Hogyan szaporíthatók a szobanövények?

Agrofórum Online

Szeretnék tájékoztatást kérni arról, hogy a szobanövények szaporítására milyen módszereket lehet alkalmazni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szobanövények esetében is gyakran elterjedt szaporítási módszer a dugványozás. Ekkor a szaporítani kívánt növényről levágva, vagy letörve egy részét gyökereztető közegbe helyezzük addig, amíg azok gyökeret nem fejlesztenek. A gyökeresedéshez sok víz, magas páratartalom és jó fényellátás is szükséges. Szobanövényeinkről megfelelő fejlettség esetében bármikor szedhető dugványkészítésre alkalmas hajtás. Dísznövényeink közül e módszerrel szaporítható pl. a krizantém, muskátli, futóka, borostyán, korallvirág, mikulásvirág és a buzogányvirág is.

A dugványozáshoz a hajtásokat a szárcsomó alatti résznél vágjuk el, majd a jobb eredés érdekében gyökereztető hormonba is dughatjuk. A közeg nemcsak víz, hanem homok, perlit, kőzetgyapot, tőzeg, valamint ezek keveréke is lehet, a lényeg, hogy a levegőt és a vizet is jól tartsa, jól kezelhető legyen és fertőzésmentes. Vízben pl. a leander, fukszia, mályvarózsa gyökereztethetők eredményesen.

Vannak szobanövények, melyek a leveleik, vagy a levelei egy részének dugványozásával is kiválóan szaporíthatók (begónia, afrikai ibolya, korallvirág, vízipálma, szanzevéria). Az afrikai ibolya esetében a levélnyél, a begóniánál pedig a levéllemez teljes felülete jól gyökeresedik. A szanzevéria leveleit kb. 10 cm-es nagyságú darabokra vágjuk fel és úgy helyezzük bele gyökereztető közegünkbe. A páratartalom biztosítása érdekében zacskót is húzhatunk a cserepekre.

Sok növény könnyen szaporítható tőosztással is. A páfrányok, vitorlavirág, flamingó, kukoricavirág tövei. Ebben az esetben a töveket egymástól óvatosan szétbontva, esetleg vastagabb részeit szétvágva osszuk fel a növényeket, majd ezt követően végezzük el ültetésüket. 

A kúszó és futó szobanövények esetében egyszerű szaporítási mód a bujtás, az ilyen növények szárcsomói a talajon vagy a talajban jól gyökeresednek, így az anyanövényről történő leválasztás nélkül is szaporíthatók pl. szobai futóka. A megöregedett, felkopaszodott, felnyurgult növények esetében ifjítást is végezhetünk bujtással.

Keleti gyümölcsmoly vagy barackmoly károsít?

2019. június 11. 14:31

S. László kérdése: Lehet, hogy a keleti gyümölcsmoly támadta meg az őszibarackomat? Mit tegyek ellene? Hogyan különböztethetem meg a barackmolytól?

Megmenthető még a teljesen bebarnult levelű Hardenpont téli vajkörtefa?

2023. július 25. 04:38

Idén tavasszal ültetett Hardenpont téli vajkörtém levelei teljesen bebarnultak. Mi lehet az oka? A levelek nem foltokban rozsdásodtak és azután barnultak, hanem az egész levél teljes felülete kezdett fokozatosan barnulni és elszáradni. Most tavasszal április elején ültettem. Megmetszettem a csúcsát, a törzsben úgy tűnik, van még nedvkeringés. Megmenthető még esetleg? Vagy ki kell ásni és újat ültetni helyette?

Rengeteg lyuk jelent meg a kertben. Melyik rovar okozhatja?

2023. május 14. 04:38

Szeretnék segítséget kérni Önöktől, ugyanis a kertben rengeteg (kb. 30 db) lyuk jelent meg a földben. Kb. 3 cm az átmérőjük. Egyik este pedig egy kb. 3 cm hosszú fekete bogár is megjelent előtte. De nem mozdult onnan. Jobb fotót egyelőre nem sikerült készítenem. Azt szeretném megtudni, hogy kárt tudnak-e tenni a veteményben vagy a kislányomban, ha a fűben játszik?

Miért rothad a vöröshagyma közepe?

2022. december 19. 04:36

Milyen betegség látható a képen a vöröshagymán, és hogyan tudnék ellene védekezni?