Májusban egyre több kerti díszcserje kezdi el virágzását, amivel bearanyozzák mindennapjainkat. A májusban nyíló díszcserjék egy része ráadásul ehető virágként is jelen van, ami még jobban emeli kertészeti értéküket.
Boglárkacserje – Kerria japonica
Még a levelek sehol nincsenek ezen a zöldhajtású cserjén, már az élénksárga bojtokhoz hasonlító virágok elkezdenek nyílni rajta nagy tömegben. Szinte az aranyeső utáni első virágzó cserjék közé tartozik.
Dísznövényként szolitercserje, önmagában is megállja a helyét térelemként. Terjedő tövű, így ásóval könnyen szétosztható tőosztással is. Nagy helyigénye miatt olyan kertekbe ajánlott telepíteni, ahol érvényesülni tud mind formája, mint a rengeteg tavaszi virága. Kék és lila íriszek mellett ráadásul a színkontraszt még izgalmasabbá teszi ezt a cserjét.
Bodzavirágok a friss szörpért is
A májusi időszak a bodzavirágzás ideje is, amikor százszám nyílnak a nagy tányérok a nemes bodza hajtásain. A bodza esetében egy nagyon nehéz dolog van a növényvédelmi oldalon: esős tavaszon, de még egy általános tavaszi időjárás esetén is, sajnos a levéltetvek nem kímélik a bodzát, viszont virágzási időszakban a permetezése nem feltétlen megoldható.
Japán díszbirsek pár fajtája – Chenomeles sp.
A japán díszbirsek pár fajtája szintén májusban nyílik. Egyes korai fajták ugyan áprilisban elnyílnak már, de a ‘Pleniflora’ teltvirágú bordó fajta ebben az időszakban kezdi csak bontani virágait.
A díszbirsek virága gyógyteák alapanyagaként szolgálhat (ha nem vegyszeres helyről gyűjtik), de későbbi termését is majd be lehet főzni más gyümölcsökkel összefőzve.
Dúsvirágú díszalmák – Malus halliana
Április közepétől egészen május közepéig nyílnak a díszalmafák virágai is. Sokszor a virágzás egybeesik a cseresznyevirágzással, így az olyan kertekben, ahol mindkét faj megtalálható, igazi habos virágpompa lesz a kert.
Ezernyi virága a díszalmafáknak vonzzák a beporzó rovarokat, így nem csak botanikai értelemben kincsek, de a rovarvilág szempontjából is fontos fák.
Keleti gyöngyvessző – Spirea x vanhuttei
A fehér virágú díszcserjék listájába tartozik a keleti gyöngyvessző is. Hatalmas virágtengert képes kinevelni egy-egy cserje, így érdekes látvány egy cserjesorban és egy évelőágyásban is.
Mivel igen jó a tűrőképessége ennek a cserjének, így városi kertekbe, közparkokba is gyakran ültetik.