Házikert

Mi a baj a kokárdavirággal?

Agrofórum Online

Szeretném már az elején leszögezni, hogy nagy kokárdavirág-kedvelő vagyok és elképesztően jól adaptálható növény az alföldi homoktalajokra, mert szívós, rendkívül hosszan és sokat virágzik. De megvannak a veszélyei is.

Sok évvel ezelőtt egy teljesen üres, parlagon lévő terület volt a kertünk és egy nagy diófa, egy japánbirs és egy nagy tuja kivételével semmi más nem volt benne. Elkezdtek megtelepedni az öntözés hatására a vadvirágok, pár telekkel arrébb kokárdavirággal volt tele egy utcafront és “loptam belőle” magot ősszel, és úgy gondoltam, hogy ha szerencsém van, akkor elvetve nekünk is lesz legalább egy virágos folt a kertben tavasztól majd. Innen kezdődött minden, egy pár “gömbnyi” maggal.

Gyorsan szaporodik öntözés nélkül is

A nagyvirágú kokárdavirág (Gaillardia × grandiflora) fészekvirágzatú, az őszirózsafélék családjába tartozó, lágyszárú és évelő növény. A kertekben az inkább egynyári Gaillardia pulchella, vagyis pompás kokárdavirág és az évelő Gaillardia aristata szálkás kokárdavirág terjedt el, de a természetben  megjelentek vegyes képet mutatnak, valószínűleg nemesített fajták és további fajok génjeit is hordozhatják.

Abból a pár gömbnyi virágfejből tele érett magokkal mára már egy jó 10 négyzetméternyi virágos terület és elkószált kokárdavirág szigetek alakultak ki.

Kokárdavirág
Kokárdavirág (fotó: Pexels)

Vajon özönnövény lesz egyszer a kokárdavirág?

Szívósságának és rendkívül könnyű terjedésének hála hosszútávon elképzelhető lehet, hogy inváziós fajjá válik, de a megfigyelések alapján egy igen jó méhcsalogató növényről is beszélünk.

Nagy előnye fenntartható kerteknél, hogy mivel nagyon jól adaptálható egy szárazságtűrő kertben is, így a méhbarát kert alapnövényeként tekinthetünk rá, ha kordában tudjuk tartani.

A megfigyelések alapján kiszorítja a parlagfüvet és más gyomnövényeket is.

Már Európa szinten felfigyeltek a terjedésére, de egyelőre még nem tartozik az özönnövények közé. 

Hol érzi jól magát igazán a kokárdavirág?

Nagyon tágtűrésű növényről beszélünk, tehát akár egy öntözésmentes vagy nagyon kevés vizet kapó kertben is megállja a helyét. Napsütötte helyen magasabbra növekszik, mint árnyékban vagy félárnyékban. Persze árnyékban és félárnyékban is megél, de alacsonyabb növény lesz belőle, kevesebb virággal.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Cserepes növények, amelyek túlélik a telet odakint

2024. december 16. 09:40

Télen is örömét lelheti a kinti zöld növényekben. Vannak olyan cserjék, virágok és fűszernövények, amelyek ellenállnak a hidegnek.

Homoki prérifű: futótűzként terjed homokterületeinken az új inváziós fűfaj

2019. október 16. 05:36

A homoki prérifüvet 2017 óta számos helyen találták meg a kiskunsági homokterületeken, ahol korábbi parlagokon és elsődleges homoki gyepekben fordul elő, valamint Debrecen belterületén, fajszegény leromlott gyepekben megtelepedve, gyakorlatilag egynemű, összefüggő foltokat, néhol többhektáros állományokat képez.

Papíreperfa, császárfa és más külhoni fák a kertben

2022. augusztus 29. 05:37

Változik az időjárás, igen nagyok a szélsőségek, új növényfajok jelennek meg és egyre több tud inváziós fajként is viselkedni, ami miatt megfontolandó a telepítésük.

Inváziós kártevők: a vadgesztenyelevél-aknázómoly

2019. június 10. 08:46

A hazánkba érkező inváziós kártevő fajok jelentős része szántóföldi növényeinket, vagy a kertészeti kultúrákban a gyömölcsfáinkat vagy éppenséggel a zöldségféléket károsítják.

Inváziós kártevők: - A harlekinkatica

2018. november 24. 08:36

A harlekinkatica hazai megjelenése után rövid időn belül a leggyakoribb katicabogarunk lett. Annak ellenére, hogy mint ragadozó, jelentős hasznot hajt a kártevők szabályozásával, veszélyt jelent a Magyarországon őshonos rovarokra, így elterjedése természetvédelmi szempontból kifejezetten károsnak tekinthető.