett paradicsom hiánybetegségei és élettani károsodásai

2019. augusztus 15. 04:36

Miért fontos a hiánybetegségek és élettani károsodások ismerete? Mik lehetnek a kiváltó tényezők? Hogyan jelentkezhetnek a szabadföldön termesztett paradicsomon a talaj- és időjárási tényezőkből, valamint a tápanyag-ellátásból adódó károsodások?

Mi lehet az oka, hogy foltosodnak a paradicsombogyók?

2023. július 8. 04:38

Valamiért foltosodnak a paradicsombogyók, mi lehet az oka? Büdös bogár vagy esetleg valami betegség? A levelek zöme szinte mindegyik egyszínű, nem nagyon látszik rajta foltosodás, pár levél kicsit bepöndörödött. Inkább a termésen látszik ez a fajta elváltozás.

Erről ismerhető fel a napégés, és így védekezhetünk ellene

2023. szeptember 19. 17:10

Sajnos a károsan erős napsugárzás idén sem kímélte a növényeket, a perzselési tünetek a szőlőn, a gyümölcsféléken, a zöldségeken, de még a dísznövényeken is mutatkoztak, az ebből eredő károk az árutermelő gazdaságokat, kisüzemeket és hobbikertészeteket egyaránt sújtották.