A macskák számára van pár olyan illóolaj, mely hatóanyaguk okán nem való cicák közelébe. Egyes illóolaj-hatóanyagokat nem is tud a szervezetük lebontani, mérgezők a macskák számára. Most ezen a listán megyünk végig, melyek a jó és rossz olajok a cicusok számára.
A macskák nagyon érdekes állatok, mert egyes illóolaj összetevőkre olyan szinten allergiásak, hogy a szervezetük képtelen lebontani, és így mérgező hatással van rájuk. Ezek többek között a citrusfélék illóolajai és a menták egy nagy csoportja. Magas koncentrációban valóban károsak a cicákra. De ha hallottunk már a macskamentáról, akkor ebben a növényben az az érdekes, hogy ez szinte drogként hat rájuk és egyszerűen imádják – nem véletlen az elnevezés is.
Ugyanez igaz lesz az illatosított gyertyákra is, ha van macska a lakásban!
200 millió szag felismerése
Egyes kutatások szerint a macskák 200 millió szagot képesek felismerni. Ezzel szemben a kutyák csak 100 millió szagot éreznek, ami azért érdekes, mert negyvenszer nagyobb az agyukban az a terület, ami a szagfelismerésért felelős. Hogy ez valóban így van-e, nem tudom, de a legtöbb kutatásban ezeket az információkat találtam, amikor a kisállat-herba irányában kutakodtam saját kísérleteim kapcsán.
Mint aromaterápiában és gyógynövényekben jártas szakember engem nemcsak az illóolajok növényvédelmi hatása érdekel kutatási területként, hanem az állatgyógyászatban betöltött szerepük is. Ez a háziállatokból a hozzánk közel állóknál még fontosabb kérdés, hiszen mi emberek is igen sokféle illatot hozunk be magunkkal a lakásba, gondolva itt a parfümtől a dezorodokon át az öblítők és illatgyertyák világára is. Vajon mit érezhet ebből egy macska?
Másik érdekesség, hogy történt olyan felmérés is, ahol az embereket vizsgálták: az emberek 20%-a utasított el rengeteg olyan alapvető illóolajat és illatanyagot, amit használunk napi szinten. Vajon akkor a macskák (és más háziállatok) ebből mit érzékelhetnek?
Különösen veszélyes illóolajok macskákra
Van egy rövidnek tűnő lista, mely a vörös lista is lehetne, ami tilos: teafaolaj, levendula, eukaliptusz, bergamot, fahéj, citrom, narancs, rózsa, rozmaring, geránium. A legtöbb emlős nem, de a macskák érzékenyek a monoterpén szénhidrogénekre (terpének), például a pinénre és a limonénre. Ez azt jelenti, hogy a citrusféléket és a tűlevelű illóolajokat sem szabad macskák körül használni.
Ennek az az oka, hogy hiányzik a glükuronid-transzferáznak nevezett májenzimük, emiatt a macskák nem képesek eliminálni egyes vegyületeket a máj glükuronidáz enzimrendszer révén, mint a legtöbb egyéb emlősfaj. Alapvetően ez azt jelenti, hogy ennek a fontos méregtelenítő mechanizmusnak a hiánya bizonyos vegyületek lassúbb eltávolítását eredményezi, ha egyáltalán ez lehetséges. Ismert tény az is, hogy szükségesek bizonyos enzimek egy adott anyag elbontásához és hatékony kiválasztásához, de ennek hiánya a toxinok felhalmozódásához vezet a szervezetükben.
Fordítsuk le ezt illóolajok nyelvére!
Az előbb említett anyagok közé tartoznak tehát a fenolok és más benzolgyűrűket tartalmazó vegyületek, amelyeket megtalálhatunk többek között az édeskömény, a borsmenta, a teafa, az eukaliptusz és a majoránna illóolajaiban is. Írjuk fel ezeket is bőszen a tiltólistára tehát a korábban említett citrusfélék mellé.
Emellett rendkívül érzékenyek a ketonokra, növényekre lefordítva a rozmaringra, fodormentára, kaporra és a zsályára is.