Házikert

Minden, amit az árnyékliliom téli gondozásáról tudni kell

Agrofórum Online

Az árnyékliliom remek téltűrő növény, amely aztán a hideg idő elmúltával csodaszép zöld vagy csíkos levelekkel díszíti a kertünket.

Kifejezetten szívós növény, amely félárnyékos, sőt, árnyékos helyen is megél, de ahhoz, hogy egész évben életerős maradjon, fel kell készítenünk az évszakváltásra az őszi hónapok során.

Az árnyékliliom számára kedvező a hűvösebb hőmérséklet, amikor a növény nyugalmi fázisban van. A hideg időjárás ugyanis hozzájárul ahhoz, hogy a növény tavasszal jobban fejlődjön és egészségesebbé váljon. Onnan tudhatjuk, hogy elérkezett az idő a téli védelem előkészítésére, hogy a növény levelei elfonnyadtak, visszaszáradtak a talajszintre.

Mielőtt mindez lezajlik, a növény a következő szezon növekedéséhez szükséges táplálékot termeli a „háttérben”. Ne vágjuk hát vissza, amíg ez a folyamat teljesen be nem fejeződött.

Az árnyékliliom visszavágása 

Azt megelőzően, hogy az árnyékliliomok nyugalmi állapotba kerülnének, a növények a leveleiket a tápanyagok felszívására és a tápanyagtermelésre használják. Ha a lombozat még az eredeti színében pompázik, nem jött el az ideje a növény visszavágásának. Várjunk, amíg a levelek teljesen elszáradnak vagy a földig hervadnak. Ez általában egy kiadós fagy után következik be.

Ha a növény már visszaszáradt, metszőollóval vágjuk vissza a talaj szintjéig. A levágott részeket tegyük a komposztra. A növény többi részét takarjuk be egy vékony réteg mulccsal. Óvatosan bánjunk vele, mert a túl sok mulcs olyan nedves réteget teremthet, amely a tél folyamán vonzza a csigákat. A tavasz első hónapjaiban távolítsuk el a mulcsot.

Téli gondozás cserepekben

Az árnyékliliom egyre nagyobb népszerűségnek örvend a konténeres évelő növények között. A cserepes árnyékliliom téli ápolása rendkívül fontos. Amikor a hőmérséklet eléri a 0 fokot, a cserép és annak tartalma megfagy. Kerüljük a természetes anyagú cserepeket, például a kezeletlen agyagot, mert az magába szívja a vizet és a fagy hatására szétreped. Válasszunk inkább műanyag cserepeket!

Többféle lehetőség közül választhatunk.

  • Ha van egy fűtetlen garázsunk vagy fészerünk, akkor a cserepet télire helyezzük el ott. A leghidegebb hónapok elmúltával vigyük vissza a növényt a szabadba, és öntözzük meg.
  • Ássuk a földbe a cserepet. Takarjuk be földdel a pereméig, és mulcsozzuk.
  • Vegyük ki a növényt a cserépből, és télire ássuk el a kertben. Tavasszal ássuk ki, és tegyük vissza a cserépbe.
  • A cserepet bugyoláljuk be zsákvászonnal, ponyvával, vagy takarjuk be egy vastag levélréteggel. Fedjük le a területet takarófóliával.

Téli öntözés

Az árnyékliliomok télen nyugalmi állapotba kerülnek, és nem igényelnek öntözést. A hideg időjárás előtt, ősszel havonta egyszer bőségesen öntözzük meg a növényt. Ez segít felkészíteni az árnyékliliomot a téli nyugalmi időszakra. Nem szükséges azonban meglocsolni a növényt, ha kap rendszeresen csapadékot. A cserepes árnyékliliomot a tél folyamán néhány alkalommal meg kell öntözni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan készítsük fel a magaságyásokat a télre?

2024. október 11. 09:40

A magaságyásban a legtöbb növény elfagy vagy visszahúzódik. Egy részüket muszáj kiszedni, a többi táplálékot biztosíthat a kerti állatoknak.

A veronikacserje ápolásának trükkjei

2024. október 11. 05:40

A veronikacserje az őszi időszakban virít és a legtöbb kertben megállná a helyét alapvetően. Viszont ennek a növénynek is van pár trükkje, amit érdemes ismerni.

Így gondozzuk az évelő krizantémot a nyugalmi időszakban!

2024. október 10. 08:40

A növényeket a legjobban hűvös és világos helyen lehet átteleltetni, legfeljebb 8 °C-on.

Nem kell túlmisztifikálni: vizes élőhelyek a kertben

2024. október 10. 05:40

A vizes élőhelyből sokfélét építhetünk mi magunk is, de sok más, akár díszítőelemként használt vízlelőhelyet is kitalálhatunk (pl. madáritatók).

A muskátli négy legfőbb ellensége

2024. május 28. 14:40

Ha négy tanácsot betartunk, a muskátli kevés munkával is egész nyáron rengeteg virággal örvendeztet meg bennünket.

A muskátli gondozása és élettani károsodásai

2021. augusztus 23. 05:39

A muskátli Dél-Afrikából származik. Az eredeti élőhelyére jellemző körülményeknek megfelelően a napos és meleg helyeken fejlődik a legszebben.

Amit a dúsan virágzó muskátliról tudni érdemes

2024. június 12. 11:40

A muskátli az egyik legellenállóbb balkonnövény. Ha elég fényt, nedvességet és tápanyagot kap, virágozni fog. De mit tehetünk érte még?

Hova ültessük és hogyan gondozzuk a somot?

2024. szeptember 27. 04:36

Kertembe szeretnék somot ültetni, melynek termése is ehető. Hova ültessem és hogyan gondozzam?