Növénytermesztés

Mágikus port terítenek szét a skót földeken: megköti a szén-dioxidot és növeli a terméshozamot

Agrofórum Online

A „varázslatos” anyag a világ minden táján megtalálható, egyszerű vulkanikus kőzetekről van ugyanis szó, amelyek az esővíz segítségével csökkenthetik az üvegházhatást.

A klímaváltozás egyik okozója, hogy rengeteg szén-dioxidot juttatunk a Föld légkörébe. Például a szántás, rendszeres talajforgatás révén is: a táblák állandó megbolygatásával felszabadítjuk és „elégetjük” a földben lévő szerves anyagot. Megoldás lenne, ha a szenet vissza tudnánk tartani, vagy idővel visszajuttatni a talajba, amely az óceánok után a legjelentősebb szén-dioxid-elnyelőnek számít.

Skóciában egy „mágikus porral” kísérleteznek a BBC írása szerint, annak érdekében, hogy megkössék, visszatartsák a talaj szervesszén-tartalmát. A „varázslatos” anyag nem más, mint őrölt bazalt, ami első hallásra talán különösnek tűnhet.

Pedig ennek a vulkanikus kőzetnek éppen az az egyik előnye, hogy nagy mennyiségben található meg a Földön, ráadásul valóban hatékonyan végzi el a szénmegkötés feladatát. Tulajdonképpen a légkörből „szippantja el” a szén-dioxidot, és juttatja vissza a talajba, illetve a kőzetmállásnak nevezett folyamaton keresztül a növényi fejlődésre is jó hatással van.

A porított vulkáni kőzet megemeli a talaj pH-ját, valamint növényi tápanyagokat szabadít fel, ezzel képes növelni a hozamokat. A kőzet kitermelése, őrlése, szállítása természetesen mind szén-dioxid-termelő tevékenységek, ám kísérletek szerint ezeket a hátrányokat messze felülmúlják az előnyök.

Skóciában a bazaltőrleményt egyelőre ingyen kapják meg az érdeklődő gazdálkodók. Az önkéntes alapú felhasználás egy folyamatban lévő teszt része, a kutatók kíváncsiak arra, hogy a kiterjedtebb használat hogyan hat a légkör szén-dioxid-tartalmára.

A vulkanikus eredetű őrleményt szétterítik a táblákon (nagyjából 25 tonnát hektáronként), utána pedig, amikor megérkezik a csapadék, minden lehulló esőcsepp kis mennyiségű szén-dioxidot juttat vissza a talajba, természetesen az ebből a szempontból kiváló „mágnesnek” számító bazalttörmelék révén is.

(Fotó: UNDO/Facebook)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

A szén-dioxid megkötése a borászatban

2021. július 19. 07:38

A szén-dioxid a must cukortartalmának alkohollá történő átalakulása során képződik, köszönhetően az élesztőgombák lebontó tevékenységének.

A bioszén és a pirolízisből származó energia kikövezheti az utat a szén-dioxid-semleges mezőgazdaság felé Kínában

2023. május 1. 07:35

A globális üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős része a mezőgazdaság számlájára írható, ugyanakkor a szén-dioxid-semlegességhez vezető út nem egyszerű.

Hozamfokozás napelemek segítségével

2021. augusztus 11. 06:36

A projektben az installáció potenciális hozamra gyakorolt kedvező hatásainak vizsgálata mellett cél az energiatermelés hatékonyságának felmérése is.

Tévedés, hogy jobb fával fűteni, mint szénnel

2018. július 24. 10:16

A biomassza-égetésből származó üvegházhatású gáz ugyanúgy hozzájárul a klímaváltozás felgyorsulásához, mint ha kőolajat vagy szenet használtunk volna fel.