Ha ősz, akkor az ősszel ültethető hagymások ideje is itt van. Ehhez adunk most pár tippet, hogy hogyan is érdemes ültetni, hogy a siker garantált legyen!
Jó minőségű hagyma
Talán az egyik legfontosabb tényező, a magas minőségű virághagyma. Mivel már a legtöbb multi polcán ugyanúgy kapható virághagyma, mint a kertészetekben, így nem árt tudni, mi az ismérve a jó minőségű virághagymának.
A jó minőség egyik alapvető ismertetője, hogy a zacskókban nem lehet penészes a hagyma. Sokfelé, ahogy a ládákba begyömöszölik a virághagymás zacskókat, nem tudnak a hagymák lélegezni, a nejlonzsákon belül befüllednek és a gyökerek oldala felől egy penészesedés indul meg. Ezt általában fehéres vagy zöldes apró foltok formájában vehetjük észre.
A hagyma nem lehet puha! A legtöbbször a penész mellett a hagymás puhulása is megfigyelhető, ezzel együtt a szagok is megjelennek. Ha finom illatú (földillatú, fűrészpor illatú, stb) a hagyma, akkor várhatóan még minden rendben lesz vele.
Ne legyen összeszikkadva! Pár növényfajt leszámítva a rendes hagymán látszik, hogy élettel teli, csak pihen. Nincs kővé szilárdulva, nem ráncos. Akárcsak a vöröshagymavásárlásnál, itt is hagyatkozzunk a szemünkre és orrunkra.
Hagymaültetű kosárral vagy anélkül?
Klasszikus eset, amikor elültetünk egy csomó virághagymát és alig pár év alatt szinte teljesen eltűnnek. Ilyenkor, ha épp nem a vakond túrja ki vagy más föld alatti rágcsáló rágja el, akkor a hagyma „költözik” mélyebb részekre. Ennek kiküszöbölésére találták fel a hagymaültető kosarakat. A hagymaültető kosár egy műanyag peremes, lyukacsos, rácsos tálca valójában, ami a hagymákat viszonylag egy helyben tartja. Ha olyan hagymást ültetünk, amit ősszel például fel kell szedni, akkor a hagymaültető kosár csak megkönnyíti.
Mikroműanyag? Sokan az utóbbi időben óckodnak a műanyag hagymaültető kosártól, elvégre elegendő mikroműanyag van már így is a talajban. Részben igazuk is van, bár ezeket a kosarakat is komoly laborvizsgálatoknak vetik alá és nem engedhetnek ki magukból a vegyi anyagokat. Már persze, ha jó minőséget vásároltunk.
Hagymaültető kosárnak megteszik egyébként az olyan vesszőkosarak is, melyek eléggé ki vannak már száradva ahhoz, hogy ne tudjanak legyökeresedni. 2-3 év alatt komposztálódnak, utána a hagymákat felszedve újraalkothatók a kis kosarak is.
Mit ültetünk ősszel?
A hagymások közül a jácint, nárcisz, tulipán, a gyöngyikék, krókuszok, díszhagymák tipikusan ősszel ültetendő hagymásnövények. A különlegesebbek közé tartoznak a hóvirágok, tőzikék, egyesek a liliomot is ősszel ültetik el a kertben, mely enyhe teleken gond nélkül át is telel vagy talajtakarással a cudarabb teleken is kinthagyható. A téltemető, a puskinvirág, a különböző szellőrózsák és a cigányvirág is az őszi hagymások közé tartozik.
Az ültetési mélység mindegyik esetében eltérő, érdemes azt a szemléletet követni, ha a csomagoláson nincs ismertető az ültetési mélységről, hogy a hagyma magassága legyen a hagymára került föld magassága is, akkor van elegendő mélységben, de például a jácintoknál akár kicsit magasabbra is ültethetjük a hagymákat, ha mulcsozott az ágyásunk.