Miért és hogyan hónaljazzuk a paradicsomot?

Agrofórum Online

Paradicsom gondozásával kapcsolatban van kérdésem Önökhöz. Miért kell hónaljazni a paradicsomot? Hogyan kell ezt a munkát elvégezni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A paradicsom az egyik leggyakrabban előforduló zöldségfaj kiskerti körülmények között. Bőséges termésmennyiség eléréséhez azonban nem elég megfelelő mennyiségű vízzel, jó minőségű talajjal, tápanyagokkal és kellő napfénnyel ellátni, hanem a növényeket rendszeresen ápolni, gondozni is szükséges. A legtöbb paradicsomfajtára jellemző ugyanis, hogy leveleik tövéből új hajtások, úgynevezett oldalhajtások, vagyis hónaljhajtások törnek elő, melyek eltávolításának kiemelt szerepe van a növény nevelése során. Ezt a folyamatot általában hónaljazásnak (kacsozásnak) nevezik, mely elvégzése során arra szükséges ügyelni, hogy ezeket a hajtásokat nem tépni, hanem törni kell a nagyobb sebek kialakulásának megelőzése érdekében.

A hónaljazást érdemes kézzel, nem pedig metszőolló vagy olló segítségével végezni, ezzel kerülendő el az esetleges vírusfertőzések átvitele. A legalkalmasabb időszak e munkálat elvégzésére délelőtt, esetleg a kora délutáni órákban van, ezzel biztosítható a sebek gyorsabb beszáradása, a kórokozókkal való fertőzés akadályozása, valamint a növények ekkor jobban is törnek. A hajtások eltávolítását minél korábban ajánlatos elvégezni, de 5-6 cm-es fejlettségben már mindenképpen. Az intenzív növekedési időszakban a hónaljhajtások képződése és fejlődése is meglehetősen gyors, így érdemes heti gyakorisággal a növényeket átnézni és a hónaljakból előtörő hajtásokat kitörni.

A hónaljhajtások eltávolításának számos pozitív hatása ismeretes. Elsősorban a növények a rajtuk képződő túlzott mennyiségű hajtástól és levelektől egy idő után teljes mértékben elsűrűsödnének, átláthatatlan bokrokká válnának. A rengeteg levéllel rendelkező, sűrű növény több vizet és tápanyagot is használ fel, valamint a növény zöld részekre való dolgozása miatt kevesebb termést fog képezni. A nagy lombtömeg árnyékot is képez, így a meglévő termések érése is késve következik be. A növények rendszeres hónaljazásával továbbá kisebb lesz helyigényük is, kevesebb vizet és tápanyagot igényelnek, többet teremnek és nem utolsó sorban a szél által átjárható lombozat kevésbé lesz fogékony a gombás betegségek kialakulására. 

Miért nem válik pirossá a paradicsomom? 7 lehetséges ok

2023. augusztus 31. 15:40

Sok kertész bajlódik azzal, hogy az elvetett paradicsomja, vagy a nagy gondossággal felnevelt palántáin termő paradicsomok egyszerűen nem lesznek kellően pirosak – olyanok, mint a boltban kapható társaik.

Mit tehetünk a hernyók által károsított paradicsomok megmentéséért?

2024. augusztus 25. 04:39

Paradicsomjaim tömeges érése most indult meg. A zöld és érett bogyók között sok a megfúrt, lyukas bogyó, melyekben hernyók élnek. Mit tudok tenni a paradicsomok megmentése érdekében?

A HREZ (magas ellenálló-képességű) paradicsomok egészségesek maradnak

2023. október 5. 13:40

A HREZ (az Enza Zaden cég magas ellenálló képességű növényeinek) bevezetése azokat a termesztőket hivatott támogatni, akiknek az elmúlt években a ToBRFV-vel kellett megküzdeniük.

Paradicsomproblémák és megoldásaik

2024. július 28. 08:10

A paradicsomon többféle kórokozó is jelen van, ugyanakkor igazán látványos, gyors és durva kártételt általában a paradicsomvész, vagy fitoftóra (Phytophthora infestans) tud előidézni.