Klasszikus olvasói és kertépítős kérdés, hogy szabad-e nyáron növényeket ültetni? Itt is a józan ítélőképességünket kell elővegyük egy kis szakmai segítséggel.
Mivel sok kertet és nem mellesleg közterületet is nyáron építenek, így a válasz alapvetően egyértelműen igen. De miért is kérdés akkor ez? Mert még egy közterületi növényesítésnél is van olyan, hogy kicsit várni kell, hiszen a nagy kánikula, a forró szél azért nem segíti a növények begyökeresedését. Ilyenkor még a nagy beruházásoknál is jó indok ez a csúszásra.
Hogyan ültessünk nyáron?
Az egyik aduász a letermett gombakomposzt! Nagyon sokszor javaslom a friss kertbarátoknak, hogy ha tudnak, szerezzenek nagyobb mennyiségben letermett gombakomposztott, hiszen ez egy nagyon tápanyagdús talajkeverék, ami a gombatermesztésnél a termés után már “felesleges”, és ezt a letermett gombakomposztot értékesítik.
Minél több szerves anyagot juttatunk ki a növény gyökere köré (nem töményen, hanem már komposztálva, mert kiégetné a gyökereket), annál jobb lesz az eredés is.
Léteznek gélképző anyagok is már
A fóliaházainkban masszív homoktalaj van, és mint tudjuk jól, az nem a legideálisabb a termesztésre. Bár évek óta trágyázunk (nyúltrágya átkomposztálva és a paprikák, chilik imádják), mégis a homoktalaj csak egy homoktalaj. Ilyenkor ültetésnél egy ideje teszteljük a talajkolloidokat, melyek kocsonyás anyagként vonják be a szabadgyökerű palánták gyökerét. A kristályos kolloidszemcséket feloldjuk, a géles anyagba belemártjuk a gyökereket és már mehet is a földbe a növény. Így a kolloid fokozatosan engedi el a vizet és ellátja nedvességgel a gyökereket.
Magas UV-sugárzás a növényeknek is gond lehet!
Nem minden növény van felkészülve szövetileg a kánikulára és a magas UV-sugárzásra, így akár az is előfordulhat, hogy először félárnyékba kell tenni szoktatásképp az új növényeket és majd utána az új helyre. Addig is öntözni, öntözni és öntözni, hiszen a cserepekben hamarabb kiszárad a növény.
Mivel a nyári ültetés egyfajta sokkhatás a növénynek, az sem hiba, főleg, ha új kertet telepítünk be, hogy eleinte óvatosan tápanyagozunk, és ha tudjuk, hogy előtte mivel “etették” a növényeket, akkor ugyanazzal segítjük őket. Állattenyésztésben is ismert a tápváltás problematikája, hogy az állatnak is idő kell, mire átszokik másra. Bármilyen meglepő ez a növényeknél is így van, és gyakran betegségként látják a gyakorlatlanabb kertbarátok, pedig csak időleges tápanyaghiány lép fel.
Vagy lehet relatív tápanyaghiány, hiszen még nincs begyökeresedve a növény és a talajból még nem tudja felvenni a tápanyagokat új helyén. Ilyenkor a lombtrágyázással segíthetjük a növényünket!
Kiemelt kép: Pexels