Az árnyékliliom remek téltűrő növény, amely aztán a hideg idő elmúltával csodaszép zöld vagy csíkos levelekkel díszíti a kertünket.
Kifejezetten szívós növény, amely félárnyékos, sőt, árnyékos helyen is megél, de ahhoz, hogy egész évben életerős maradjon, fel kell készítenünk az évszakváltásra az őszi hónapok során.
Az árnyékliliom számára kedvező a hűvösebb hőmérséklet, amikor a növény nyugalmi fázisban van. A hideg időjárás ugyanis hozzájárul ahhoz, hogy a növény tavasszal jobban fejlődjön és egészségesebbé váljon. Onnan tudhatjuk, hogy elérkezett az idő a téli védelem előkészítésére, hogy a növény levelei elfonnyadtak, visszaszáradtak a talajszintre.
Mielőtt mindez lezajlik, a növény a következő szezon növekedéséhez szükséges táplálékot termeli a „háttérben”. Ne vágjuk hát vissza, amíg ez a folyamat teljesen be nem fejeződött.
Az árnyékliliom visszavágása
Azt megelőzően, hogy az árnyékliliomok nyugalmi állapotba kerülnének, a növények a leveleiket a tápanyagok felszívására és a tápanyagtermelésre használják. Ha a lombozat még az eredeti színében pompázik, nem jött el az ideje a növény visszavágásának. Várjunk, amíg a levelek teljesen elszáradnak vagy a földig hervadnak. Ez általában egy kiadós fagy után következik be.
Ha a növény már visszaszáradt, metszőollóval vágjuk vissza a talaj szintjéig. A levágott részeket tegyük a komposztra. A növény többi részét takarjuk be egy vékony réteg mulccsal. Óvatosan bánjunk vele, mert a túl sok mulcs olyan nedves réteget teremthet, amely a tél folyamán vonzza a csigákat. A tavasz első hónapjaiban távolítsuk el a mulcsot.
Téli gondozás cserepekben
Az árnyékliliom egyre nagyobb népszerűségnek örvend a konténeres évelő növények között. A cserepes árnyékliliom téli ápolása rendkívül fontos. Amikor a hőmérséklet eléri a 0 fokot, a cserép és annak tartalma megfagy. Kerüljük a természetes anyagú cserepeket, például a kezeletlen agyagot, mert az magába szívja a vizet és a fagy hatására szétreped. Válasszunk inkább műanyag cserepeket!
Többféle lehetőség közül választhatunk.
- Ha van egy fűtetlen garázsunk vagy fészerünk, akkor a cserepet télire helyezzük el ott. A leghidegebb hónapok elmúltával vigyük vissza a növényt a szabadba, és öntözzük meg.
- Ássuk a földbe a cserepet. Takarjuk be földdel a pereméig, és mulcsozzuk.
- Vegyük ki a növényt a cserépből, és télire ássuk el a kertben. Tavasszal ássuk ki, és tegyük vissza a cserépbe.
- A cserepet bugyoláljuk be zsákvászonnal, ponyvával, vagy takarjuk be egy vastag levélréteggel. Fedjük le a területet takarófóliával.
Téli öntözés
Az árnyékliliomok télen nyugalmi állapotba kerülnek, és nem igényelnek öntözést. A hideg időjárás előtt, ősszel havonta egyszer bőségesen öntözzük meg a növényt. Ez segít felkészíteni az árnyékliliomot a téli nyugalmi időszakra. Nem szükséges azonban meglocsolni a növényt, ha kap rendszeresen csapadékot. A cserepes árnyékliliomot a tél folyamán néhány alkalommal meg kell öntözni.