Házikert

Minden, amit az árnyékliliom téli gondozásáról tudni kell

Agrofórum Online

Az árnyékliliom remek téltűrő növény, amely aztán a hideg idő elmúltával csodaszép zöld vagy csíkos levelekkel díszíti a kertünket.

Kifejezetten szívós növény, amely félárnyékos, sőt, árnyékos helyen is megél, de ahhoz, hogy egész évben életerős maradjon, fel kell készítenünk az évszakváltásra az őszi hónapok során.

Az árnyékliliom számára kedvező a hűvösebb hőmérséklet, amikor a növény nyugalmi fázisban van. A hideg időjárás ugyanis hozzájárul ahhoz, hogy a növény tavasszal jobban fejlődjön és egészségesebbé váljon. Onnan tudhatjuk, hogy elérkezett az idő a téli védelem előkészítésére, hogy a növény levelei elfonnyadtak, visszaszáradtak a talajszintre.

Mielőtt mindez lezajlik, a növény a következő szezon növekedéséhez szükséges táplálékot termeli a „háttérben”. Ne vágjuk hát vissza, amíg ez a folyamat teljesen be nem fejeződött.

Az árnyékliliom visszavágása 

Azt megelőzően, hogy az árnyékliliomok nyugalmi állapotba kerülnének, a növények a leveleiket a tápanyagok felszívására és a tápanyagtermelésre használják. Ha a lombozat még az eredeti színében pompázik, nem jött el az ideje a növény visszavágásának. Várjunk, amíg a levelek teljesen elszáradnak vagy a földig hervadnak. Ez általában egy kiadós fagy után következik be.

Ha a növény már visszaszáradt, metszőollóval vágjuk vissza a talaj szintjéig. A levágott részeket tegyük a komposztra. A növény többi részét takarjuk be egy vékony réteg mulccsal. Óvatosan bánjunk vele, mert a túl sok mulcs olyan nedves réteget teremthet, amely a tél folyamán vonzza a csigákat. A tavasz első hónapjaiban távolítsuk el a mulcsot.

Téli gondozás cserepekben

Az árnyékliliom egyre nagyobb népszerűségnek örvend a konténeres évelő növények között. A cserepes árnyékliliom téli ápolása rendkívül fontos. Amikor a hőmérséklet eléri a 0 fokot, a cserép és annak tartalma megfagy. Kerüljük a természetes anyagú cserepeket, például a kezeletlen agyagot, mert az magába szívja a vizet és a fagy hatására szétreped. Válasszunk inkább műanyag cserepeket!

Többféle lehetőség közül választhatunk.

  • Ha van egy fűtetlen garázsunk vagy fészerünk, akkor a cserepet télire helyezzük el ott. A leghidegebb hónapok elmúltával vigyük vissza a növényt a szabadba, és öntözzük meg.
  • Ássuk a földbe a cserepet. Takarjuk be földdel a pereméig, és mulcsozzuk.
  • Vegyük ki a növényt a cserépből, és télire ássuk el a kertben. Tavasszal ássuk ki, és tegyük vissza a cserépbe.
  • A cserepet bugyoláljuk be zsákvászonnal, ponyvával, vagy takarjuk be egy vastag levélréteggel. Fedjük le a területet takarófóliával.

Téli öntözés

Az árnyékliliomok télen nyugalmi állapotba kerülnek, és nem igényelnek öntözést. A hideg időjárás előtt, ősszel havonta egyszer bőségesen öntözzük meg a növényt. Ez segít felkészíteni az árnyékliliomot a téli nyugalmi időszakra. Nem szükséges azonban meglocsolni a növényt, ha kap rendszeresen csapadékot. A cserepes árnyékliliomot a tél folyamán néhány alkalommal meg kell öntözni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A bromélia megfelelő teleltetése – baj, ha vizenyős foltok jelennek meg a leveleken

2024. november 14. 08:10

Epifita életmódjuk alkalmassá teszi arra, hogy beltéri növényként neveljük őket, hiszen alkalmazkodtak az alacsony tápanyagszükséglethez.

Így válasszunk növényt sírokra!

2024. november 14. 05:40

Egy sír esetében az is fontos szempont, hogy mivel többnyire nem járunk ki pár naponta a temetőbe, olyan növényeket érdemes választani, melyeknek nem okoz gondot a szárazság, netán a tűző nap.

Sürgős tennivalók a kertben, még a tél beállta előtt

2024. november 13. 14:40

Mindezt pár nap, így akár egy hétvége alatt is el lehet végezni, kiváltképp, ha jó idő van, ezért érdemes kesztyűt húzni és megtenni, amit még meg kell tennünk odakint.

Szoliter növények télen: egyedül állva, egyedülállóan szépek

2024. november 13. 09:40

A szoliter növények olyan kertészeti elemek, amelyeket gyakran egyedül, magukban ültetünk el a kertben.

Mikor és hogyan metsszük meg a magnóliát?

2024. március 30. 04:39

Hogyan ápoljuk a magnóliát? Mikor és hogyan metsszük meg? Válaszukat nagyon várom!

Miként gondozzuk a mikulásvirágot a hosszan tartó szépségéért?

2023. december 6. 04:40

Hogyan gondozzam a mikulásvirágot, hogy minél tovább szép maradjon?

A krizantém gondozásának aranyszabályai

2019. november 21. 13:39

A dísznövény-nemesítők évszázados munkájának köszönhetően a sokoldalú és változatos krizantémnak sikerült kilépnie a „temetői virág” szerepéből, és mára a vágott, cserepes és kerti változataival meghódította az otthonokat, a kerteket és a parkokat is. Mit tehetünk házikert-tulajdonosként azért, hogy margitvirágaink éveken keresztül legszebb pompájukban, egészségesen növekedjenek?

Mire kell figyelni, hogy a japán juhar levelei szép vörösek legyenek?

2023. augusztus 31. 04:36

Érdeklődöm, hogy a kertbe telepített párakapu jó megoldás-e a juhar páraigényének fedezésére? Ha nem, akkor mit tanácsol? Illetve a vörös lombszín mikor érhető el? Mire kell figyelni, hogy a juharfám levelei egészségesek és szép vörös színűek legyenek?