Növénytermesztés

Mágikus port terítenek szét a skót földeken: megköti a szén-dioxidot és növeli a terméshozamot

Agrofórum Online

A „varázslatos” anyag a világ minden táján megtalálható, egyszerű vulkanikus kőzetekről van ugyanis szó, amelyek az esővíz segítségével csökkenthetik az üvegházhatást.

A klímaváltozás egyik okozója, hogy rengeteg szén-dioxidot juttatunk a Föld légkörébe. Például a szántás, rendszeres talajforgatás révén is: a táblák állandó megbolygatásával felszabadítjuk és „elégetjük” a földben lévő szerves anyagot. Megoldás lenne, ha a szenet vissza tudnánk tartani, vagy idővel visszajuttatni a talajba, amely az óceánok után a legjelentősebb szén-dioxid-elnyelőnek számít.

Skóciában egy „mágikus porral” kísérleteznek a BBC írása szerint, annak érdekében, hogy megkössék, visszatartsák a talaj szervesszén-tartalmát. A „varázslatos” anyag nem más, mint őrölt bazalt, ami első hallásra talán különösnek tűnhet.

Pedig ennek a vulkanikus kőzetnek éppen az az egyik előnye, hogy nagy mennyiségben található meg a Földön, ráadásul valóban hatékonyan végzi el a szénmegkötés feladatát. Tulajdonképpen a légkörből „szippantja el” a szén-dioxidot, és juttatja vissza a talajba, illetve a kőzetmállásnak nevezett folyamaton keresztül a növényi fejlődésre is jó hatással van.

A porított vulkáni kőzet megemeli a talaj pH-ját, valamint növényi tápanyagokat szabadít fel, ezzel képes növelni a hozamokat. A kőzet kitermelése, őrlése, szállítása természetesen mind szén-dioxid-termelő tevékenységek, ám kísérletek szerint ezeket a hátrányokat messze felülmúlják az előnyök.

Skóciában a bazaltőrleményt egyelőre ingyen kapják meg az érdeklődő gazdálkodók. Az önkéntes alapú felhasználás egy folyamatban lévő teszt része, a kutatók kíváncsiak arra, hogy a kiterjedtebb használat hogyan hat a légkör szén-dioxid-tartalmára.

A vulkanikus eredetű őrleményt szétterítik a táblákon (nagyjából 25 tonnát hektáronként), utána pedig, amikor megérkezik a csapadék, minden lehulló esőcsepp kis mennyiségű szén-dioxidot juttat vissza a talajba, természetesen az ebből a szempontból kiváló „mágnesnek” számító bazalttörmelék révén is.

(Fotó: UNDO/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lézerfénnyel riasztják a madarakat, meggyőzőek az eredmények

2024. október 3. 08:10

A lézerpályák összetettsége miatt a madarak a program mintáját nem tudják könnyen megszokni, így a fenyegetés dinamikus jellege hosszú távon fennmarad.

Megfejtették az aszálytűrő kukoricák titkát: a talajban rejtőzik

2024. október 2. 16:10

Bebizonyosodott, hogy egy bizonyos gyökértípus sokkal több tápanyagot és vizet tud felvenni, mint mások, a fejlődése pedig genetikailag kódolt.

A nem borsóízű borsó válthatja ki a szóját

2024. október 1. 15:10

Viszolyog a szójáról, de nem szívesen enne borsóízű vegán hamburgert sem? Mit szólna ugyanehhez borsóíz nélkül?

Az orosz szárazság már a 2025-ös gabonatermést fenyegeti

2024. szeptember 30. 13:10

Az IKAR elemzőcég az orosz búza idei termésére vonatkozó előrejelzését 82,2 millió tonnáról 81,8 millió tonnára csökkentette.

Tévedés, hogy jobb fával fűteni, mint szénnel

2018. július 24. 10:16

A biomassza-égetésből származó üvegházhatású gáz ugyanúgy hozzájárul a klímaváltozás felgyorsulásához, mint ha kőolajat vagy szenet használtunk volna fel.

Egy tonna búza termelése során mennyi szén-dioxid keletkezik? És hogyan ellensúlyozható?

2023. október 29. 07:10

A talaj termőképességének csökkenéséről és a regeneratív gazdálkodási formák lehetőségeiről volt szó a nyíregyházi tanácskozáson. A szakmai rendezvényen a Debreceni Egyetem tartamkísérleteinek eredményeit is bemutatták.

Gáz van Dániában: megadóztatják a szarvasmarhák szellentését

2024. június 28. 10:10

A cím vicces, a hír igaz: Dániában a szarvasmarha- és sertéstartók az üvegházhatású gázok kibocsátása miatt extra adót fognak fizetni.

Kutatások szerint 2050-ig 80%-kal csökkenthető a műtrágyákból származó szén-dioxid-kibocsátás

2023. április 21. 11:44

A kutatók kiszámították a műtrágyák teljes életciklusának szén-dioxid-kibocsátását, amelyek a teljes üvegházhatást okozó gázkibocsátás mintegy öt százalékáért felelősek.