Házikert

Ültessen korbácsliliomot őszre!

Agrofórum Online

A korbácsliliom (Eremurus) egy különleges, egzotikus megjelenésű növény, amely kora ősszel, szeptembertől októberig ültethető el a kertben. Ez a napimádó virág magas, látványos virágzatával tavasztól nyárig díszíti majd a kertet, azonban ahhoz, hogy igazán pompásan fejlődjön, fontos, hogy megfelelő helyre és a kellő időben ültessük.

Ültetése során az egyik legfontosabb szempont az időzítés, mivel ez a növény kora ősszel kerül a földbe, leginkább szeptember és október között, amikor a talaj már lehűlt, de még nem érkeztek meg a fagyok.

Az ültetés előtt érdemes gondosan megválasztani a helyet, mivel a korbácsliliom kifejezetten a napos, meleg helyeket kedveli.

A talaj tekintetében nagyon fontos, hogy jó vízelvezető képességű legyen, mert a növény gyökerei érzékenyek a pangó vízre, és könnyen rothadásnak indulhatnak, amennyiben túl sok nedvességet kapnak.

Amikor kiválasztottuk a megfelelő helyet, készítsünk elő egy olyan talajt, amely jól szellőzik és nem túl kötött. Ha a kert talaja túlságosan agyagos vagy nehéz, érdemes homokkal vagy kaviccsal lazítani rajta, hogy a víz gyorsan átfolyhasson, és ne álljon meg a gyökerek körül.

Ügyeljen az ültetési mélységre

Az ültetési mélység kulcsfontosságú: a hagymák teteje nagyjából 5-7 centiméterrel legyen a föld alatt, ami éppen elég ahhoz, hogy a hagyma védve legyen a fagyoktól, de ne kerüljön túl mélyre, mert így nehezebben tör majd elő tavasszal.

Az ültetéskor ügyeljünk arra is, hogy a gyökerek szépen terüljenek el a gödörben, ne csomósodjanak össze, mivel ez akadályozhatja a növény fejlődését, valamint a gödör elég széles legyen, amelyet a végén humuszos földdel töltsön fel.

Miután elültettük a hagymákat, enyhén öntözzük meg a talajt, de ne áztassuk el, mert ez, különösen az ősz elején, amikor még viszonylag meleg lehet, kárt okozhat a hagymákban. A téli fagyok ellen érdemes mulccsal védeni a földet, amely szigeteli a növényt, és megakadályozza, hogy a talaj túl gyorsan hűljön le vagy száradjon ki.

Nagyobb területet igényel

Az Eremurus különleges igényei közé tartozik, hogy – mivel mélyre hatoló gyökereket növeszt – nagyobb területre van szüksége, így érdemes más növényektől távolabb ültetni, hogy zavartalanul fejlődhessen. Tavasszal, amikor a növény növekedésnek indul, fontos, hogy rendszeresen öntözzük, de csak annyira, hogy a talaj nedves maradjon, és ne álljon víz a gyökerek körül.

A téli időszakban ne felejtse el, hogy a hagymák különösen érzékenyek a pangó vízre és könnyen rothadásnak indulhatnak. Ahhoz, hogy a növény átvészelje a téli időszakot és tavasszal elinduljon a növekedése, érdemes rendszeresen ellenőrizni a tél folyamán is a talajt.

Amennyiben szükséges, lazítsa meg a talajt, és ha lehetséges, tegyen alá több homokot vagy kavicsot, hogy biztosítsa a megfelelő vízelvezetést!

Tartsa szem előtt, hogy a növény csak mérsékelten fagytűrő, azért ha a mulcsréteg nem elég vastag vagy nem megfelelő, a fagyok károsíthatják a hagymákat. Ennek jele lehet, ha a mulcs alatti talaj túl gyorsan áthűl, vagy ha keményre fagy, ami esetenként azt eredményezheti, hogy a hagymák megsérülnek.

Ilyenkor fontos, hogy ellenőrizzük a mulcsréteget, és szükség esetén pótoljuk azt. Bár a korbácsliliom télen a föld alatt pihen, az esetleges fagykár vagy gyökérrothadás csak tavasszal válik láthatóvá, amikor a növény nem hajt ki időben, vagy nagyon gyengén indul meg a fejlődése. Ezért előrelátóan fontos, hogy télen rendszeresen figyeljük a talajt, a vízelvezetést és a hőmérsékleti viszonyokat, és biztosítsunk elegendő védelmet a hideg ellen.

Bár elég igényes növény, amelynek igen sok gondoskodásra van szüksége ahhoz, hogy szép legyen, de ha idővel sűrűsödésnek indul, akkor biztosan tudhatjuk: megfelelően gondoztuk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A tuja őszi gondozása: ne mulasszuk el az öntözést sem!

2024. október 3. 14:40

Az őszi időszakban a tujákat alaposan meg kell öntözni, hogy elegendő nedvességet raktározzanak el a gyökerek.

Hamarosan szedhető a csipkebogyó: így tárolhatjuk be télire

2024. október 3. 05:40

A dér által megcsípett csipkebogyó elkezd megpuhulni és könnyebb is lesz feldolgozni, akár gyógyteának, akár lekvárnak használnánk fel.

Mi legyen a zöldségek szárával szezon végén?

2024. október 2. 05:40

Egy kertben semmi sem hulladék, ha fenntartható módon kertészkedünk.

A legszebb őszi balkonnövények

2024. október 1. 09:40

Ősszel kicsit nehezebb a dolgunk, ha szépen mutató növényeket szeretnénk a virágládába ültetni. Mutatjuk, milyen virágokat érdemes választani.

Miért nem hozott bimbót a karácsonyi kaktusz?

2022. december 13. 04:37

A karácsonyi kaktusz nem hozott bimbókat. Mi lehet a probléma?

Mire ügyeljünk a muskátli dugványozása során?

2024. szeptember 9. 12:10

Miként dugványozzam megfelelően a muskátlit? Mire figyeljek a művelet során?

A krizantém gondozásának aranyszabályai

2019. november 21. 13:39

A dísznövény-nemesítők évszázados munkájának köszönhetően a sokoldalú és változatos krizantémnak sikerült kilépnie a „temetői virág” szerepéből, és mára a vágott, cserepes és kerti változataival meghódította az otthonokat, a kerteket és a parkokat is. Mit tehetünk házikert-tulajdonosként azért, hogy margitvirágaink éveken keresztül legszebb pompájukban, egészségesen növekedjenek?

Medinilla: miért potyognak le a levelei?

2022. november 15. 05:38

A medinilla a díszlevélfafélék családjába tartozó, egyik legszebb fajként élénk rózsaszín, bókoló virágaival hamar belopja magát a szívünkbe.