Házikert

Sansevieria: különleges anyósnyelvek

Agrofórum Online

Az anyósnyelv (Sansevieria) az egyik leginkább "retro" növény a szobanövénylistán. Hála a nemesítők szorgalmas munkájának mára már számos szép és modern fajtával is bővült az alapfajok listája.

Nevét sokféleképpen ismerhetjük magyarul. Egyik legismertebb az anyósnyelv, de gyakran fácánlevél vagy tigrislevél néven is ismert a szobai szanzavéra. Természetes élőhelye a trópusi Afrika és előfordul a trópusi éghajlatú ázsiai területeken is.

Érdekessége, hogy egyes szanzavérákat az értékes rostjaik miatt termesztik, kiváló kötélalapanyagok, szőnyegalapanyagok.

A kínai mitológiában is jelen van a növény és jótékony dolgokat társítanak hozzá. A kínaiak szerint aki szanzavérát tart, annak Isten odaajándékozta a hét erényt. A mitologikus növényt napfényes helyre tették, feldíszítették Főnix-madárral és sárkányokkal. Míg a szerencsebambuszt, mely valójában Dracaena nálunk, addig a kínaiaknál a szanzavérát tartják szerencsehozó növénynek.

Fajok sokasága a Sansevieria-család

Mint fentebb már említettem, egyes fajokból kötelet és szőnyeget is lehet készíteni, míg másokat szerencsehozóként ismernek. De milyen ismert fajai és fajtái vannak még?

  • Sansevieria trifasciata Laurentii – Sárga szegélyű anyósnyelv
  • Sansevieria trifasciata Hahnii – Törpe anyósnyelv, Törpe szanzavéra
  • Sansevieria cylindrica – Angólai hengeres anyósnyelv
  • Sansevieria francisi
  • Sansevieria bacularis
  • Sansevieria zeylancia – Ceyloni szanzavéra
  • Sansevieria hyacinthoides – Rosttermő szanzavéra

A legismertebb retro időkben tartott változata a sárga szegélyű ‘Laurentii’, míg a modern idők új hengeres anyósnyelve a S. cylindrica bekúszott a modern lakberendezés világába is.

Kínában szerencsehozó növényként tekintenek rá (fotó: Pexels)

Milyen igénye van a szanzavéráknak?

Érdekessége, hogy az egyik olyan növény, mely jól bírja a cigarettafüstöt, így tudott az 1960-as években is elterjedni, amikor hatalmas divatja volt az otthon füstölgésnek. Viszonylag egy “igénytelen faj”, bár ezt nem szeretem növényekre mondani, inkább úgy fogalmaznék, hogy tág az igényeinek a skálája, így kezdő kertészek is eredményesen tarthatják.

Van pár dolog, amire viszont érzékenyebb: ilyen a túlöntözés felülről és a tűző napra való költöztetés. A szanzavérát igyekezzünk alulról öntözni és nem kell túl sűrűn, mert húsos, lédús levelei a túlöntözésre kirothadnak.

Ugyanígy a tűző napot sem szereti, levelei hamar megégnek és elszáradnak.

A legjobban a szűrt napfényt és az állandó 18 Celsius-fok körüli hőmérsékletet kedveli, de fényszegényebb szobákban is megmarad, maximum felnyúlnak levelei. A nyári időszakban tápoldatozhatjuk, de maximum 3 hetente, zöld szobanövényeknek, levéldísznövényeknek való tápoldattal.

Kiemelt kép: Pexels

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

„Nem azért öntözünk, mert megéri . . .” Beszélgetés Szikszai Tamás vezérigazgatóval 

2019. május 1. 16:14

Legutóbb 2018-ban jártunk az Agro-Harta Zrt.-nél, ugyancsak repcevirágzás idején. Akkor is az öntözésről beszélgettünk Szikszai Tamással, meg a beszélgetésbe bekapcsolódó Wéber Péterrel, az igazgatóság elnökével.Tervek és a tervek útjában álló nehézségekről váltottunk szót.

Az öntözés fontossága

2023. július 24. 17:15

Miért is van szükség öntözésre? A célok szerint megkülönböztetünk tároló, vízpótló, frissítő, trágyázó, fagyvédelmi és talajjavító öntözést.

A szántóföldi öntözés fejlesztése a cél

2021. április 27. 11:59

A KITE Zrt. zászlaján a fenntarthatóság különösen kiemelt helyet foglal el. Célkitűzései közé tartozik a technológiai soraiban a talajok okszerű használata, mely megőrzi azokat a jövő generációi számára. Most egy nyertes pályázat keretében valósulhat meg egy olyan öntözési szaktanácsadási rendszer kialakítása, mely ezt az elvet szolgálja.

Öntöződobokkal a jó termésbiztonságért

2023. május 16. 09:06

Szerencsére ma már léteznek olyan öntözőberendezések, melyek használatával a termésátlag nemcsak szinten tartható, hanem növelhető is.